Klasszikus

15 sor klasszikus: Eötvös Péter emlékére

2025.04.04. 09:35
Ajánlom
„A zeneszerző-karmester munkásságának fontos helyszínén, a BMC-ben jöttek össze a muzsikusok, hogy általa ihletett zeneműveket adjanak elő.” A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a BMC-ben tartott Eötvös-emlékestről szól. 15 sor klasszikus.

Vannak emberek, akiknek az elvesztése akkora sokkot jelent, hogy sokáig emlékezünk, hol voltunk, mit csináltunk, amikor megtudtuk a hírt. Bennem is a mai napig élénken él, amikor egy kiváló matiné-előadás szünetében ránéztem a telefonomra, és Eötvös Péter halálhíre fogadott. Egy év telt el azóta, sok megemlékezéssel, de az évforduló mégis más: a zeneszerző-karmester munkásságának fontos helyszínén, a BMC-ben jöttek össze a muzsikusok, hogy általa ihletett zeneműveket adjanak elő. Köztük pedig Szalontay Tünde színművész, a Valuska Narrátora olvasott fel részeket Pedro Amaral Parlando – rubato című interjúkötetéből, amelyből Eötvös életéről és egyes műveinek keletkezéséről tudhattunk meg részleteket. Olyan, kevésbé közismert momentumokat, mint például hogy

alig egyévesen túlélte Drezda bombázását, de szó esett édesanyjához fűződő, szeretetteli, ugyanakkor ellentmondásos kapcsolatáról,

ahogy arról is, hogyan kezdte meg a közös munkát Stockhausennel. Mindez persze az Eötvösre oly jellemző kifogástalan modorban, de helyenként finom iróniával szólalt meg.

Közben pedig hat zeneszerzőtől hangzottak el Eötvöshöz kötődő szóló-, illetve kamaraművek, valamint hetedikként magától a komponistától is egy 1998-ban alkotott opusz. Vajda Gergely in memoriam E.P. című alkotása fuvola és klarinét párbeszédére épült, Győri Noémi és Pálfi Csaba előadásában hallhattuk. Majd ősbemutató következett, a szövegeket is jegyző Pedro Amaral Voci velate – in memoriam Péter Eötvös című alkotása, Mekis Janka brácsaművész produkciójában. Kurtág György Eötvös-hommage-a volt a legrégebbi mű, a zeneszerző-kolléga hetvenötödik születésnapjára készült, izgalmas volt benne az alkotóra oly jellemző mikrovilágot a sokkal súlyosabb hangzású harsonán hallani, Káip Róbert kiváló előadásában.

Tornyai Péter Une seule mélodie lointaine című alkotásában szívbemarkolóan lírai, éneklő fuvolaszólam szólalt meg, ismét csak Győri Noémi parádés játékával.

Megyeri Krisztina Három angyal – Eötvös Péternek című darabja érzékeny, mélázóbb hangvételű alkotás volt, újabb meglepő hangszerválasztással, a Selejlo Erzsébet megszólaltatott baritonszaxofonnal. Lukács Miklós Aura című művén még együtt dolgozhatott Eötvössel, ez a nagyrészt egyetlen kis dallamot variáló cimbalomdarab – a szerző előadásában – az egyszerűségben rejlő megrendítő erőt mutatta meg.

Végezetül pedig Eötvös Péter Two Poems to Polly című alkotása szólalt meg a fantasztikusan sokoldalú Rohmann Ditta csellójátékával és szövegmondásával. A szerző operáját is ihlető Lady Sarashina versei a túlvilág és a földi lét párbeszédére épülnek, és az emlékestet felkereső nagyszámú hallgatóság is alighanem abban a reményben jött el, hogy ha máshogy nem is, a kultúrán keresztül tanúi lehetünk az emberi élet folytonosságának. Annak, hogy aki elment, hangokban, emlékekben és ihletforrásként él tovább.

Fejléckép: Eötvös Péter (fotó/forrás: Csibi Szilvia / Budapest Music Center)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.