Klasszikus

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

2025.03.19. 09:35
Ajánlom
Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy rengeteg kultúrát fogyasztunk nap mint nap, kár, hogy élményeinknek csupán töredékét oszthatjuk meg olvasóinkkal. A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla, meghallgatni, megnézni, elmenni rá. A következő rövid írás a Zeneakadémia hallgatója, Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.

Rendhagyó diplomakoncerttel zárta tanulmányait Orosz Balázs tenorista, a Zeneakadémia növendéke március 11-én: a barokk pasticcio módszerét élesztette fel, és

kizárólag tenor hangra írott részekből (illetve néhány kórustételből) állított össze egy a teljes szenvedéstörténetet elmesélő passiót.

Különböző Bach-művek és -feldolgozások mellett szerepeltek részletek a zeneszerző fiatalabb oldalági rokona, Johann Ernst Bach Passióoratóriumából, továbbá Schütz, Buxtehude, Telemann és Händel műveiből, két, dramaturgiailag fontos, de hiányzó recitativót pedig László Laura írt meg Bischofné Göndöcs Petra szövegére. A fiatal énekművész eredeti szándéka az volt, hogy Péter szemszögéből mutassa be az eseményeket, és bár később kiderült, hogy ezekkel a részekkel nem lehet elmesélni a teljes passiót, a Jézust megtagadó tanítvány nézőpontja így is hangsúlyos maradt.

A különböző szerzők stiláris különbségeit persze jól fel lehetett ismerni. Izgalmas színfolt volt a már kíséretében is egyedi, emellett egyfajta archaikus hangzást idéző Buxtehude-mű, vagy a Händel Brockes-passiójából megszólaló olaszos ária. A változatosság szerencsésnek bizonyult, hiszen egyetlen énekhang könnyen egysíkúvá tehette volna a szenvedéstörténetet. A létrejött mű eklekticizmusa azonban nem öltött zavaró mértéket, a hallgatóság képes volt a zenét önálló műalkotásként befogadni, miközben jól felépített dramaturgia is kirajzolódott.

A zaklatottabb hangvételű áriák után a passió elvezetett a csendes merengés és a lelki megnemesedés állapotába.

Megrendítő zárlatnak bizonyult a kérdéses szerzőségű, de Bachnak is tulajdonított Lukács-passió Aus der Tiefe rufe ich kezdetű korálja.

IMG_09752-Enhanced-NR-170534.jpg

Orosz Balázs (Fotó/Forrás: Csapó József)

A koncerten a Zeneakadémia hallgatóiból alakult Era Nova Kamarazenekar, valamint a vizsgázó énekművész kollégáiból létrejött alkalmi kórus működött közre, Kemény Péter vezényletével. Igényes, élményszámba menő zenei produkciójuk mellett feltétlenül ki kell emelni a ragyogó oboaszólókat, a continuót játszó művészeket és a Buxtehude-darab kisegyüttesét.

Orosz Balázstól kidolgozott, biztos stílusismeretről és nagy átlényegülésről tanúskodó produkciót hallhattunk.

A fiatal énekes hangjához remekül illik a régizene, úgy tűnik, adottságai és érdeklődése szerencsésen találkoznak. Emellett természetesen a mű összeállításában, az ahhoz szükséges kutatómunkában elvégzett érdemeiért, az alkotó- és előadóművészet közti összhang megteremtéséért is elismerést érdemel. Figyelemre méltó, ha valaki képes egy énekesi pályát ilyen jelentős művészi teljesítménnyel indítani.

Fejléckép: Orosz Balázs (fotó: Csapó József)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.