Klasszikus

150 éves a Budapesti Filharmóniai Társaság

2003.11.13. 00:00
Ajánlom
Jubileumi koncerttel, kiállítással, érmével és lemezekkel ünnepli idén a Budapesti Filharmóniai Társaság fennállásának 150. évfordulóját. Az együttes első koncertjét 1853. november 20-án, a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében adta; a legnagyobb múlttal rendelkező együttesek közé tartozik, s a legrégebbi zenekar Magyarországon.

A különleges jubileumot számos izgalmas programmal teszik még emlékezetesebbé, hiszen egy egyedi ezüst emlékérmet jelentetett meg róluk a Magyar Nemzeti Bank, a társaság történetéről kiállítást rendeznek a Magyar Állami Operaház Királyi Lépcsőházában, amelyet szeptember 15-én, 19 órától láthatnak az érdeklődők, s emellett több CD-jük is napvilágot lát. Az ünnepi, dupla albumon a zenekar zenetörténeti felvételei kaptak helyet, a dirigensek között Dohnányi Ernőt, Otto Klemperert, Solti Györgyöt, Sergio Failonit, Lamberto Gardellit, Kodály Zoltánt, Ferencsik Jánost, Erich Bergelt és Rico Saccanit is megtalálni, s olyan szólistákat hallhatnak az érdeklődők, mint Némethy Ella, Székely Mihály vagy Bartók Béla.

Emellett egy másik CD-sorozat is megjelent az együttes jubileumára. A 22 lemez Rico Saccani 1997 óta elhangzott élő koncertfelvételeiből készült, amelyet a vezető karmester, művészeti tanácsadó a Budapesti Filharmóniai Társaság élén dirigált. Az angliai kiadású sorozatban többek között Sosztakovics, Rahmanyinov, Liszt, Dvorak művei kaptak helyet, de Orff Carmina Buránája, Berlioz Fantasztikus szimfóniája, Holst Planéták című darabja, Kodály Háry János-szvitje vagy Csajkovszkij Francesca da Riminije is a felvételek között van.

A jubileumi év kiemelkedő eseménye lesz az ünnepi hangverseny 2003. november 20-án, s a műsorban ugyanazoknak a kompozícióknak tapsolhat a közönség, mint az együttes legelső koncertjén. Meyerbeer Struensee-nyitányát követően Mozart Don Giovannijának egy áriája hangzik fel Rost Andrea előadásában, majd Mendelssohn Szentivánéji álom című darabjából a nászinduló következik, végül Beethoven VII. szimfóniája zárja az estet. A hangverseny emellett azért is rendhagyó, mert ezen az estén négyen is a karmesteri pódiumra lépnek: Rico Saccani mellett Kovács János, Lukács Ervin és Héja Domonkos dirigálja a 150. évfordulóját ünneplő Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarát.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.