A múzeum 6 évvel ezelőtt vásárolta meg a feltehetően 1530 körül készült hangszert addigi argentin tulajdonosától, és kezdetben csak a legszükségesebb javításokat végeztették el rajta saját restaurátorukkal. Nemrég azonban összeálltak egy chilei születésű, Svájcban élő muzsikussal, Catalina Vicensszel, aki régi billentyűs és ütős hangszerekre specializálódott, és a tömegfinanszírozás módszerével több mint 13 ezer dollárt (3,7 millió forint) gyűjtöttek össze a csembaló további felújítására és egy lemez készítésére.
A 31 éves zenész a készülő albumra olyan műveket válogatott össze, amelyek a hangszer fiatal korában szórakoztathatták az itáliai elitet. Az album terjesztéséhez sikerült megnyerni a Naxos Records kiadót, amely januártól dobja piacra a lemezt angol, német és francia nyelvű melléklettel.
A 10 ezres amerikai kisváros múzeumigazgatója, Cleveland Johnson szerint a CD egy "időgép", amely a 16. századi Nápolyba repíti vissza az embert. "Ez valami olyasmi, amire még Hollywood sem képes" - lelkendezett a vezető, aki állítja: hangszerük a legrégebbi olyan ismert csembaló, amelyen még játszani lehet.
A projekt motorja, Catalina Vicens a magyar közönségnek is ismerős lehet, hiszen a 2010/11-es évadban fellépett a Művészetek Palotájában Mandel Róbert Hangszercsodák, csodahangszerek című sorozatában.