Klasszikus

1956-ra fókuszál a CAFe

2016.05.31. 15:23
Ajánlom
Magyarország legjelentősebb kortárs összművészeti fesztiválját idén október 7. és 23. között rendezik meg, az eseménysorozat középpontjában a 135 éve született Bartók Béla művészete, az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulója és a magyar–lengyel szolidaritás éve áll. A folyamatosan bővülő programokra a jegyértékesítés május 31-én kezdődik.

A fesztiváloktóber 7-én indul a Müpában Bartók A kékszakállú herceg vára és A csodálatos mandarin című műveivel. A Pécsi Nemzeti Balett és a Nemzeti Filharmonikusok közös produkciójában, Szántó Andrea és Bretz Gábor közreműködésével, Káel Csaba rendezésében és Vincze Balázs koreográfiájával megvalósuló előadáson Kocsis Zoltán vezényel. Szintén ezen a napon nyílik a Ludwig Múzeum kiállítása #Bartók címmel, amelyen olyan, a kortárs képzőművészet eszközeivel létrehozott alkotásokat mutatnak be, melyeket a zeneszerző és népzenekutató munkássága inspirált.

Hiromi

Hiromi (Fotó/Forrás: Muga Miyahara)

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál számos lengyel vonatkozású programot tűz műsorára idén. Korunk egyik legünnepeltebb kortárs zeneszerzője, Krzysztof Penderecki művei három alkalommal is felcsendülnek a fesztivál során. Október 12-én a Müpában maga a mester vezényli monumentális kórusszimfóniáját, a Jeruzsálem hét kapuját a Magyar Rádió Zenei Együtteseinek előadásában, majd október 17-én a Zeneakadémián dirigálja vonós Sinfoniettáját, III. szimfóniáját és Trombitaversenyét – ez utóbbinak ekkor lesz a magyarországi bemutatója Boldoczki Gábor trombitaművész és a Concerto Budapest közreműködésével. Október 18-án a BMC-ben a mesterrel személyesen is lehet majd életművéről beszélgetni. A 2015 óta a CAFe Budapest integráns részévé vált Mini Fesztivál lengyel műveket is műsorára tűz idén. A Várkert Bazárban október 10. és 13. között Kurtág György, Tallér Zsófia és Dargay Marcell darabjai mellett lengyel kortárs alkotók, Wojciech Widłak, Dariusz Przybylski és Ignacy Zalewski egy-egy kompozíciója is felcsendül.

Az 1956-os forradalom és szabadságharc 60. évfordulójáról az 1956-68-80/16 című különleges produkcióval emlékezik meg a fesztivál. Az interaktív térinstalláció, opera, koncert, színház és performance műfaji peremvidékein táncoló előadást Gergye Krisztián, Zombola Péter, Pályi András, Vojnich Erzsébet és Dömölky Dániel jegyzi.

A nemzetközi sajtóban Japán legvarázslatosabb természeti tüneményeként aposztrofált jazz-zongorista, Hiromi október 21-én lép fel a Müpában a világszerte ünnepelt basszusgitáros, Anthony Jackson és a dobos Simon Phillips kíséretében. Egy másik élő legenda, a Yellowjackets képlékeny, mindig zseniális zenészekből álló formációja ezúttal a Bob Mintzer, az alapító Russell Ferrante, Will Kennedy és Dane Anderson felállással érkezik az október 14-i „dupla bulira“ a Budapest Jazz Clubba. A fesztivál alkalmából lép fel a jazz szabadságát a rock energiájával, a klasszikus formakultúrát az experimentális zene bátorságával ötvöző legjelentősebb francia big band, az Orchestre National de Jazz október 14-én a Budapest Music Centerben. Igazi kuriózum lesz a Catch-Pop String-Strong crossover estje a Muzikumban, ahol bárki fültanúja lehet, milyen könnyedséggel váltanak át az előadók Bach zenéjéről a tradicionális balkáni muzsikára, a popzenéről a skót felföld ritmusos táncdallamaira, néha füttyszóval, énekkel kísérve a produkciót. Az A38 Hajón lép fel a modern, elektronikus alapú, táncos nu jazz egyik legfontosabb, mostanra újjáalakult formációja, a svéd Koop. Hosszú hallgatás után az egykori duó zeneszerzője, Oscar Simonsson élesztette fel az együttest, a csodálatos hangú litván jazzénekesnő, Jazzu közreműködésével.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki

Ősszel is folytatódik a nagy sikerű 100 szóban Budapest projekt, melyre a történetíráshoz kedvet érzők június 10-től szeptember 18-ig küldhetik be maximum 100 szavas írásaikat arról, hogy mit jelent számukra a város, milyen történetük, emlékük, érzésük, benyomásuk van Budapestről annak tereivel, eseményeivel, lakóival kapcsolatban. A zsűri által kiválasztott 100 alkotás zsebkönyv formájában is megjelenik, a legjobb 12 művet pedig kortárs illusztrátorok munkáival kiegészítve, kiállítva is megtekintheti a nagyérdemű a CAFe Budapest programján belül.

A nyári pihenésre készülődve már most érdemes ismerkedni a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál folyamatosan bővülő eseményeivel, melyekről naprakész információk a weboldalon  oldalon találhatók, ahol az online jegyvásárlás is elérhető május 31-től.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Színház

„Semmilyen feljelentésről nincs tudomásom” – Zalán János megszólalt az Index cikke kapcsán

Nyilatkozatot és nyílt levelet küldött Zalán János az Index szerkesztőségének, amelyben a portál január 10-án megjelent cikkére reagál. Ebben arról írtak, hogy a korábban Zalán által vezetett Pesti Magyar Színház ellen büntetőfeljelentést tettek.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.