Úgy tűnik, Sir Simon Rattle-t nem tudják pótolni
Peter Riegelbauer nagybőgős, a zenekar igazgatója elmondta, hogy több szavazási fordulót tartottak és konstruktív, szakmai vitát folytattak az együttes jövőjéről. Ennek során merőben különböző álláspontok fogalmazódtak meg. A következő időszakban folytatják a diskurzust és 12 hónapon belül ismét megpróbálkoznak Rattle utódjának megválasztásával. A muzsikus elmondta, hogy a 124 állandó tagból 123 vett részt az eljárásban. Azt nem közölte, hogy kikről szavaztak, és azt sem mondta meg, hogy milyen arányú többség kellett volna ahhoz, hogy valamely jelölt elnyerje a vezető karmesteri tisztséget.

A Berlini Filharmonikusok zenészei reggel tíz órakor gyűltek össze a választásra. Az eredeti tervek szerint délután kettőkor jelentették volna be, hogy ki töltheti be 2018-tól a klasszikus zenében a legrangosabb pozíciók között számon tartott tisztséget.
A zenekart 2002 óta vezető Rattle márciusban jelentette be távozását. A liverpooli születésű hatvanéves művész 2017 szeptemberétől a Londoni Szimfonikus Zenekart irányítja, szerződése lejártáig pedig Londonban és Berlinben is dolgozik majd. Utódjelöltként szinte valamennyi tekintélyes karmester szóba került. Favoritként tartják számon mások mellett az 55 éves német Christian Tielemannt, a drezdai Staatskapelle vezető karmesterét, a Bostoni Szimfonikus Zenekart irányító, 36 éves lett Andris Nelsonst és a 34 éves venezuelai Gustavo Dudamelt, Sir Simon Rattle közeli barátját, aki már többször dirigálta a zenekart.
A Berlini Filharmonikusokat gyakran a világ legjobb komolyzenei együtteseként említik. Korábbi vezetői között voltak olyan nagyságok, mint Claudio Abbado és Herbert von Karajan. A német főváros zenekara az egyetlen a jelentős együttesek között, amelynek tagjai maguk választanak vezető karmestert. Szakértők ezt azzal magyarázzák, hogy az 1882 óta működő Berlini Filharmonikusok nem egy uralkodó vagy főnemes által alapított együttesből formálódott, hanem a polgári társadalom szövetéből.