Klasszikus

24 órás Bach-program

2015.03.02. 10:27
Ajánlom
Szerte Európában készülődnek az évfordulóra, a Müpában március 20-án este tíztől 21-én este tízig neves magyar és külföldi orgonaművészek tolmácsolásában csendül fel a szerző összes jelenleg ismert, orgonára írt műve.

A Bach24 egyúttal az idén tízéves intézmény fennállásának eddigi leghosszabb koncertfolyama lesz, ahol akár babzsákon heverészve is lehet orgonamuzsikát hallgatni. Többen állítják: ha Bach nem írt volna orgonaműveket, másként alakult volna a hangszer fejlődése, sőt, ma már talán nem is létezne. De nemcsak az európai kultúra, a Bach-oeuvre is elképzelhetetlen az orgonára írt alkotások nélkül. Változatosságában és terjedelmében egyaránt rendkívül jelentős termésről, közel huszonnégy órát átölelő zenéről van szó, amit valóságos zenei „teljesítménytúra" bemutatni. Ez adta az ötletet Fassang László orgonaművész, a Müpa orgonakoncertjeinek szerkesztője számára, hogy péntek estétől szombat estig tartó koncertfolyamot szervezzen az évforduló köré. Az európai orgonajáték számos csillaga érkezik Budapestre a Müpa meghívására: többek között Michel Bouvard, a családjában már a harmadik nemzedéket képviselő francia orgonista kezdi a sort péntek este tízkor, és Christoph Bossert német professzor zárja szombaton este. A maratoni szellemi zarándoklat fellépői között négy (!) orgonistagenerációt átívelő tanár-diák konstellációt is fel lehet fedezni.

A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben tizennégy koncert lesz: éjféltől reggel nyolcig hét kiváló magyar orgonista váltja egymást, és szinte megszakítás nélkül zajlik a program, napközben pedig kétóránként kezdődnek a műsorok. A fellépők egymással egyeztetve osztották fel Bach orgonaműveit, és a szerkesztéskor ügyeltek arra is, hogy legalább egy, különösen ismert mű (prelúdium, vagy toccata és fúga) szerepeljen mindegyik hangversenyen. A koncertfolyam nemcsak hossza, hanem kötetlensége miatt is egyedülállónak ígérkezik: a nem helyre szóló jegyeknek köszönhetően éjjel kipróbálható, milyen élmény a színpadról babzsákon heverészve hallgatni a muzsikát, és a kíváncsibbak kísérletezhetnek azzal is, hogyan szól az orgona a kiváló akusztikájú terem különböző pontjaiból hallgatva.

Az éjszakai koncerteket fényfestés teszi még élvezetesebbé. A Müpa további tereiben is Bachhoz fűződő élményekkel lehet felfrissülni: lesz folyamatosan nyitva tartó Bach-Café, szombat délelőtt és kora délután nyitott orgonaműhely, sőt orgonaleckét is vehetnek azok, akik szeretnék kipróbálni ezt a csodálatos hangszert. A belépők változatosak, egy-egy hangversenyre is lehet jegyet venni, de napszakokra (Bach Nacht és Bach Tag), és természetesen az egész, különleges élményt kínáló teljes huszonnégy órára is váltható bérlet (Bach24).


A Müpa orgonája

A Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem impozáns hangszere az utóbbi hét évtizedben épített legnagyobb hangversenytermi orgona Európában. 2006-ban avatták fel, egy évvel fiatalabb a neki otthont adó auditóriumnál, ahol eddig többek között Cameron Carpenter, Hans-Ola Ericsson, Jean Guillou és Szathmáry Zsigmond adott orgonakoncertet. A hatalmas méretű instrumentum 92 regiszterrel, 5 manuállal és 6804 síppal szólal meg, működtetéséhez a pódiumra kitolható mobil játszóasztal csatlakozik, amit gyakorta választanak a fellépő művészek, hiszen segítségével közvetlenebb kapcsolatba kerülhetnek a közönséggel.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Színház

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.