A hegedűművész 1945-ben, új-zélandi útján talált egy jógakönyvet, amely megváltoztatta az életét.
Belebotlottam a kulcsba, amely kinyitja a régi rejtélyt, teljesítményemben óvatossá tett, a fizikai könnyedségre ösztönzött, amely hiányzott a nevelésemből. Utat mutatott a jövő hegedűjátékához
– írta. Menuhin mestere Iyengar jógi lett, és útmutatása szerint végezte a gyakorlatokat egész életében. Naponta 15-20 percet állt fejen, és számos fotó megörökítette ezt, a nyugati zenészek számára furcsa szokását.
View this post on Instagram
A muzsikusok napi több órát gyakorolnak a hangszerükön, és ez gyakran olyan testhelyzetet követel tőlük, ami nem természetes. Már írtunk arról, hogy a hegedűsök aszimmetrikus testtartása vagy a billentyűsök izületeinek fokozott igénybevétele milyen betegségekhez vezetnek. Most néhány jógagyakorlatot szedtünk össze, amely segíthet a pihenésben és az egészség megőrzésében.

Kapcsolódó
"Életveszélyes foglalkozás" - Mi történik a zenészek testével?
Számtalan kutatás és cikk született már a komolyzene testre és lélekre gyakorolt pozitív hatásairól. De mi a helyzet fordítva, a klasszikus hangszereken való játék hogyan befolyásolja az egészséget? Zenészbetegségek nyomába eredtünk.
Vīrabhadrāsana 2. (Harcos póz 2.)
Álló testhelyzetben vagyunk, mindkét talp a talajhoz simul. A jobb láb elől, sarkának képzeletbeli vonala a bal lábfejet középen metszi. A csípő nyit, a két lábfejjel egy síkba kerül a medence és a törzs. A jobb comb párhuzamos a talajjal.
Ezzel egyidőben a karokat oldalra emeljük, a tenyér lefelé néz. A lábak, a medenceöv, a törzs, a vállöv és a karok egy síkban vannak, a fej jobbra fordul, a tekintet a kinyújtott jobb kezet követi.
Az āsanából való kilépéskor a hátul lévő lábfej ujjhegyre emelkedik, a törzs előrefordul, a kezek a fej felett imapózban zárulnak össze.
Viparita Karani (Vízesés)
A jobb alvást is segíti, a gyakorlás után pedig ellazítja a végtagokat a vízesés póz, amelyet falhoz támasztott lábakkal is szoktak végezni. Ha te is falnál végeznéd a gyakorlatot, helyezz egy kispárnát a fal tövétől 20 centiméterre, és helyezd rá a derekadat és a feneked felső részét, a lábaidat pedig tedd a falhoz. Ha elég hajlékony vagy, a lábad rásimul a falra, ha nem, próbáld óvatosan nyújtani. A kezeidet helyezd 45 fokos szögbe a törzsedhez képest.
A póz enyhíti a gyulladásokat,relaxálja az izmokat, kímélő hatással van a vénákra, és a csökkenti a derékfájást.
Prasārita-pādottānāsana (Nyújtás terpeszben)
Lépj széles terpeszbe, a lábfejek párhuzamosan előrenéznek. Lélegezz be, tedd csípőre a kezed, emeld ki a mellkast, engedd hátra a vállakat. Lélegezz ki és hajolj előre! A karok egyenesek, a törzzsel egy vonalban folytatódnak, amikor a tenyereddel a talajra érsz. A fejtető a két kar között nyújtózik.
Ezután hajolj tovább, a tenyereddel lépegess hátra, a felkar pedig legyen merőleges a talajra.
Belégzéssel emelkedj fel, a kezeket tedd a csípőre, és lépj ki terpeszből.
A gyakorlat fokozza a fej és a törzs vérellátását, ápolja a gerincet és a belső szerveket. Gerincproblémák esetén nem ajánlott.
Bhujangasana (Kobra póz)
Feküdj a talajra nyújtott lábakkal, a lábfej felső része nyugodjon a padlón. A kézfej kerüljön a váll alá, a könyök pedig a törzshöz szorítson. Ezután gyengéden nyomd bele a lábad, a csípőd a talajba.
Belégzés közben nyújtsd ki a kezed, emelkedjen fel a mellkas. Legfeljebb addig emelj, amíg biztonságosnak érzed! A farokcsont közelítsen a szeméremcsonthoz, a szeméremcsont pedig a köldökhöz. A fenék legyen feszes, de nem feszült! A gerinc hajlítása legyen a szakaszokon egyenlő.
Fejléckép: Eric Auerbach / Getty Images Hungary