Klasszikus

44 formációból választották ki a legjobbakat a Weiner Leó Országos Kamarazene Versenyen

2023.02.06. 16:20
Ajánlom
A megmérettetés január 30. és február 5. között zajlott a Zeneakadémia Weiner Kuratóriuma támogatásával és a Kamarazene Tanszék szervezésében, a legjobbakat három kategóriában díjazták.

A kétfordulós versenyt három kategóriában rendezték meg, amelyekben meghatározott összetételű formációk indulhattak. A zsűri elnöke Pilz János hegedűművész, tagjai pedig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem neves oktatói, Némethy Attila zongoraművész, Szatmári Zsolt klarinétművész, Szentpáli Roland tubaművész, zeneszerző és Varga István csellóművész voltak.

A február 5-i díjkiosztó gálán Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora hangsúlyozta: Weiner nemcsak a magyar zeneművészet egyik legfontosabb komponistája volt, de a kamarazene-oktatás egyik atyja is.

A versenyzők produkciójában ott van a weineri örökség, és külön örömömre szolgált, hogy szép számmal választották az ő műveit is műsorukba

– tette hozzá.   

Pilz János Liszt-díjas hegedűművész, a zsűri elnöke értékelésében kiemelte, hogy az idei verseny minden tekintetben előremutató volt, és külön örömét fejezte ki, amiért egy teljes koncertprogramot hallgathatott végig a zsűri a versenyzőktől, így az esemény inkább egy fesztiválhoz hasonlított, valamint hogy végig telt házzal zajlottak a fordulók.

A versenyre 44 formáció jelentkezett több mint 120 zenésszel: azok a magyar és külföldi állampolgárságú muzsikusok vehettek részt a megmérettetésen, akik 1993. február 1. után születtek, magyarországi közép- vagy felsőfokú zenei intézményben szereztek képesítést, vagy akik jelenleg is valamely magyarországi közép- vagy felsőfokú intézmény aktív hallgatói, beleértve a doktori képzést is.

A döntőben egy 60-70 perces produkciót kellett játszani,

akik pedig Weiner-művet is a programjukba illesztettek, indulhattak a Weiner előadói díjért is, amely a legértékesebb elismerésnek számít a formációnként adható 600 000 forinttal.

Emellett a helyezések pénzjutalmat is jelentettek: az első helyezett formáció tagjai mindhárom kategóriában fejenként 200 000 forintos ösztöndíjat kaptak, valamint koncertlehetőségeket Magyarországon és külföldön; a második helyért 150 000 forint, a harmadikért pedig 120 000 forint járt a helyezett formációk minden tagjának. Mindhárom kategóriában közönségdíjat is kiosztottak.

Vonósnégyes-kategória:

I. díj: Korb Vanessza, Soós Áron (hegedű), Soós Előd (brácsa), Aranyos János (cselló)
II. díjat a zsűri nem adott ki.
III. díj: Sárréti Márton József, Wunderlich Márton András (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Tóth Barnabás (cselló)

Közönségdíj: Sárréti Márton József, Wunderlich Márton András (hegedű), Koppán Kata (brácsa), Tóth Barnabás (cselló)

Vonós és zongorás kamarazene-kategória:

I. díj: Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló), Lescsinszky Áron (zongora)
II. díj: Dolfin Balázs (cselló), Radnóti Róza (zongora)
III. díj: Korb Vanessza (hegedű), Soós Előd (brácsa), Aranyos János (cselló)

Közönségdíj: Fóris Zsófia (hegedű), Forgó Boglárka (cselló), Lescsinszky Áron (zongora)
Weiner előadói díj: Dolfin Balázs (cselló), Radnóti Róza (zongora)

Fúvós és zongorás kamarazene-kategória:

I. díj: Dávid Boglárka (fuvola), Katrin Mátyás (klarinét), Varga Zsuzsanna (oboa), Vedres Péter (fagott), Csabay László (kürt)
II. díj: Eszenyi Zsombor (klarinét), Puskás Máté (zongora)
III. díj: Egyed Hunor (klarinét), Hirling Bettina (zongora)

Közönségdíj: Dávid Boglárka (fuvola), Katrin Mátyás (klarinét), Varga Zsuzsanna (oboa), Vedres Péter (fagott), Csabay László (kürt)
Weiner előadói díj: Eszenyi Zsombor Dániel (klarinét), Puskás Máté (zongora)

Fejléckép: Weiner Leó Országos Kamarazene Verseny, vonósnégyes-forduló (fotó/forrás: Mudra László / Zeneakadémia)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Zenés színház

Kortárs opera molnári receptre

Mit tesz egy vezető színész, ha revolverrel üldözik, ráadásul jogosan? A kulisszák mögé visz Molnár Ferenc egyfelvonásosa, az Előjáték Lear királyhoz, amely kortárs operaként éledt újjá Kecskeméten.
Klasszikus

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Plusz

10 kiváló programot ajánlunk a magyar kultúra napjára

Ingyenes múzeumlátogatás, koncert, néptánc, felolvasás, cirkusz és cimbalomest is lesz a magyar kultúra napján. Tíz eseményt választottunk ki, amire érdemes odafigyelni január 22-én.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.