Klasszikus

5+1 érdekesség Bartók Mikrokozmoszáról

2025.03.24. 13:20
Ajánlom
Bartók Béla Mikrokozmosz című zongorasorozatának tételei, valamint a zeneszerzőt inspiráló mezőségi dallamok állnak a Mezőség-Mikrokozmosz című összművészeti előadás fókuszában, amelyben az autentikus tánc- és zenekultúra, az egyszerre verbális és mozgásközpontú kortárs színház, illetve a paraszti világ absztrakt képi ábrázolása szervesül Bartók Béla zongoraművének tételeivel. Utóbbiról árulunk el most néhány érdekességet.

1. Bartók 153 tételt tartalmazó, hat füzetbe rendezett sorozata, a Mikrokozmosz 1926 és 1939 között keletkezett. A pedagógiai céllal írt zongoradarabok nem pusztán a zongorázás világába vezetik be a tanulót, a zene univerzumát nyitják meg előtte.

2.  A zeneszerző Farkas Ferenc 1940-ben így jellemezte a Mikrokozmoszt: „a világ kicsiny mása, egy nagy művész egész világa, hat kötetbe tömörítve, minden problémájával és eredményével, konok következetességgel, de ugyanakkor a lángelme látnoki ösztönével kialakított csodálatos stílus keretében”.

3.  A zongoraművész Bartók szívesen játszott koncertjein a Mikrokozmoszból, a korszak jeles zenekritikusa, Tóth Aladár arra figyelt fel, hogy az apró darabokban Bartók nagy műveire ismerhetünk rá, ekként pedig „művészetének legbensőbb műhelyébe vezetik a hallgatót”.

4. „A Mikrokozmosz szó értelmét felfoghatjuk úgy is, mint egy egytől egyig különböző jellegű darabokból álló sorozatot, amely egy kicsiny, önmagában teljes világot képvisel, és értelmezhetjük úgy is, mint egy világot, zenei világot a kicsinyek, gyerekek számára” – nyilatkozta Bartók 1942-ben.

5. Bartók nagy hatást gyakorolt a jazz-zenészekre, Chick Corea Children’s Songs című albuma szorosan kapcsolódott a Mikrokozmosz zenei világához.

+1 Az amerikai kortárs zene egyik legeredetibb alkotója, George Crumb az 1972 és 1979 között komponált monumentális sorozatában, a Makrokosmosban rótta le tiszteletét Bartók Béla előtt.

Bartók zenei világa és Erdély egyik legizgalmasabb kultúrájú tájegysége április 5-én a Müpa Fesztivál Színházában találkozik először. Előbbit Fülei Balázs, utóbbit Mihó Attila és zenekarának tolmácsolásában élvezhetjük majd, miközben a a Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes táncosai, a Forte Társulat színészei és a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóinak előadásában elevenednek meg a tájegység autentikus táncai és történetei.

Az írás eredetileg a Bartók Tavasz blogján jelent meg.

Támogatott tartalom.

Van kilátás! A kutásó, fénykép az 1960-as évekből (fotó / forrás: Kunkovács László / Bartók Tavasz)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.