Klasszikus

5 dolog, amit nem tudtál a 70 éves Mischa Maiskyról

2018.01.10. 16:26
Ajánlom
„Akkor kezdtem csellózni, amikor abbahagytam a dohányzást" – mesélte Mischa Maisky, aki nyolcévesen ismerkedett meg a hangszerével. Ma 70 éves a művész, aki az elmúlt években többször is járt Magyarországon.

Igazi világpolgár

Mischa Maisky Lettország szülötte, de világpolgárnak vallja magát. És ez nem afféle nagyotmondás. A legendás csellista mind a négy gyereke más országban született, a csellója olasz, a húrjai németek, a vonója pedig francia. Gyakran tiltakozik, ha orosznak nevezik, azt mondja, a szovjet útlevelében is az szerepelt, hogy zsidó.

Mischa Maisky

Mischa Maisky (Fotó/Forrás: Wikimedia Commons)

Pjatigorszkijnál és Rosztropovicsnál is tanult

És ő az egyetlen a világon, aki ezt elmondhatja magáról. Rosztropovics „tele volt erővel és elviselhetetlen energiával”, azt tanácsolta neki, hogy miután már megismerte az orosz csellóiskolát, ismerkedjen meg a franciával is, hiszen ez a két irányzat létezik a világon. Pjatigorszkij már öreg volt, és a rákkal küzdött, mikor Maisky tanulni kezdett nála. „Ez volt életem legjobb időszaka” – mondta később. – „Nem azért, mert Pjatigorszkij jobb tanár volt Rosztropovicsnál. (...) Én voltam érettebb.”

Játszott Pablo Casals előtt is

A spanyol mester halála előtt kép hónappal egy izraeli hotelben Maisky eljátszotta Bach d-moll csellószvitjét. Isaac Stern, Leonard Rose és Alexander Schneider is jelen volt. Micsoda társaság! „Nagyon ijesztő volt Bachot játszani neki!” – mondta később Maisky, aki olyannyira elbúsult az alkalom után, hogy Sternnek kellett felvidítania. Casals egyébként azt mondta neki, hogy amit játszott, annak semmi köze nincs Bachhoz, de nagyon meggyőző.

Nem tartja Bachot barokk zeneszerzőnek

„Sokan mondják, hogy romantikusan játszom Bachot, amit elismerésnek veszek.” Szerinte Bachot barokk zeneszerzőnek nevezni egyenesen inzultáló a zsenijére nézve. „Nem csak kivételes intellektus volt, hanem nagyszerű ember is, aki szerette a finom ételeket és a jó italokat. Egyetértek Pablo Casalsszal, aki azt mondta, hogy nincs olyan érzelem, amit Bach ki nem fejezett volna.”

Mischa Maisky

Mischa Maisky

Figyelemmel kísér más csellistákat is

Több mint 50 felvétele van otthon más gordonkásoktól, akik Bach hat csellószvitjét játsszák. Szerinte minden felvételt és koncertet érdemes meghallgatni, még ha az előadó az ő elképzelésével szemben teljesen máshogy játssza a művet. Gyakran hallgatja újra a saját lemezeit is, hogy figyelemmel kövesse a fejlődését.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Lakatos György: „Ha csak egy gyermeken sikerült segíteni, már megérte”

Egy tragédia indította el, ám az azóta eltelt évtizedek alatt már több mint ezer beteg gyermeket sikerült támogatni. Lakatos György fagottművésszel, a kalocsai Kék Madár Fesztivál alapítójával beszélgettünk az idei eseménysorozat előtt.
Vizuál

Zsigmond Emőke alakítja Jane Austent a BBC új dokumentumsorozatában

Dramatizált jelenetekben, korabeli díszletek és ruhák között, nem utolsósorban az Örkény Színház színművészének alakításában elevenedik meg a brit közmédia új produkciójában a kétszázötven éve született Jane Austen.
Könyv

Beleolvasó – Berka Attila: Gryllusok – Egy család történetei

Berka Attila könyvében a hat Gryllus – Dániel, Vilmos, Dorka, Samu, Ábris és Alma – szabadon, azt és úgy mesélnek, amit és ahogy csak szeretnének. Megosztják velünk, mi a titkuk. Vagyis éppen azt, hogy valójában nincs is titok.
Plusz

Új Süsü-szobor került Csukás István síremlékére

A 2020-ban elhunyt legendás író-költő sírját tavaly decemberben rongálták meg, a művész örökösei ismét legyártatták az eredeti, Süsüt ábrázoló szobrot.
Vizuál

Gödöllőre költözteti a kormány a Mezőgazdasági Múzeumot a Vajdahunyad várából

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Gödöllői király kastélyban tartott sajtóeseményen jelentette be a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár költözését – írta meg a Magyar Nemzet. Az új intézmény várthatóan 2029-ben nyílhat meg.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Régi kedvencek és új vendégek érkeznek az idei Kaposfestre

Augusztus 10–14. között immár tizenhatodik alkalommal rendezik meg a KaposFest – Nemzetközi Zenei és Művészeti Fesztivált Kaposváron. A rangos esemény a Szivárvány Kultúrpalota falai között kínál változatos programot a komolyzene szerelmeseinek.
Klasszikus hír

Rangos párizsi zongoraversenyen ért el dobogós helyezést a Zeneakadémia hallgatója

Nanami Takewa az Île-de-France Nemzetközi Zongoraversenyen harmadik helyezést ért el. Falvai Katalin és Farkas Gábor növendéke a Concert Pianist kategóriában nyújtott kiemelkedő teljesítményt.
Klasszikus ajánló

A Concerto Budapest nyáresti koncertjei: világszínpadokat megjárt művészek a Pesti Vármegyeháza díszudvarán

Két, karakterében is különleges koncerttel készül a Concerto Budapest a nyári szezon egyik legintimebb helyszínére, a Pesti Vármegyeháza díszudvarára, Június 19-ére és 26-ára.
Klasszikus interjú

Farkas Gábor: „A legtöbb oktatónk a diploma után sem engedi el a növendéke kezét”

Hosszú átmeneti periódus után újra van rektora a Zeneakadémiának, május közepétől Dr. Farkas Gábor zongoraművész tölti be a pozíciót. A legfontosabb tervezett újításokról, az elefántcsonttorony-létről és a közösségi szellemről is beszélgettünk vele
Klasszikus ajánló

Felülmúlhatatlan remekművek várják a közönséget a Dohnányi-bérletben

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara a 2025/26-os évadban is a zenetörténet lebilincselő és különleges darabjaival, a magyar és nemzetközi klasszikus zene figyelemre méltó karmestereivel és szólistáival kínál egyedülálló koncertélményt.