Tomás Luis de Victoria: Dum complerentur dies Pentecostes (1572)
Victoria, korának legjelesebb spanyol zeneszerzője mélyen hívő katolikus volt, és az ellenreformáció egyik vezéralakja. Az öt szakaszból álló „Dum complerentur dies Pentecostes” című kórusművében – amely csupán az emberi hangot használja – szinte halljuk, ahogy a Lélek végigsüvít a felházban, ahol az apostolok összegyűltek a Biblia szerint.
J. S. Bach: 68. kantáta („Also hat Gott die Welt geliebt”)
A luteránus egyház a barokk korban három napon át ünnepelte a pünkösd ünnepét, és Bach mindhárom napra írt szakrális zenét. Az Also hat Gott die Welt geliebt (Úgy szerette Isten a világot...) kezdetű kantátát 1725. május 21-én adták elő először. A kantáta öt tételből áll: az első egy kórusfantázia, amely egy Gottfried Vopelius nevű zeneszerző himnuszán alapul. Ezt egy recitativo, majd két ária követi. A záró kórustételben János evangéliumának részleteit halljuk.
W. A. Mozart: Veni Sancte Spiritus, K. 47
Mindössze 12 éves volt, amikor Mozart ezt a pünkösdi motettát írta. A Veni Sancte Spiritus (Jöjj el, Szent Lélek) egy bécsi kápolna megrendelésére készült, de egyben előtanulmánya volt a Missa brevisnek (K. 49). A vegyeskarra, zenekarra és orgonára írt mű liturgiai szöveget követ. Az Alleluia tételt külön is elő szokták adni.
Richard Wagner: Az apostolok szeretetlakomája
Alig játsszák és alig ismerik, pedig nem is rossz. Wagner úgy írta le ezt a művét, mint egy „folklorisztikus mirákulumot”. A kórusra és zenekarra írt darabot 1843-ben, megrendelésre írta Drezdában, miután sikerrel mutatták be a Reinzit (és nem túl nagy sikerrel A bolygó hollandit). A premieren mintegy 100 zenész és egy 1200 fős (!) kórus működött közre. Felemelő élmény lehetett.
Mahler: Ezrek szimfóniája
A római katolikus hitre tért Gustav Mahler soha nem írt liturgikus kompozíciót, viszont feldolgozta a Veni Creator Spiritus kezdetű pünkösdi himnuszt, az Ezrek szimfóniájának első felében ugyanis megjelenik ez a dallam. Ha a zeneszerző feldolgozta volna a latin miseszöveget, az valahogy úgy hangozna, mint ez az 1910-ben bemutatott VIII. szimfónia.
Fejléckép: Jean II Restout: La Pentecôte (forrás: Wikipédia)