Klasszikus

5 gyönyörű muzsika pünkösd napjára

2018.05.20. 10:35
Ajánlom
Ötven nappal Krisztus feltámadása után a Szent Lélek kiáradt az apostolokra. Ez a pünkösd ünnepe, amely a zeneszerzőket is számos alkalommal megihlette.

Tomás Luis de Victoria: Dum complerentur dies Pentecostes (1572)

Victoria, korának legjelesebb spanyol zeneszerzője mélyen hívő katolikus volt, és az ellenreformáció egyik vezéralakja. Az öt szakaszból álló „Dum complerentur dies Pentecostes” című kórusművében – amely csupán az emberi hangot használja – szinte halljuk, ahogy a Lélek végigsüvít a felházban, ahol az apostolok összegyűltek a Biblia szerint.

J. S. Bach: 68. kantáta („Also hat Gott die Welt geliebt”)

A luteránus egyház a barokk korban három napon át ünnepelte a pünkösd ünnepét, és Bach mindhárom napra írt szakrális zenét. Az Also hat Gott die Welt geliebt (Úgy szerette Isten a világot...) kezdetű kantátát 1725. május 21-én adták elő először. A kantáta öt tételből áll: az első egy kórusfantázia, amely egy Gottfried Vopelius nevű zeneszerző himnuszán alapul. Ezt egy recitativo, majd két ária követi. A záró kórustételben János evangéliumának részleteit halljuk.

W. A. Mozart: Veni Sancte Spiritus, K. 47

Mindössze 12 éves volt, amikor Mozart ezt a pünkösdi motettát írta. A Veni Sancte Spiritus (Jöjj el, Szent Lélek) egy bécsi kápolna megrendelésére készült, de egyben előtanulmánya volt a Missa brevisnek (K. 49). A vegyeskarra, zenekarra és orgonára írt mű liturgiai szöveget követ. Az Alleluia tételt külön is elő szokták adni.

Richard Wagner: Az apostolok szeretetlakomája

Alig játsszák és alig ismerik, pedig nem is rossz. Wagner úgy írta le ezt a művét, mint egy „folklorisztikus mirákulumot”. A kórusra és zenekarra írt darabot 1843-ben, megrendelésre írta Drezdában, miután sikerrel mutatták be a Reinzit (és nem túl nagy sikerrel A bolygó hollandit). A premieren mintegy 100 zenész és egy 1200 fős (!) kórus működött közre. Felemelő élmény lehetett.

Mahler: Ezrek szimfóniája

A római katolikus hitre tért Gustav Mahler soha nem írt liturgikus kompozíciót, viszont feldolgozta a Veni Creator Spiritus kezdetű pünkösdi himnuszt, az Ezrek szimfóniájának első felében ugyanis megjelenik ez a dallam. Ha a zeneszerző feldolgozta volna a latin miseszöveget, az valahogy úgy hangozna, mint ez az 1910-ben bemutatott VIII. szimfónia.

Fejléckép: Jean II Restout: La Pentecôte (forrás: Wikipédia)

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Vizuál

Petőfi 200 – Vetítéssorozat indul a Toldi Moziban

Március 23. és június 8. között klasszikus filmek és szakértői beszélgetések segítségével idézhetjük meg a kétszáz éve született költő alakját, emlékezetét.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.