Számos versenyt nyert fiatalon, jelenleg a bécsi zeneakadémia tanszékvezetője, a Virtuózok zsűritagja, és nem mellesleg az egyik legtöbbet koncertező komolyzenész a világon. Várdai István harminchárom évesen lassan mindent elér, amit ebben a szakmában lehet, mi legfeljebb azon izgulhatunk, nehogy túlhajtsa magát. Hogy hol tart művészi pályafutása, arról például a Zeneakadémiára tervezett koncertjén győződhetünk meg októberben, amelyen Bach összes csellószvitjét előadja. A nyáron még a 10. Kaposfesten is hallhatja a játékát, erről itt olvashat bővebben.
Egy klasszikus zenész karrierjében különös fontosságúak lehetnek a zenei versenyek, éppen ezért jöhetnek jól Várdai István tanácsai.
Legyen fontosabb a zene és a hangszered, mint az egód!
Az a hangszer, amin játszol, inkább engedelmeskedik a fizika alapvető törvényeinek, mint ami a fejedben van. Ez talán túl kézenfekvő, de ha tisztában vagy vele, jó irányba befolyásolja, ahogy összpontosítasz – véli a csellista. Szerinte egy játékosnak tisztában kell lenni mindazokkal a fizikai és akusztikai lehetőségekkel, amiket a hangszere tartogat, és ha átfogó értelmezését adja egy darabnak, az stabilitást ad a produkciójának. „Ez persze több száz, több ezer óra gyakorlás eredménye” – figyelmeztet. Már jó előre kezdj gyakorolni egy versenyre, mielőtt még beadnád a jelentkezési lapot.
Ne engedj a félelmeidnek!
Először is légy tisztában azzal, mitől félsz, mi tölt el aggodalommal! Ha meg tudod érteni az okait, jó esetben megbizonyosodsz róla, miért érdemes részt venned mégis a versenyben, és elfelejted, hogy itt nyerned kell.
A vizualizáció nagyon fontos
Kis lépésekkel légy túl a félelmeiden, képzeld el, hogy ragyogóan sikerül a fellépésed, képzeld el az ezután jelentkező elégedettség érzését. Legyél ugyanakkor nyugodt és fókuszált!
Válassz jól mentort, és fogadd be a közönség támogatását!
Keress olyan mentort, aki nem csak szakmai tanáccsal szolgál, hanem érzelmi támogatást is nyújt. A versenyen érezd, hogy milyen sokan állnak mögötted. Fogadd be ezeket a pozitív energiákat, legyen ez is az erőd forrása! – tanácsolja Várdai.
Soha ne vedd túl komolyan az eredményt!
Nem számít, hogy nyersz vagy kiesel az első körben – jelenti ki a csellista. Sok sikeres művésszel megtörtént ilyesmi. A hosszú távú fejlődésed szempontjából mindkettőből profitálhatsz. „Ha a saját tapasztalataimra visszagondolok, ezek a szituációk rávilágítanak, hogy mik a gyenge pontjaid, és hogyan tudnád javítani őket. Velem megtörtént, hogy bizonyítani, túlteljesíteni akartam, vagy egyszerűen nem értettem meg, mi van a kottában; de olyan is volt, hogy nem tudtam megfelelően átadni a hallgatóknak, mit gondoltam és mit éreztem a zenével kapcsolatban – meséli.
Hozd ki a legtöbbet egy ilyen alkalomból!
A versenyen való részvétel azt is jelenti, hogy hozzád hasonló zenésztársakkal találkozol. Remélhetőleg barátságok köttetnek, és akár közös projektekre is összeállhattok.