Klasszikus

7+1 idézet a 70 éves Perényi Miklóstól/ról

2018.01.11. 17:40
Ajánlom
Január 5-én ünnepelte 70. születésnapját Perényi Miklós, akinek a neve szinonimává vált a csellóval a magyar nyelvben. A híresen csendes művész nem szeret szavakban beszélni, viszont a zenével mindent el tud mondani. Most mégis szavakat gyűjtöttünk tőle – illetve róla.

„Ha egy koncert ½ 8-kor kezdődik, már hatkor ott vagyok a helyszínen. A színpadra lépés előtt egy órával már kész vagyok a vonó begyantázásával, mert az előadás kezdetéig még szükségem van arra az egyórás nyugodt időszakra. Ez az idő kell arra, hogy még egyszer átgondoljam vagy részleteiben átjátsszam a műsort.” – Perényi Miklós a koncert előtti rutinjáról a Parlando hasábjain.

Csodagyerek volt: 1958-as fénykép

Csodagyerek volt: 1958-as fénykép (Fotó/Forrás: FORTEPAN)

„A földön járás és a fantasztikum különleges, egyedi ötvözetei ezek a Beethoven-opuszok,

egy soha nem volt vaskosság, nyerseség, eruptív ösztön egyesül itt néha már-már misztikusnak ható filozófiával és a legmélyebb mélységekből felfakadó lírával.

Ezt a mondhatni szellemi nyelvet csak a zseniális előadóművész beszéli; ezekben a formákban, amelyek hol felrobbannak a feszültségtől, hol meg gyengédségükkel, boldogságra szomjazó hangjukkal szinte megbénítják előadóikat, csak méltó szellemi partnerként lehet eligazodni.” – Kroó György kritikája Perényi Miklós koncertjéről (Muzsika, 1999. június)

Perényi Miklós

Perényi Miklós

„A vándorlástól feltöltődik az ember energiával. (...) Itt kezdődik a csend. Amikor meghallja az ember a méheket, a legyeket, az a csend. Ha nem hallja, akkor nincsen csend.” – Perényi Miklós A gordonka hangja című riportfilmben. A legendásan csendes művészről hatvan éves korában készült ez a portré, amelyből kiderült, hegyet mászni nagyon szeret.

A csellóművész életéről részletesebben korábbi cikkünkben írtunk.

Nekem az a sanda gyanúm, hogy Perényi Miklósnak születni kell.

Természetesen lehetnek titkai, de egy olyan kivételes zeneiség, mint az övé, nem húzható csak úgy elő a farzsebből.

1960-ban

1960-ban (Fotó/Forrás: FORTEPAN)

Viszont Miklós példája mindennél ékesebben bizonyítja azt, amire jómagam már nagyon régen rájöttem, tudniillik, hogy a tehetség nem arra való, hogy megkönnyítse az életet; éppen ellenkezőleg. Olyan munkára sarkallja az embert, amelynek révén felmérhetetlen távlatok nyílnak meg, soha nem tapasztalt katartikus élmények alakítják át a gondolkodást, valódi, tudományoskodástól mentes tudást birtokolhatunk. És talán elérhetjük a legfontosabbat: azt a fajta alázatot, amely tévedhetetlenül mutatja meg a végső célok eléréséhez vezető utat, anélkül, hogy megbénítaná a szellem teremtő erejét. Ezt minden közös munkánk alkalmával egészen közelről érezhettem, amiért örökké hálás vagyok neki.” – Kocsis Zoltán, amikor a Fidelio arról kérdezte, szerinte mi Perényi Miklós titka.

Kodály Zoltánnal

Kodály Zoltánnal

„Kodály mester a zenei részhez nem szólt, de a szőnyegre állt, és csinált néhány tornagyakorlatot, hogy csináljam utána. És aztán fekvőtámaszokat csinált, hogy azt is csináljam utána. És azt kifogásolta, hogy nagyon vézna vagyok, és meg kéne erősödnöm.” – Perényi Miklós első találkozásáról Kodály Zoltánnal.

Ami fáj nekem, hogy Bartókkal nem találkozhattam...

– mondta a gordonkaművész Schiff Andrásnak, aki meg is jegyezte, hogy hiszen Bachhal sem. – „Igen, igen” – mondta erre Perényi. – „De a fejemben az motoszkál, hogy ha Bartók idejében éltem volna, és eljátszom neki mondjuk a Rapszódiát, adtam volna-e inspirációt neki egy csellódarab írására.”

Perényi Miklós

Perényi Miklós (Fotó/Forrás: Müpa Magazin)

Hogy ki a művész? „Egy hivatás gyakorlója, egy kifinomult tevékenység végzője, olyan előadói és alkotótevékenységet folytató egyén, aki eszközeit állandóan továbbfejleszti, elsősorban annak érdekében, hogy ezáltal minél több és mélyebb összefüggést mutasson meg illetve tárjon fel. Én kizárólag a leírt zeneműre összpontosítok.

Az, hogy át akarjak valamit adni, nem is jut eszembe, hiszen minden energiámat igénybe veszi, hogy azonosuljak a művel.

– Perényi Miklós a Parlando folyóiratnak arra, hogy mi a művész feladata, és ő kinek játszik.

Perényi Miklós a Zeneakadémián két koncertet is adott január 5-én és 6-án, a Concerto Budapesttel játszotta Schumann csellóversenyét. Az intézmény fel is köszöntötte a művészt.

Perényi Miklós olyan, mint egy természeti jelenség, mint egy fa vagy egy virág. Van, kisugároz, és az ember csak úgy léphet vele kapcsolatba, elfogadja pontosan úgy, ahogy van.

Eötvös Péter zeneszerző.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

José Carreras: „Sose vitatkozz egy szopránnal!”

A világhírű katalán tenor, José Carreras először zsűrizett a Virtuózok nemzetközi tehetségkutatójában – a fiatalok indulásáról is kérdeztük. José Carreras-interjú.
Plusz

Költészet, koncert és fényárban úszó falak – jön a 25. Dombos Fest

Június 26. és 29. között rendezik meg Kishegyesen a 25. Dombos Festet, a vajdasági magyarság egyik legizgalmasabb összművészeti fesztiválját. A jubileumi rendezvényről és a fesztivál múltjáról Horváth László fesztiváligazgatóval beszélgettünk.
Színház

Csuja Imre nem vállal új szerepeket – évadot zárt az Örkény Színház

Június 17-én tartotta évadzáró társulati gyűlését az Örkény István Színház. A jövő évadban Dohy Balázs, Polgár Csaba és Gálhidy Sára is rendez, felújított formában tér vissza a 33 változat Haydn-koponyára.
Zenés színház

Szörényi Levente: „Az áldozatvállalás kérdése miatt kezdtünk el foglalkozni a Kőműves Kelemennel”

Több mint negyven évvel az ősbemutatót követően a Városmajori Szabadtéri Színpadon mutatják be a Bródy–Szörényi alkotópáros Kőműves Kelemen című rockballadáját Alföldi Róbert rendezésében. A sajtónyilvános olvasópróba után Szörényi Levente nyilatkozott a Fideliónak.
Jazz/World

„A basszusgitár ősi ereje mindenkit megbabonáz” – beszélgetés Kéri Sámuel jazz-basszusgitárművésszel

Hosszú évekig zongorázott, aztán beleszeretett a basszusgitárba. Hazai tanulmányai után felvették a bostoni Berklee College of Musicra. Kéri Sámuel ma már az egyik legígéretesebb hazai jazz-basszusgitáros, aki a napokban Junior Prima díjat kapott magyar zeneművészet kategóriában.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Vivalditól a Coldplayig – Sturcz Quartet a Benczúr Kertben

A nyári esték varázslatos hangulatával és páratlan ízeivel várja a közönséget június 23-án a Benczúr Ház kertjében a Music & Wine, azaz Zene és bor című rendezvény.
Klasszikus gyász

Elhunyt Homolya István

Június 17-én elhunyt Homolya István zenetörténész, az Editio Musica Budapest korábbi igazgatója. Palestrináról, Lassusról és Bakfark Bálintról írt könyveivel a magyar zenetudományban és zenei ismeretterjesztésben is fontos szerepet vállalt. A szakember 85 éves volt.
Klasszikus hír

Vezető karnagyot keres a Magyar Rádió Énekkara

A Magyar Rádió Művészeti Együttesei (MRME) nyílt pályázatot hirdetett a Magyar Rádió Énekkara vezető karnagyi pozíciójának betöltésére. A jelentkezés határideje július 30. 
Klasszikus ajánló

Jótékonysági koncerttel segítik a székelyföldi árvízkárosultakat

Június 22-én, vasárnap 16 órától Budapesten, a Kálvin téri református templomban jótékonysági koncertet hallhat a közönség. Az eseményre a belépés díjtalan, a helyszíni adományok teljes összegé a székelyföldi árvízkárosultak megsegítésére ajánlják fel.
Klasszikus ajánló

Bach nyomában – nyáron is elhozza a barokk zenét a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Július 5. és 13. között ismét időutazásra hív Erdély egyik legjelentősebb zenei eseménye, a Csíkszeredai Régizene Fesztivál. A 42. alkalommal megszervezett eseménysorozat középpontjában idén a német barokk géniusz, Johann Sebastian Bach áll.