Klasszikus

7 dolog, amit kevesen tudnak Prokofjevről

2016.04.23. 13:31
Ajánlom
A zongoraművész-zeneszerző Szergej Szergejevics Prokofjev 1891. április 23-án az ukrajnai Szoncovkában látta meg a napvilágot. Születésének évfordulóján hét érdekes tényt szedtünk csokorba az életéről.

1. Kilenc évesen írta első operáját

Szergej Prokofjev már kora gyermekkorától különösen fogékony volt a zenei élményekre. Kilenc éves korában a szüleivel Moszkvába utazott, ahol megismerhette az opera műfaját, többek között Borogyin: Igor herceg című operáját hallgathatta meg. Élményeit szinte azonnal kottapapírra vetette, majd 1900-ban, Az óriás címmel elkészült az első háromfelvonásos színpadi játéka. Később családi körben elő is adták az operát, amelyben maga Prokofjev énekelte az egyik szerepet.

2. Kitűnő sakkjátékos volt

Prokofjevnek különös tehetsége volt a sakkhoz, amiért úgy is gondolkodott, hogy ha nem lesz elég sikeres zeneszerzőként, akkor a sakkot választja hivatásának. Kitűnő partnerekkel játszott, 1914-ben legyőzte például a későbbi világbajnoki cím birtokosát José Raúl Capablancát, de a francia zeneszerző, Maurice Ravel is sikertelenül állt ki ellene.

David Ojsztrah és Szergej Prokofjev - 1943

David Ojsztrah és Szergej Prokofjev - 1943 (Fotó/Forrás: Chess Review)

3. Minden várakozása ellenére amerikai operaszerzői karrierje hatalmas bukás volt

A három narancs szerelmese című alkotást 1921-ben mutatták be Chicagóban, de a fogadtatás olyan kellemetlenre sikerült, hogy a premier után 28 évig nem is adták elő a darabot az Egyesült Államokban. Prokofjev Párizsba költözött, ahol valamivel enyhébb kritikákat kapott.

4. A balett volt a mindene

Bár Prokofjev mindig is balettet szeretett volna komponálni, zenei hangja sokáig nem volt alkalmas arra, hogy táncjátékot tudjon alkotni. A műfajhoz viszonylag későn, csak az 1930-as években kerülhetett közel, de ekkor is csak Szergej Gyagilev szívélyes közbenjárásának köszönhetően. Később nyolc balettzenét komponált, amelyek közül a két legismertebb a Rómeó és Júlia, illetve a Hamupipőke.

5. A Péter és a farkas című, gyerekeknek szóló alkotásával két hét alatt elkészült

Prokofjev különös lelkesedéssel komponált gyermekeknek szánt darabokat. A Péter és a farkas című alkotást, ami az egyes hangszerek tulajdonságait és karaktereit hivatott bemutatni a fiataloknak a mese nyelvén, a Moszkvai Ifjúsági Zenés Színház felkérésére készítette. A művet két hét alatt komponálta és a honoráriumot sem kérte azonnal, hanem megengedte a színháznak, hogy akkor és olyan részletekben fizessen ahogy kényelmes.

6. Kínosan igyekezett távol maradni a politikától

1933-ban tért vissza Párizsból a Szovjetunióba, ahol az első években nyugodt körülmények várták. Az államhatalom 1948 után, a késő sztálini korszakban talált rá a zeneszerzőre és műveit minden ok nélkül cenzúrázni kezdték, megkapta a formalizmus bélyegét is. Prokofjev néhány, a szovjet berendezkedést dicsőítő kompozícióval tudta csak kiengesztelni a pártvezetést. Bár őt és gyermekeit nem érte komolyabb atrocitás, feleségét nyolc évre száműzték.

GettyImages-464445445-141912.jpg

zergej Prokofjev, Dmitrij Sosztakovics és Aram Hacsaturján 1945-ben (Fotó/Forrás: Getty Images Hungary)

7. Sztálinnal egy napon halt meg

Talán Sztálin halála után megbecsültebb bánásmódban részesült volna Szergej Prokofjev, de a halál éppen Sztálin temetésén, 1953. március 5-én érte.

GettyImages-144700242-141913.jpg

Szergej Prokofjev sírja Moszkvában (Fotó/Forrás: Amy T. Zielinski / Getty Images Hungary)

Fejléckép: Szergej Prokofjev (fotó: Getty Images Hungary)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Vizuál

Magyar írók naplóit mutatja be a PIM új kiállítása

A Halálom esetén elégetendő! címmel nyílt tárlat több szempontból mutatja be az írói naplókat: milyen altípusai lehetnek, milyen füzetbe és hány éven keresztül íródtak, hogyan kerültek a múzeumba, miképpen alakul bennük a makrotörténelem mikrotörténetté.
Klasszikus

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Vizuál

Ingyenesen lesz látható online a Janó Manó című magyar animációs sorozat második évada

Az alkotók reményei szerint a sorozat megtekintése során a gyerekek úgy jutnak hasznos információkhoz az őket körülvevő világról, hogy közben végig izgulhatják a kedvenc szereplőik bolygólyukért vívott csatáját 
Színház

Nagy Feró Hamletjével indul útjára az Akvárium Színházi Műhely

Januártól izgalmas színházi előadások színtere is lesz Budapest egyik legkedveltebb közösségi helye, az Akvárium Klub. Az Akvárium Színházi Műhely első előadása január 13-ra várható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb fesztivállal bővül a tizedik alkalommal megrendezett Fesztivál Akadémia Budapest programja

Koncertek, mesterkurzusok, zenei versenyek, határokat feszegető események Budapesten és az ország számos pontján – ez a sokszínűség jellemzi a Fesztivál Akadémia Budapestet, amely tavasszal már az Őrségben is várja a művészetbarátokat.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl karácsonyi lemezt adott ki

A világhírű dalénekes új albumán német, osztrák, angol, amerikai, svéd és francia karácsonyi dalok is szerepelnek. A felvételen a regensburgi dóm gyerekkórusa működik közre, ahol egykor Benjamin Appl is énekelt.
Klasszikus hír

Gyermekotthonok lakóinak és gondoskodó közösségeknek viszi el a klasszikus zenét a Concerto Budapest

Gyermekotthonokban, idősotthonokban és kórházakban, összesen hét helyszínen tartanak ingyenes adventi koncertet a Concerto Budapest művészei december 10. és 21. között.
Klasszikus ajánló

Schiff András, Antonio Pappano, Janine Jansen és John Malkovich is fellép 2025-ben Kismartonban

A jövő évben összesen harminchárom koncertet rendeznek a classic.Esterházy programsorozat, a KEYS TO HEAVEN és HERBSTGOLD Fesztiválok keretein belül a kismartoni Esterházy-kastélyban.
Klasszikus ajánló

A zene (majdnem) mindenkié

A zene egyszerre hat jótékonyan a testünkre és a lelkünkre, a jó dolgok pedig attól lesznek igazán értékesek, ha megosztjuk őket. A lehető legtöbb emberrel, önzetlenül, ingyen.