Klasszikus

80 éves korában elhunyt Bartalus Ilona zenepedagógus, karvezető

2021.04.11. 14:40
Ajánlom
Az Artisjus-díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével kitüntetett zenepedagógust, karvezetőt, a Duna Televízió egykori főszerkesztőjét és zenei vezetőjét hosszan tartó betegség után, 81. életévében érte a halál.
h-4314-1-145205.jpg

Bartalus Ilona zenepedagógus, karvezető

Bartalus Ilona 1940-ben született Köröstarcsán. Nyolcéves korában, Farkas István énektanár hatására döntötte el, hogy zenével akar foglalkozni, ekkor vezényelt először énekkart. Később felvételt nyert a Békés-Tarhosi Énekiskolába, majd 1958-ban a Zeneművészeti Szakiskolába Debrecenben, mellette pedig párhuzamosan a tanítónőképzőbe is járt. 1963-ban felvették a Zeneakadémiára, középiskolai énektanár- és karvezetőképző szakra. Itt ismerkedett meg későbbi férjével, Janota Gábor fagottművésszel.

1964 és 1972 között a Fővárosi Marczibányi téri Kodály Zoltán Zenei Általános Iskolában volt énektanár, majd 1973-74-ben és 1980-84 között a Zeneakadémián tanított. Az 1970-es években kétszer is volt vendégoktató a kanadai University of Western Ontario egyetemen. 199 és 1985 között a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára volt Budapesten. 1985-ben és 1986-ban a kanadai Wilfrid Laurier University vendégoktatója volt, majd 1993-ig a kanadai Victoria Conservatory of Music szolfézs-zeneelmélet tanszékét vezette. 1994-ben a Duna Televízióhoz került, ahol főszerkesztőként és zenei vezetőként dolgozott 2001-ig, emellett a Körös Főiskola posztgraduális Kodály Kurzusának volt a művészeti vezetője, valamint a Magyar Táncművészeti Főiskola zeneelmélet tanáraként is dolgozott.

Tanított ezen kívül még Japánban, az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Bulgáriában, Csehszlovákiában és Jugoszláviában is. Több kórusnak is volt a karvezetője pályafutása során. Zenei témájú filmsorozatokat is készített: Gyere, pajtás, énekelni; Dúdoló; Kétszer kettő gyakran öt; Legyen a zene mindenkié; Zene tolmáccsal; A zene arcai.

Egyik gyermeke így búcsúzott édesanyjától a Facebookon: „Nemzetközileg elismert zenepedagógus és karnagy, többszörösen díjazott, kitüntetett televíziós szerkesztő, rendező, műsorvezető. A magyar zenei élet kultikus alakja. Formabontó személyiség és művész, gyönyörű és rendkívül bátor nő. Áradó szeretettel és humorral ragyogta be gyermkei, unokái és barátai életét.

5 nap után követte Édesapánkat, Janota Gábor fagottművészt, akivel 57 éve voltak házasok… világkörüli útra indultak, ahogy Édesanyánk szerette elképzelni…

biztosan megpihennek Kanadában és Balatonakarattyán is… Újból együtt lehetnek szeretetben, nyugalomban, szép zenéket dúdolva. Mi pedig békével és végtelen hálával gondolunk rájuk!.”

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

„Vissza a pénzt a kultúrába!” – Duda Éva és Fodor Tamás felolvasta a FESZ követeléseit a Civil Sugárúton

Az 1848-as forradalom évfordulója alkalmából Civil Sugárút néven, civil szervezetek részvételével tartottak eseménysorozatot a Hősök tere és az Andrássy út között március 14-én és 15-én. Itt hangzott el a Független Előadó-művészeti Szövetség kiáltványa.
Plusz

„Nem karriert, sokkal inkább magamat próbáltam építeni” – interjú Menyhárt Jenővel, az Európa Kiadó énekes-gitárosával

„Az én fejemben is többször megfordult, hogy disszidáljak. Egyszer ténylegesen közel kerültem ahhoz, hogy meg is tegyem” – meséli az Európa Kiadó énekes-gitárosa, Menyhárt Jenő. Interjú.
Színház

Harmadszor mutatta be a Szegedi Nemzeti Színház az anatevkai tejesember történetét

Király Levente és Gregor József után ezúttal Borovics Tamás bújt Tevje bőrébe a Hegedűs a háztetőn című musical szegedi előadásában. A zenés produkció márciusban három, áprilisban további két alkalommal látható a Nagyszínházban.  
Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Színház

Egri Márta és Péter Kata szerepelnek a Gólem Színház új bemutatójában

Borgula András Szorítsd meg a kezem címmel Marianna D. Birnbaum önéletrajzi írásaiból rendez színdarabot: egy nő találkozik a kómában fekvő anyjával. De vajon tényleg találkoznak?

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.
Klasszikus ajánló

A mozdulatok költészete – kezdődik a Pastorale-sorozat

A Pastorale családi előadás-sorozat a 2023-as évadban is a Pesti Vigadó Dísztermében, a Szent István Filharmonikusok és a Magyar Művészeti Akadémia közös rendezésében valósul meg. A 2023-as sorozat nyitókoncertje A mozdulatok költészete címmel, a Táncművészeti Egyetem közreműködésével mutat be egy különleges zenei világot.
Klasszikus gyász

95. életévében elhunyt Párkai István kóruskarnagy

A Kossuth- és Liszt-díjas kóruskarnagy, a nemzet művésze, a Zeneakadémia karmester és karvezető tanszékének egykori tanszékvezető tanára 1963-ban alapította meg a Liszt Ferenc Kamarakórust, amelynek harminc évig vezető karnagya volt.
Klasszikus hír

Fesztivállal és versennyel emlékeznek Tallér Zsófia zeneszerzőre

Tallér Zsófia elismert zeneszerző, tanár 2021-ben hunyt el, nagy űrt hagyva maga után a magyar kulturális életben. Emlékére idén tavasszal először szervezik meg hagyományteremtő céllal a Sofianetta Fesztivált.
Klasszikus interjú

„Ha csinálsz valamit, csináld jól!” – interjú Varga Gilberttel

Varga Gilbert március 24-én a Müpában, 25-én a pécsi Kodály Központban vezényli a Pannon Filharmonikusokat. A világhírű dirigenst Franciaországban értük utol.