Klasszikus

85 évesen is aktív a Kossuth-díjas Tillai Aurél

2016.03.15. 19:43
Ajánlom
Pályáját a régi muzsikusokéhoz hasonlítja Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, abban ugyanis az előadóművészetnek, a tanításnak és a komponálásnak is kiemelten fontos szerepe van.

A Liszt-díjas és érdemes művész, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara Zeneművészeti Intézetének professor emeritusa a tanítványok és a közönség szeretete által övezett, ugyanakkor a szakma megbecsülését kiérdemlő és Pécs városának kulturális életét is gazdagító karnagyi pályafutása, valamint termékeny zeneszerzői és nemzedékek számára meghatározó zenepedagógusi életműve elismeréseként vehette át a Kossuth-díjat a nemzeti ünnepen.

Tillai Aurél

Tillai Aurél

Mindhárom dolgot szeretem csinálni, színesebbé, gazdagabbá teszi az életemet - mondta Tillai Aurél, megjegyezve: a kitüntetést nagy meglepetéssel, örömmel fogadta, jólesik számára, hogy felfigyeltek munkásságára és értékelik is azt.

Kiemelte, hogy karnagyként máig vezeti a Dobos Lászlóval 1958-ban alapított Pécsi Kamarakórust, amelynek tagjaival, valamint más kórusokkal eddig mintegy hetven díjat nyert különböző nemzetközi zenei versenyeken.

Kitért rá: karvezetést és zeneelméletet oktat a Pécsi Tudományegyetemen, ahol az idei a hatvanharmadik tanéve.

Jól érzem magam a fiatalok között, az oktatás kiváló agytorna, bevallom, össze is kell szednem magam, hogy 85 évesen helyt tudjak állni, de úgy érzem, eredményes a diákokkal való együttműködés"

- fogalmazott.

Tillai Aurél szavai szerint a karvezetésben a tehetség mellett nagyon fontos a szakmai elkötelezettség, továbbá azok a vezetői kvalitások, amelyekkel a karvezetők meg tudják szerettetni magukat és képesek maguk köré gyűjteni folyamatosan közös munkára ösztönözni az iskolai, vagy felnőtt öntevékeny kórusok tagjait.

Hangsúlyozta, hogy az előadóművészet és a tanítás mellett azért leli nagy örömét a komponálásban is, mert kórusműveit módjában áll az általa vezetett kar révén megszólaltatni. "Amikor a műveim így szólalnak meg, azt érzem, ez a leghitelesebb előadás" - mondta.

A karnagy szólt arról, hogy a Pécsi Kamarakórussal idén pünkösd előtt Budapesten, a Villányi úti Szent Imre templomban lép fel, később részt vesznek az Erkel Színházba tervezett dalos napon.

Nyáron Erdélyben adnak koncerteket, elutaznak egy veszprémi nemzetközi fesztiválra, részt vesznek a Filharmónia balatoni "Orgonapont" koncertjein, majd szeretnének részesei lenni a Zeneakadémián sorra kerülő Kodály-hangversenynek is.

"Ősszel Pécsett szerzői estem lesz, melynek keretében kamara- és kórusműveim mellett elhangzik Te Deum című oratóriumom is Kocsár Balázs vezényletével" - tette hozzá.

Tillai Aurél a jövőbeni terveiről szólva azt mondta: mindennapi munkájához sok erőt merít abból, hogy jól érzi magát a kórustagok és tanítványai körében, ugyanakkor a kora miatt egy évre tervez előre. "Isten áldása, hogy tehetem azt, amit még csinálok, s ha be kell fejeznem, készen állok rá" - közölte.

Ők kaptak idén Kossuth-díjat

A további díjazottakról szóló cikkünket ide kattintva olvashatja. 

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Hiánypótló szláv műveket mutat be jövő évadában a Magyar Állami Operaház

Meghirdette 2023/24-es évadát a Magyar Állami Operaház, melynek a Szláv Szezon címet adták. Színre kerül Dvořák Ruszalkája és Muszorgszkij Borisz Godunovja, valamint megismerheti a közönség Eötvös Péter első, magyar szövegre készült operáját is.
Zenés színház

Elhunyt Judith Halász Bécsben élő operaénekes

A művész tragikus hirtelenséggel hunyt el, halálhírét férje, Papocsi Róbert karmester adta hírül közösségi oldalán.
Vizuál

Ez után a magyar film után egy ideig nem lesz kedvünk „jóemberkedni”

Császi Ádám filmje egy tipikusan magyar társadalmi ügyről mesél úgy, hogy közben az egész nyugati világnak tart nem is annyira görbe tükröt.
Vizuál

„Megszerettem menet közben az életet” – Interjú Ujj Zsuzsival

„Az a vihar, ami bennem tombolt hosszú évekig, elült” – mondja Ujj Zsuzsi fotós, performer, a Csókolom zenekar énekese, dalszerzője, akivel a Fidelio új, Dalok nyomában című sorozata kapcsán ültünk le beszélgetni, kikérdezve őt a zenekar legtöbbet feldolgozott szerzeményéről, a Dunántúli slágerről.
Klasszikus

„Mindig is furcsának találtam, miért nincs magyar szín Az ember tragédiájában” – beszélgetés Gyöngyösi Leventével

Gyöngyösi Levente Tragoedia Temporis című alkotásáról beszélgettünk, mely a Müpa 2020-as Zeneműpályázatán díjat is nyert. A darab első felvonása április 12-én hallható a Müpában, a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kereteiben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.
Klasszikus ajánló

Hamarosan kezdődnek a Quartetto Plus vonósnégyes-napok a kismartoni Esterházy-kastélyban

Március utolsó hétvégéjén indulnak a kismartoni Quartetto Plus vonósnégyes-napok. A három napban többek között Ravel, Haydn és Beethoven zeneművei csendülnek fel.
Klasszikus ajánló

Miért jelentett forradalmat Bach (és a többiek) újrafelfedezése a zenében?

A Bartók Tavasz régizenei koncertjeire készülve gyorstalpalót adunk azzal kapcsolatban, miért különleges a reneszánsz és a barokk zenéje, és hogyan fedeztük fel őket újra.
Klasszikus ajánló

Bemutatkoznak az Európai Kamarazenei Akadémia tehetségei

A program keretében kiváló fiatal muzsikusok koncertjeit hallgathatja meg a közönség a Zeneakadémián, illetve zenés tárlatvezetéseken is részt vehetnek a Magyar Nemzeti Galériában és a Szépművészeti Múzeumban.