98 évesen, Párizsban elhunyt Ivry Gitlis hegedűművész, közölte a hírt a család az AFP hírügynökséggel.
A klasszikus zene egyik legnagyobb csillagaként nem csak a világ legjobb zenekaraival játszott, hanem új formációkban kísérletezve új közönséget szerzett hangszerének. Karizmatikus előadó volt, szeszélyes és vad előadó, aki bátran tért el a kottától, improvizált, csukott szemmel adta át magát a zenének. 1955-ben az első izraeli hegedűművész volt, aki fellépett a Szovjetunióban. Pártolója volt az izraeli-palesztin békülésnek, az UNESCO jószolgálati nagyköveteként járta a világot évtizedeken át.
1922. augusztus 25-én született Haifában. Ötévesen kapott hegedűt a kezébe. Tehetségét Bronislaw Huberman, az Izraeli Filharmonikusok alapítója fedezte fel, aki pénzt gyűjtött számára egy franciaországi útra. Tizenegy évesen Gitlis már a Párizsi Konzervatórium növendéke lett, két évvel később az intézmény házi díját is elnyerte. A II. világháború idején Londonba ment, kórházakban, katonai bázisokon zenélt.
1951-ben robbant be karrierje, miután a zsűri a közönség akaratával szembeszegülve ötödik helyre sorolta egy zenei versenyen. 1955-ben mutatkozott be az Egyesült Államokban, ezután a legjobb karmesterekkel és zenekarokkal muzsikált együtt New Yorktól Berlinen és Bécsen át Jeruzsálemig.
Mágikus színpadi jelenléttel bírt, álló ovációk kísérték fellépéseit.
Legendás előadója volt Bartók, Paganini, Sibelius és Csajkovszkij zenéjének, kortárs zeneszerzőktől (Maderna, Xenakis) is játszott. Feltűnt Francois Truffaut Adele H. története című filmjében és egy Maigret-epizódban is.
Négy gyermeke közül három Sabine Glaser színésznőtől született.
Élete végéig játszott. "Az a nap, amikor már nem hegedülök, az lesz, amikor már halott leszek" - mondta egy interjúban 2010-ben.