Klasszikus

A 140. jubileumi évad a Zeneakadémián

2015.05.09. 14:45
Ajánlom
Legendás koncertek felelevenítésével ünnepli megalapításának 140. évfordulóját a Zeneakadémia a 2015/16-os évadban - hangzott el az új évad koncert-és bérletkínálatát ismertető sajtótájékoztatón.

A Zeneakadémia 11 bérletet hirdet az új évadra, közülük az első hely a 140. jubileum előtt tisztelgő Legendás koncertek című sorozatot illeti. A Végh Sándor által vezetett Új Magyar Vonósnégyes és Dohnányi Ernő 1936-os kamaraestjének műsorát - benne Bartók 5. vonósnégyesével - a Keller-kvartett adja elő Bogányi Gergely zongoraművésszel novemberben, míg Bartók Béla és Pásztory Ditta legendás 1940-es búcsúkoncertjét a Várjon Dénes-Simon Izabella zongorista házaspár eleveníti fel a Concerto Budapesttel 2016 februárjában - ismertette Csonka András kulturális igazgató. A múltidéző koncertek között Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikusok Pusker Júlia hegedűművésszel a II. világháború utáni első, 1945. március 17-én adott zeneakadémiai koncertet idézi fel Mendelssohn e-moll versenyművével és más darabokkal, a Kodály Vonósnégyes, Fülei Balázs, Bretz Gábor, Éder György, Fenyő László és Falvay Attila Kodály 1918. május 7-i szerzői estjét hozzák el újra a Zeneakadémia nagytermébe, Ménesi Gergely és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara pedig az egyetemi zenekar első, 1909. november 15-i hangversenyének műsorát játssza. A 140. jubileum alkalmából Batta András és Kovács Sándor pedig előadássorozatot tart A tegnap Zeneakadémiája címmel.

Zenekar a központban elnevezésű bérletben a legendás portugál zongoraművésznőt, Maria Joao Pirest hallhatja a közönség a Deutsche Kammerphilharmonie Bremen Mozartra fókuszáló koncertjén, a Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar szólistája Frank Peter Zimmermann német hegedűművész lesz, Gautier Capucon francia csellóművész pedig az Orchestre National du Capitole de Toulouse-zal ad közös koncertet. A következő évadban is folytatódó Tiszta barokk-bérletben a Purcell Kórus és az Orfeo Zenekar Vashegyi György vezényletével Buxtehude hét kantátából álló Membra Jesu nostri (Jézus urunk tagjai) című művét adja elő, Boldoczki Gábor trombitaművész a Cappella Gabettával ad Vivaldi-súlypontú hangversenyt, a régizene katalán mestere, Jordi Savall pedig a Concerto Copenhagen élén ad barokk koncertet. Utóbbi 2016. november 25-i időpontjával már a 2016/17-es évadhoz tartozik, de néhány más hangversennyel együtt már a mostani bérletekben kapott helyet - jegyezte meg Csonka András. A kamarazenei bérlet négy koncertjén olyan muzsikusokat hallhat a közönség, mint Várdai István, Mate Bekavac és Simon Izabella, Szabadi Vilmos, Gustav Rivinius és Gulyás Márta, Nagy Péter, Claudio Bohórquez és Tanja Becker-Bender, valamint Prunyi Ilona, Fenyő László és Banda Ádám.

Idén novemberben első ízben rendezi meg a Zeneakadémia a kamara.hu című kamarazenei fesztivált Várjon Dénes és Simon Izabella művészeti vezetésével. A négynapos minifesztivál a tervek szerint ezentúl minden év novemberében megismétlődik. Az idei sorozat "elsőkről és utolsókról" szól, ugyanis a zongoraművész házaspár korszakos komponisták korai és kései darabjaiból válogatott. A koncerteken olyan partnerekkel lépnek pódiumra, mint Baráti Kristóf és Várdai István. Újdonság a Mozart-hatás nevű bérlet, amelynek négy koncertjén kizárólag a salzburgi mester művei kerülnek terítékre. A sorozat különlegessége a két középső koncert, amelyen a Keller András vezényelte Concerto Budapest és Várjon Dénes a Köchel-jegyzék alapján egymást követő műveket (K. 449 - K. 456) adja elő, köztük 5 zongoraversenyt. (A második koncerten további szólisták is fellépnek.)

A folytatódó Összkiadás élőben-bérletben Baráti Kristóf Bach összes hegedű szólószonátáját mutatja be, Keller András, Perényi Miklós és Várjon Dénes pedig Beethoven összes zongorás trióját adja elő két koncerten. Az Ének karnyújtásnyira elnevezésű bérletben Csordás Klára mezzoszoprán Jory Vinikour zongora- és csembalóművésszel lép pódiumra, Kertesi Ingrid tanítványával, Ács Gabriellával ad áriaestet, Meláth Andrea pedig Dráfi Kálmán kíséretével énekel a 20. század első feléből származó dalciklusokat Perényi Miklós és Drahos Béla közreműködésével. A Tehetség kötelez-sorozat a Virtuózok egyik győztese, Gyöngyösi Ivett Chopin-estjével veszi kezdetét idén szeptemberben; a zongorista itt pódiumon méretheti meg magát a nem sokkal később következő varsói Chopin-verseny kötelező darabjaival. A sorozatban fellép még Kokas Dóra gordonkaművész, Bán Máté fuvolista és Szabó Marcell zongoraművész. A Zeneakadémia ifjúsági sorozata, a Liszt-kukacok Akadémiája őszi koncertsorozata végül arra keresi a választ négy koncerten keresztül, hogy mit mond, és hogyan képes mesélni a zene, ha nem támogatja meg a szöveg. 

A bérleteken kívül is sok izgalmas hangverseny lesz a Zeneakadémián, több népzenei koncert többek között Herczku Ágnessel, Balogh Kálmánnal, Majorosi Mariannával és Palya Beával. A jazzkoncertek sorából kiemelkedik Leszek Mozdzer és a Brad Mehldau Trio estje, de az ősz folyamán fellép a Kelemen-kvartett Vilde Franggal és Nicolas Altstaedttal, jön Misha Maisky, Gyenisz Macujev, Charles Dutoit, és a Labeque nővéreket is hallhatjuk, világhírű hegedűművész növendékei pedig Kovács Dénesre emlékeznek.

A sajtótájékoztatón - amelyen Boldoczki Gábor és Pálfalvi Tamás trombitaművészek működtek közre - Szabó Stein Imre bemutatta a Zeneakadémia készülőben lévő új reklámfilmjét is, amelyben a Zeneakadémia hangjegyekből épül fel, valamint a 2015. szeptember-decemberi koncertmagazint, amelynek archív fotókkal gazdagon illusztrált ünnepi mellékletében a 140 éves Zeneakadémia egykori rektorai és mostani vezetője, Vigh Andrea is vallanak az egyetemhez kötődő emlékeikről. A sajtótájékoztatón Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója felidézte, hogy a Zeneakadémia áprilisban két rangos díjban is részesült. Europa Nostra-díjat nyertek a kulturális örökség megőrzésének kategóriájában, míg a 2015 januárjában bemutatott imázs filmjük (A Lisztérium - ahol él a zene című klip) Silver Hugo-díjat nyert a Chicagói Nemzetközi Filmfesztivál televíziós versenyén.

A Zeneakadémia Koncertközpont mától, azaz május 8-ától kapható  új bérletei az egyes koncertekre szóló jegyekhez képest jelentős, 20%-os árelőnyt kínálnak, s a június 10-ig megváltott bérletek további 15% különleges bevezető kedvezménnyel válthatók meg a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri jegypénztárában, illetve a zeneakademia.hu/berletek oldalon. A bérletek egyes koncertjeire szólójegyek 2015. június 11. után válthatók, de az őszi szezon most meghirdetett bérleten kívüli koncertjeire már elérhetők a jegyek a Zeneakadémia pénztárában, illetve ide kattintva, a teljes aktuális bérlet- és jegykínálat pedig ezt a hivatkozást követve tekinthető át - a Zeneakadémián megrendezendő összes 2015 őszi esemény pedig a programok között található meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Mozart, Beethoven és Wagner áll a Magyar Állami Operaház következő évadának fókuszában

A Magyar Állami Operaház 2025/26-os évada 385 előadással várja a közönséget, köztük hét új bemutató, harminchatféle repertoár-előadás, tizennégyféle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több mint két tucat koncert és dalest szerepel.
Színház

Elhunyt Galkó Balázs

75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színművész, rendező – adta hírül családja. Egész életét végigkísérték a versek, fia is egy költeménnyel búcsúzott tőle.
Plusz

Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is azt üzeni: Jobbulást!

Sztárok összefogásával született meg a PIROS ORR bohócdoktorok JOBBULÁST! című dala, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy nézzünk másképp a betegségre. Kulka János, Falusi Mariann, Szinetár Dóra és Járai Máté is feltűnik a dal videoklipjében.
Vizuál

Magyar film napja: ingyenesen nézhetjük újra Makk Károly és Darvas Iván emlékezetes alkotásait

Április 25. és május 4. között tíz klasszikust nézhetünk újra ingyenesen a FILMIO-n, a Nemzeti Filmintézet egyúttal a száz éve született Makk Károlyra és Darvas Ivánra is emlékezik.
Színház

9 kihagyhatatlan előadás az idei MITEM kínálatából

20 ország 27 társulatának 30 előadása látható a 12. Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozón, azaz a MITEM-en. A nemzetközi fesztivál, amelynek helyszíne a Nemzeti Színház, április 25-én kezdődik, és egy hónapon át tart.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.
Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.