Klasszikus

"A Baróti-iskola az életről szólt"

2014.06.24. 14:08
Ajánlom
A magyar muzsikus társadalom egyik legnagyobb pedagógusára Baróti István orgonaművészre Vigh Andrea és Pálúr János emlékezett.

Pálúr János orgonoművész, egyetemi tanár egykori oktatója meghatározó személyiségéről beszélt:

A magyar muzsikus társadalom az egyik legnagyobb pedagógusát veszítette el Baróti István orgonaművész, az Esztergomi Főszékesegyház orgonistája személyében, akinek sokak köszönhetik, hogy kivételes és közvetlen személyisége révén megtalálhatták hivatásukat. Hiteles életútja szavakkal és anélkül is, zenével és meggyőző kisugárzással mindazok boldogulását szolgálta önzetlenül és fáradhatatlanul, akik csak közelébe kerültek. Koncertjei ünnepnek számítottak a 70-es, 80-as években, melyre tanítványai mindig nagyon vártak, majd éppen csak az orgonapadon hagytak neki helyet a zsúfolt orgonakarzaton. Nem lehetett őt keretek közé zárni. Orgonaóráinak, mindenki felé nyitott szeretetének, áldozatkészségének csak június 23-án, hétfőn reggel lett vége. A Baróti-iskola az életről szólt, arra készített fel, nála csak megszeretni lehetett a zenész életpályát. Növendékeinek igazi barátja volt, a mester és tanítványa kapcsolat nála észrevétlenül ért el egy hihetetlenül inspiráló, nagy elhatározásokat és gyönyörű eredményeket hozó szintet. A Kárpáti és Baróti nevével fémjelzett II. kerületi zeneiskolai orgona tanszak az ő működése alatt fogalommá vált, ahol minden orgonálni vágyó fiatal megtalálta számítását. Csak kevesen tudták igazán, hogy a történelmileg meghurcolt magyar orgonaépítészetben tudásával mekkora hiányokat pótolt, hány helyen volt szellemi motorja orgonák újjászületésének. Kimeríthetetlen aktivitásával soha nem az elismerésért munkálkodott. Életének gyümölcsei elévülhetetlenül közöttünk maradnak: felnevelt művész-, tanár-, egyházzenész- és papi generációk, a nyolc éve elkészült MűPa orgonája és a 34 éve befejezésre váró esztergomi bazilika hangszere.

Vigh Andrea a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora az orgonista szavait idézve búcsúzott:

"Egy áldozás alatti orgonazenét hallgatva olyan nyugalom és fenséges tisztaság van a levegőben, hogy az ember úgy érzi: itt nem is kell szellőztetni. Maga a Tisztaság van jelen. "Baróti István orgonaművész, karnagy szavai ezek. Baróti Istváné, a magyar orgonisták egy nagy generációjának tagjáé, aki most itt hagyott bennünket. Halála pótolhatatlan űrt hagyott maga után minden területen, ahol munkálkodott. Mint előadóművész, mint kóruskarnagy, mint egházzenész, mint tanítómester, mint orgonaépítő, mint tudományos kutató végezte  felbecsülhetetlen értékű munkáját. Mindvégig tehetséggel, tisztességgel, emberséggel és vallásos elhivatottsággal. Barátai, kollégái, növendékei szerették kedves humorát, odafigyeltek dícsérve szigorú, de mindig igazságos véleményeire és tanultak bőséggel felhalmozott műveltségének forrásából. A Liszt Ferenc Zeneművészet Egyetem együtt gyászol a magyar zenei élettel és a templomok istenfélő népével.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.