Klasszikus

A Bartók Rádión követheti a Bayreuthi Ünnepi Játékokat

2018.07.24. 14:55
Ajánlom
Wagneriániusok, figyelem! Szerdán a Lohengrinnel kezdenek, de elhangzik A bolygó hollandi, A nürnbergi mesterdalnokok, a Parsifal, valamint a Trisztán és Izolda is.

A fesztivál a Lohengrin új produkciójával kezdődik Yuval Sharon rendezésében, Christian Thielemann vezényletével. A díszlettervező Neo Rauch, a jelmezek megálmodója Rosa Loy. A Lohengrinben mások mellett Anja Harteros (Elsa), Piotr Beczala (Lohengrin), Waltraud Meier (Ortrud), Georg Zeppenfeld (Henry király) és Thomas Konienczny (Telramund) lép színpadra.

Richard Wagner

Richard Wagner

A bayreuthi szervezők a nyitóelőadásra olyan prominens személyiségeket várnak, mint Angela Merkel német kancellár, Ferenc bajor herceg és Gloria von Thurn und Taxis hercegnő, valamint ismert színészek, sportolók és televíziós személyiségek.

A fesztiválon előadják A bolygó hollandi, A nürnbergi mesterdalnokok, a Parsifal, valamint a Trisztán és Izolda operákat is a Festspielhausban. A fesztivál történetében először A Nibelung gyűrűje ciklusból csak a tetralógia egyetlen darabja, A walkür szólal meg Frank Castorf rendezésében, Plácido Domingo dirigálásával.

Wagner 1876-ban alapította a bayreuthi fesztivált, és megépítette a Festspielhaust, amely világszerte egyedülálló akusztikájáról híres. „Ez az épület mind akusztikailag, mind miliőjében és színpadgépészetében úgy van megalkotva, hogy kiszolgálja az egységes művészetet” – mondta a Bartók Rádió szerkesztője, Terdik László. Hozzátette: a világítás, a jelmez, a díszlet mellett a Ring-mentes évben nagy feladat hárul a 150 fős kórusra, amely a 200 tagú zenekarral egyszerre van jelen a színpadon.

A Bartók Rádió közvetítései 16 órakor kezdődnek, szerdán a Lohengrin, csütörtökön a Parsifal, pénteken a Trisztán és Izolda, szombaton A nürnbergi mesterdalnokok hangzik el. A bolygó hollandi előadása július 30-án 18 órától lesz hallható.

Miért nagyszerű Wagner tetralógiája, a Ring?

Kapcsolódó

Miért nagyszerű Wagner tetralógiája, a Ring?

Négy este az operában, több mint 15 órányi zene, melyen 26 éven át dolgozott Wagner. Istenek, emberek, zene, színház és költészet – ez a Ring-tetralógia. Akár szeretjük, akár nem, csak túlzó jelzőkkel lehet róla beszélni.

Nehéz dolog ez a Wagner, ugye?

Nehéz dolog ez a Wagner, ugye?

Most, hogy véget ért a Wagner-napok, már csak az a kérdés marad hátra: most akkor hogy is van? A zene gyönyörű volt, de ki kinek a kije? És mi minek a mije? Tótfalusi István új könyve szerencsére segít. Azt is megvizsgáljuk, milyen hatással volt Wagner műve a popkultúrára.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Ők kapták a legmagasabb állami kitüntetéseket 2025-ben

Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából a művészeti és a tudományos élet legrangosabb elismeréseit, Kossuth- és Széchenyi-díjakat, valamint Magyar Érdemrend kitüntetéseket adott át Sulyok Tamás köztársasági elnök.
Plusz

Novák Péter, Blaskó Borbála, Szervét Tibor és Várdai István is állami elismerést vehetett át március 15-e alkalmából

Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter állami elismeréseket adott át a közelgő nemzeti ünnep alkalmából a Pesti Vigadóban, március 13-án.
Színház

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat, Barisnyikov videón köszöntötte

Csákányi Eszter kapta idén a Psota Irén-díjat. A Rózsavölgyi Szalonban megtartott ünnepélyes díjátadón Pintér Béla mondott laudációt, míg a világhírű balettművész, Mihail Barisnyikov videóüzenet küldött.
Plusz

Koncz Gábor kapja idén a Kossuth-nagydíjat

Orbán Viktor miniszterelnök március 14-én bejegyzést tett közzé a Harcosok Klubja elnevezésű online Facebook-csoportban. Mint azt az Index kiszúrta, a kormányfő egyebek közt elárulta a közösség tagjainak, hogy a mai napon Koncz Gábor színművész veheti át a Kossuth-nagydíjat.
Plusz

A kulturális élet szereplőit ismerték el március 15. alkalmából

Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára állami kitüntetéseket adott át március 15. alkalmából a Pesti Vigadóban. A kitüntetéseket március 13-án délután vehették át a kulturális élet szereplői.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A szélességi körök visszhangjai – spanyol vonósnégyes kalauzol az európai és amerikai zene világában

A Cuarteto Matrice programja északról dél felé haladva navigál keresztül a 20. századi Európán és Amerikán. A spanyol kvartett a hiánypótló MERITA – európai kamarazenei együttműködés keretében érkezik Magyarországra, és ad koncertet a BMC-ben, április 7-én.
Klasszikus gyász

Elhunyt Sofia Gubaidulina zeneszerző

Napjaink egyik legjelentősebb orosz zeneszerzőjét, aki élete utolsó évtizedeit Németországban töltötte, kilencvenhárom éves korában, március 13-án érte a halál.
Klasszikus ajánló

Végh Sándor egykori tanítványa tart kamarazene kurzust a Concerto Mesteriskola keretében

A kamarazenei élet egy újabb kiválósága, Arvid Engegård tart ingyenes, nyilvános, angol nyelvű mesterkurzust március 17-én, a zenekar Páva utcai székházában.
Klasszikus hír

Még lehet jelentkezni a Kocsis Zoltán-díjra!

A Kocsis–Hauser Alapítvány idén is meghirdette a Kocsis Zoltán-díjat, amelyre a Magyarországon és külföldön élő magyar állampolgárságú, valamint Magyarországon élő vagy tanuló külföldi, nem magyar állampolgárságú zongoristák jelentkezését várják. Jelentkezési határidő: április 10.
Klasszikus ajánló

Haydn alakját járja körül a Metrum Ensemble koncertszínházi előadása

A zeneszerző titokzatos élete, a zseni és a külvilág kapcsolata, valamint a Haydn körüli nőalakok állnak a Haydn out, muse in – múzsadilemmák – című előadás fókuszában, amely legközelebb április 4-én látható a Jurányi Házban.