Klasszikus

A Batthyány-palotába költözhet a Zenetudományi Intézet

2015.05.06. 09:51
Ajánlom
Méltó és szakmailag elfogadható otthona lenne a MTA BTK Zenetudományi Intézetnek a Batthyány-palota" - mondta Richter Pál igazgató május 5-én, arra reagálva, hogy Lovász László, az MTA elnöke bejelentette: a korábbi tervekkel ellentétben az intézet nem költözik a IX. kerületben épülő Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába, e helyett szándékaik szerint a Teréz körúti palotába helyeznék át.

Richter Pál szerint egyfajta "zenei sugárút" jöhetne így létre, hiszen nemcsak a Zeneakadémia, de a Liszt Ferenc Emlékmúzeumnak otthont adó Régi Zeneakadémia, valamint a Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum is a közelben van, ehhez jönne hozzá a Zenetudományi Intézet a maga Bartók-archívumával, 20-21. Századi Magyar Zenei Archívumával és népzenei gyűjteményével. A firenzei Strozzi-palota másolatát Hauszmann Alajos építette fel a Batthyány család számára a budapesti Teréz körút 13-ban, az Oktogon mellett. Az épületben jelenleg az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteménye található, és egy házasságkötő terem is működik benne.

153A1398-14C5-47D9-94C6-7ECE93FA5154

Erkel-kiállítás a Zenetudományi Intézetben

Richter Pál elmondása szerint folyamatban van az épület műszaki-műemléki felmérése, ezt követően kerülhet sor a szükséges átalakítások megtervezésére majd kivitelezésére, amennyiben úgy alakul, hogy valóban költözniük kell a Várból. "Itt nyilvánvalóan több évről beszélünk" - mondta, hozzátéve: a döntés természetesen a kormányzat és az MTA vezetése kezében van. Az intézet jelenleg a budai Várban található Erdődy-Hatvany-palotában működik. "A Zenetudományi Intézet itt is jó helyen van, de ha úgy hozza az élet, akkor ott is jó helyen lesz" - fogalmazott az igazgató.

Richter Pál szerint az MTA "gondos gazdaként" arra készül fel, hogy ha az Erdődy-palotából el kell költözniük, akkor rendelkezésre álljon egy kész terv arra, hogy az intézetet olyan helyre tudják költöztetetni, ahol méltó körülmények várják. Az igazgató hangsúlyozta: ez a megoldás mindenképpen jobb az intézet számára, mintha az új Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába helyezték volna át, oda ugyanis egységében nem is lehetett volna átköltöztetni a négy évtizede működő intézményt.

A Zenetudományi Intézet tavaly október elején kettős jubileumot ünnepelt: a 40 éve alapított intézet éppen 30 éve működött az Erdődy-Hatvany-palotában. Az évfordulón megnyílt kiállításon a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó kutatóintézet története mellett a tavaly nyáron Floridából hazatért Dohnányi-hagyatékot is bemutatták az intézethez tartozó Zenetörténeti Múzeumban.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Elhunyt Ragályi Elemér, Kossuth-díjas operatőr

A 83 esztendős filmes szakember halálának hírét a család közölte a Telexszel.
Zenés színház

„A csodát vissza a közönségnek” – Kesselyák Gergely is pályázik az Opera élére

A karmester közösségi oldalán jelentette be, hogy beadta pályázatát az intézmény főigazgatói posztjára, és közzétette pályázatának legfontosabb pontjait.
Vizuál

Ingyenesen nézhető filmekkel tiszteleg Ragályi Elemér emléke előtt a FILMIO

Április 2-a estig ingyenesen nézhetünk meg a Nemzeti Filmintézet (NFI) streaming platformján három filmet, amelyet a március 30-án elhunyt operatőr fényképezett.
Könyv

23 kortárs író dolgozik Budapest nagyregényén

A projektben részt vevő művészek már kiválasztották a lakosság által beküldött történeteket legjobbjait, és hozzá is láttak a fejezetek megírásához. A könyvet novemberben vehetjük kézbe.
Jazz/World

Oláh Krisztián személyes inspirációiról is mesél legújabb videójában – Klippremier a Fidelión

Oláh Krisztián konkrét hátteret felrajzoló ötletek mellett rengeteg inspirációs forrását és asszociációját is megosztja újonnan indult, Insight című sorozatában. A felvétel a Fidelio oldalán debütál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus magazin

A virtuóz és a művész – százötven éve született Szergej Rahmanyinov

1873. április 1-jén látta meg a napvilágot a 20. század egyik legnagyobb zongoristája, aki a történelem viharai ellenére is gazdag zeneszerzői életművet hagyott hátra. Szergej Rahmanyinovra emlékezünk.
Klasszikus interjú

„Ha nem áldozunk az oktatásra, ne várjuk, hogy a fiatalok értelmiségi felnőtté váljanak” – Interjú Farkas Gáborral

Farkas Gábor zongoraművész életében egyaránt fontos szerep jut a tanításnak és az előadó- művészetnek. A Zeneakadémia Billentyűs és Akkordikus Hangszerek Tanszékének vezetőjével áprilisi koncertje kapcsán beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Sztárelőadók Kismartonban – Idén is a zeneélet nagyságai koncerteznek a Herbstgold Fesztiválon

Szeptember 9-től 24-ig Julian Rachlin, a Herbstgold Fesztivál művészeti vezetője ismét kitűnő művészeket invitál Kismartonba, például Angelika Kirschlagert, John Eliot Gardinert, Kristīne Opolaist vagy Kirill Gersteint.
Klasszikus hír

OTT VAN címmel hirdette meg jövő évi Müpa-bérletét a Pannon Filharmonikusok

A Pannon Filharmonikusok a 2023/2024-es évadban két évtizede áll a Müpa színpadán ötkoncertes bérletsorozatával, melynek hangversenyein a jövő évadban is neves vendégművészekkel muzsikálnak együtt.
Klasszikus ajánló

Még egy hétig tart az ingyenes programdömping a Pesti Vigadóban

A végéhez közeledik az egyhónapos Essentia Artis kiállítás és programsorozat. A grandiózus művészünnep utolsó Kultúra és innováció elnevezésű tematikus napján, március 29-én a fényművészet kerül fókuszba.