Klasszikus

A Batthyány-palotába költözhet a Zenetudományi Intézet

2015.05.06. 09:51
Ajánlom
Méltó és szakmailag elfogadható otthona lenne a MTA BTK Zenetudományi Intézetnek a Batthyány-palota" - mondta Richter Pál igazgató május 5-én, arra reagálva, hogy Lovász László, az MTA elnöke bejelentette: a korábbi tervekkel ellentétben az intézet nem költözik a IX. kerületben épülő Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába, e helyett szándékaik szerint a Teréz körúti palotába helyeznék át.

Richter Pál szerint egyfajta "zenei sugárút" jöhetne így létre, hiszen nemcsak a Zeneakadémia, de a Liszt Ferenc Emlékmúzeumnak otthont adó Régi Zeneakadémia, valamint a Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum is a közelben van, ehhez jönne hozzá a Zenetudományi Intézet a maga Bartók-archívumával, 20-21. Századi Magyar Zenei Archívumával és népzenei gyűjteményével. A firenzei Strozzi-palota másolatát Hauszmann Alajos építette fel a Batthyány család számára a budapesti Teréz körút 13-ban, az Oktogon mellett. Az épületben jelenleg az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteménye található, és egy házasságkötő terem is működik benne.

153A1398-14C5-47D9-94C6-7ECE93FA5154

Erkel-kiállítás a Zenetudományi Intézetben

Richter Pál elmondása szerint folyamatban van az épület műszaki-műemléki felmérése, ezt követően kerülhet sor a szükséges átalakítások megtervezésére majd kivitelezésére, amennyiben úgy alakul, hogy valóban költözniük kell a Várból. "Itt nyilvánvalóan több évről beszélünk" - mondta, hozzátéve: a döntés természetesen a kormányzat és az MTA vezetése kezében van. Az intézet jelenleg a budai Várban található Erdődy-Hatvany-palotában működik. "A Zenetudományi Intézet itt is jó helyen van, de ha úgy hozza az élet, akkor ott is jó helyen lesz" - fogalmazott az igazgató.

Richter Pál szerint az MTA "gondos gazdaként" arra készül fel, hogy ha az Erdődy-palotából el kell költözniük, akkor rendelkezésre álljon egy kész terv arra, hogy az intézetet olyan helyre tudják költöztetetni, ahol méltó körülmények várják. Az igazgató hangsúlyozta: ez a megoldás mindenképpen jobb az intézet számára, mintha az új Bölcsészet- és Társadalomtudományok Kutatóházába helyezték volna át, oda ugyanis egységében nem is lehetett volna átköltöztetni a négy évtizede működő intézményt.

A Zenetudományi Intézet tavaly október elején kettős jubileumot ünnepelt: a 40 éve alapított intézet éppen 30 éve működött az Erdődy-Hatvany-palotában. Az évfordulón megnyílt kiállításon a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó kutatóintézet története mellett a tavaly nyáron Floridából hazatért Dohnányi-hagyatékot is bemutatták az intézethez tartozó Zenetörténeti Múzeumban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Vizuál

Átadták a Magyar Filmakadémia Aranyérmeit

A filmszakmai egyesület a magyar kultúra napján adta át a Filmakadémia Aranyérmeket közössége azon tagjainak, akik kiemelkedő tevékenységükkel vagy akár életművükkel szolgálták a hazai mozgóképkultúrát. Márta Istvánt, Mikulás Ferencet és Novák Jánost is kitüntették.
Könyv

Digitalizált formában elérhetőek Petőfi Sándor fiának, a fiatalon elhunyt Zoltánnak versei és levelei

Immár online hozzáférhető Petőfi Sándor és Szendrey Júlia gyermeke, Petőfi Zoltán (1848–1870) 135 verse, valamint 95 darabból álló levelezése az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárában őrzött Petőfi-hagyatékból.
Klasszikus

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Vizuál

Pataki Éva: „Mészáros Márta filmjei univerzálisak”

Mészáros Márta állandó alkotótársa Pataki Éva Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró. A Fidelio őt kérte meg, hogy reagáljon arra a kivételes hírre, miszerint a francia Coproduction Office Mészáros Márta 14 filmjét, köztük az Örökbefogadást, a Kilenc hónapot és a Napló-trilógiát megvásárolta világforgalmazásra.
Vizuál

Magyar siker: Jancsó Dávid Oscar-esélyes A brutalista vágásáért

Bejelentették az idei, 97. Oscar-díj jelöltjeit. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az aranyszoborra. A legtöbb jelölést Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai zeneművekkel kezdődik a Pastorale ifjúsági sorozat

Orfeuszt, a zene varázserejét jelképező csodás dalnokot is megidézi más görög mitológiai figurák mellett az idei Pastorale családi sorozat nyitóhangversenye február 1-én és 2-án a Pesti Vigadóban.
Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.