Klasszikus

A BBC állathangokból komponált szimfóniát sugároz a rádióban, hogy közelebb kerüljünk a természethez

2018.09.07. 09:25
Ajánlom
Lassú műsort indít a BBC Radio 3. Az oroszlánok, majmok, lámák és egyéb satöbbik hangját alkonyatkor rögzítik egy állatkertben.

A rádió a közleményük szerint szeretné, ha a hallgatóik kicsit kikerülnének a mindennapi mókuskerékből azzal, hogy természethangokat hallgatnak. A műsor hanganyagát egy meg nem nevezett állatkertben veszik fel alkonyatkor. "Hallani lehet majd, ahogy az oroszlán aludni megy. Az alkonyat izgalmas az állatkerti hangok szempontjából."

A BBC mindfulness-élményt szeretne nyújtani a hallgatóinak. Nem ez az első ilyen törekvésük. Volt, hogy bencés szerzetesek zsolozsmázását, illetve egy vidéki túrázó lépteinek a hangját közvetítették. A hétvégi műsorok között pedig ott van a Sounds of the Earth című adás, amely egzotikus tájakra vezényel. Így a japán rizsföldekre, vagy a karibi Curaçao szigetre, ahol a helyiek kórussal köszöntik a hajnalt.

9b08958946591cb019fa903c091736e9-141806.jpg

Alfred Hitchcock az MGM oroszlánjával

Miért nyugtatja meg az embert a természet hangja?

Mióta az ember beköltözött a városba, illetve még egy kisebb faluban is állandó a fűnyíró, a fúró, a tévé, a rádió, a kiabáló kőműves és a traktor hangja keltette zaj, viszont egyre inkább a kezünkhöz nőnek az okostelefonok, népszerűek az olyan alkalmazások, amelyekkel a természet hangjait hallgathatjuk anélkül, hogy kimozdulnánk a természetbe.

Egy kutatás szerint a természet hangjai megváltoztatják az agyunkban a kapcsolódásokat, és visszaszorítják az egyébként állandóan bennünk lévő "harcolni vagy menekülni" (fight or flight) ösztönt. A Brighton and Sussex Medical School kutatói azt találták, hogy azok az alanyok, akik természethangokat hallgattak, jobban tudták kifelé irányítani a figyelmüket és befogadni a külső ingereket (anélkül, hogy a védekezési ösztönük stressz alatt tartotta volna őket).

A mindennapi zajok viszont befelé fordították a figyelmet, és olyan agyi mintázatokat hoztak létre, amelyeket a pszichikai stresszhez kötünk (így a depresszióhoz, a szorongáshoz és a PTSD-hez). A résztvevők reakcióideje is rosszabb volt, amikor mesterséges zajokat hallgattak.

A kutatás eredményében persze semmi új nincs, a brit tudósok már megint rájöttek valamire, amit mindannyian tudunk, de valószínűleg túl keveset csinálunk. Érdemes sétálni a természetben, minél távolabb zajtól és a tömegtől. De annak aki ezt nem teheti meg, egy mobilos app is pótolhatja az élményt.

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Vizuál

Fotókiállítás nyílik a Magyarázat mindenre című film forgatásáról

A Képek, szavak című tárlaton különleges egységet képeznek a film forgatásán készült képek, valamint Reisz Gábor személyes, kézzel írt versei. A december 16-ig látogatható kiállítás valamennyi képe megvásárolható.
Színház

Dupla előadásokkal ünnepli utolsó karácsonyát a Kultúrbrigád az Átriumban

A Kultúrbrigád csapata utolsó átriumos decemberében sem pihen: karácsonyi hangulattal, forralt borral, finom süteményekkel és természetesen rengeteg izgalmas programmal, a nézők kedvenc előadásaival várja közönségét.
Színház

Háromszázadik alkalommal játszották Az utolsó órát a Rózsavölgyi Szalonban

December 3-án délután került sor a Rózsavölgyi Szalon Mark St. Germain darabjából készült produkció, Az utolsó óra jubileumi előadására: Jordán Tamás és Alföldi Róbert háromszázadik alkalommal álltak a közönség elé.
Jazz/World

Flavia Coelho napfényt hoz a szürke télbe

Brazíliában színpompás kulturális hatások érték, de végül Párizsban talált rá arra az egyedi zenei stílusra, amelyben jól megfér egymással a pop, a jazz, a rock, a funk és a tradicionális brazil műfajok.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Díjfelhívást tett közzé a Cziffra Fesztivál

A Cziffra György Fesztivál Balázs János művészeti vezető kezdeményezésére 2024 februárjában nyolcadik alkalommal adja át díjait Tehetség és Életműdíj kategóriában, valamint második alkalommal ítélik oda a Kreatív Művész díjat.
Klasszikus interjú

„Része vagyok egy nagyobb egésznek” – interjú Bucz Magorral

Immár tizenhat éve, hogy Junior Prima Díjjal jutalmazzák a fiatal tehetségek munkáját, az MVM Zrt. jóvoltából pedig jelentős anyagi támogatás és publicitás is jár az eszmei elismerés mellé. Ezúttal Bucz Magor zeneszerző mesél magáról.
Klasszikus hír

Cate Blanchett a Zeneakadémián járt

A világhírű színésznő nem először fordul meg az intézményben, nemrég azonban egy koncerten fedezhették fel a szemfülesek: Baráti Kristófot és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarát hallgatta meg.
Klasszikus hír

Dél-Afrikában rendezett kortárs fesztiválon szerepel az UMZE

Az új és legújabb zenére specializálódott együttes a Nemzetközi Kortárszenei Társaság éves fesztiválján működik közre, Johannesburgban és Fokvárosban.
Klasszikus hír

Karácsonyi ráadáskoncertet is ad a Concerto Budapest a hagyományos adventi ajándékkoncertek mellett

Koncertekkel ajándékozza meg a zeneszeretőket az adventi időszakban a Concerto Budapest. A kórházi kezelés idején családjukat nélkülözni kényszerülő betegekhez, idősekhez idén is kamaraprodukciókkal látogatnak el a zenekar tagjai.