A rádió a közleményük szerint szeretné, ha a hallgatóik kicsit kikerülnének a mindennapi mókuskerékből azzal, hogy természethangokat hallgatnak. A műsor hanganyagát egy meg nem nevezett állatkertben veszik fel alkonyatkor. "Hallani lehet majd, ahogy az oroszlán aludni megy. Az alkonyat izgalmas az állatkerti hangok szempontjából."
A BBC mindfulness-élményt szeretne nyújtani a hallgatóinak. Nem ez az első ilyen törekvésük. Volt, hogy bencés szerzetesek zsolozsmázását, illetve egy vidéki túrázó lépteinek a hangját közvetítették. A hétvégi műsorok között pedig ott van a Sounds of the Earth című adás, amely egzotikus tájakra vezényel. Így a japán rizsföldekre, vagy a karibi Curaçao szigetre, ahol a helyiek kórussal köszöntik a hajnalt.
Miért nyugtatja meg az embert a természet hangja?
Mióta az ember beköltözött a városba, illetve még egy kisebb faluban is állandó a fűnyíró, a fúró, a tévé, a rádió, a kiabáló kőműves és a traktor hangja keltette zaj, viszont egyre inkább a kezünkhöz nőnek az okostelefonok, népszerűek az olyan alkalmazások, amelyekkel a természet hangjait hallgathatjuk anélkül, hogy kimozdulnánk a természetbe.
Egy kutatás szerint a természet hangjai megváltoztatják az agyunkban a kapcsolódásokat, és visszaszorítják az egyébként állandóan bennünk lévő "harcolni vagy menekülni" (fight or flight) ösztönt. A Brighton and Sussex Medical School kutatói azt találták, hogy azok az alanyok, akik természethangokat hallgattak, jobban tudták kifelé irányítani a figyelmüket és befogadni a külső ingereket (anélkül, hogy a védekezési ösztönük stressz alatt tartotta volna őket).
A mindennapi zajok viszont befelé fordították a figyelmet, és olyan agyi mintázatokat hoztak létre, amelyeket a pszichikai stresszhez kötünk (így a depresszióhoz, a szorongáshoz és a PTSD-hez). A résztvevők reakcióideje is rosszabb volt, amikor mesterséges zajokat hallgattak.
A kutatás eredményében persze semmi új nincs, a brit tudósok már megint rájöttek valamire, amit mindannyian tudunk, de valószínűleg túl keveset csinálunk. Érdemes sétálni a természetben, minél távolabb zajtól és a tömegtől. De annak aki ezt nem teheti meg, egy mobilos app is pótolhatja az élményt.