Klasszikus

A Berlini Filharmonikusok is fellépnek Kismartonban

2025.04.04. 15:10
Ajánlom
Rico Gulda, az Esterházy Privatstiftung új főintendánsa április 3-án sajtótájékoztató keretében ismertette a 2025/26-os zenei évad legkiemelkedőbb eseményeit, a nemzetközileg elismert fesztiváloktól a Berlini Filharmonikusok Európa-koncertjéig.

Tradíció és innováció az Esterházy-kastély zenei fesztiváljain

Joseph Haydn egykori munkahelye, a bécsi klasszicizmus bölcsője, a kismartoni Esterházy-kastély 2025-ben is a zenetörténetben betöltött szerepéhez illő koncertprogramokkal jelentkezik. A Maria Radutu zongoraművész művészeti irányítása alatt álló KEYS TO HEAVEN zongorafesztivál május 23. és 25. között immár másodszor helyezi középpontba a hangszert. A 2024-ben alapított eseménysorozat szervezői szeretnék, ha közösségi élményként tekintenének programjaikra, idei mottójuk: Kompromisszumok nélkül: Együtt. A fesztivál kilenc koncertjén feszegetik újra a színpadon fellépő művészek és a közönség közötti határokat, miközben interaktív és innovatív koncertformátumokkal izgalmas, új zenei élményekkel szolgálnak. A KEYS TO HEAVEN második évadában a klasszikus zongorarepertoár mindig más zenei műfajokkal, így a pop/soul, a jazz, a balett- és film-, a bécsi klasszikus és a modern zenével áll párbeszédben – és még egy akkor és most közötti Haydn-csatára is számíthatunk.

A Julian Rachlin hegedűművész vezetése alatt álló HERBSTGOLD fesztivál következő kiadása idén szeptemberben (szeptember 10. – szeptember 21.) az Eksztázis mottójával indul. A program idén is közönségcsalogatónak ígérkezik, hiszen

kétszer is fellép a nagy kedvenc, Schiff András zongoraművész (szeptember 10-én az Európai Kamarazenekarral, szeptember 14-én Julian Rachlinnal),

és ott lesz Andrè Schuen (szeptember 19.) bariton is.

Visszatér a hollywoodi színészlegenda, John Malkovich (szeptember 18.), a zongoraművész Anastasya Terenkovával közös Robert Bolano-estjén Piazzola, Vivaldi, Satie és Schnittke darabok hangzanak el. Az Igudesman & Joo duó utolsó koncertkörútja keretében gondoskodik a szokásos humorról, a BBC Filharmonikusai (szeptember 12.) pedig először lépnek fel az Esterházy-kastély Haydn Termében. Szokás szerint Julian Rachlin szólistaként és karmesterként is közreműködik majd, így szeptember 13-án vezényli Janine Jansen hegedűművészt és az Európai Kamarazenekart, majd szeptember 20-án az Ausztriában debütáló Kristiansand Symphony Orchestrát és Alexandra Dowgan zongoraművészt. 

ezgifcom-webp-to-jpg-converted-162633.jpg

Schiff András (Fotó/Forrás: Nadja Sjöstrom)

A classic.Esterházy elnevezésű koncertsorozat (művészeti igazgató Andreas Richter) repertoárja a nagyzenekari koncertektől a kamarazenéig ível egész éven át. Olyan nemzetközileg elismert művészek lépnek fel, mint például Antonio Pappano karmester, az Európai Kamarazenekar és a világszerte ünnepelt szoprán, Kate Lindsey.  Április 4-6. között zajlik a kastély különböző tereiben a quartetto plus kamarazenei fesztivál. Ahogy a név is jelzi, egy-egy koncert alkalmával a négyes formációt mindig kiegészítik valami plusszal. Így lesz az idén is, az első estén, a Cuarteto Casals együtteséhez Emanuele Buono gitárművész csatlakozik. A szombat délutáni koncerten maga a fellépő zenekar a plusz.  A nagy népszerűségnek örvendő Signum Saxophon Quartet átirataival teljesen más dimenzióba helyezi a kamarazenei repertoárt. Az est a zenéé és líráé. Sebastian Koch Arthur Schnitzler Tágra zárt szemek című novellájából olvas fel, miközben a Hubert Nuss Jazzquartett játszik. A vasárnap délelőtti matinékoncerten nem kisebb név, mint Eckart Runge csellóművész csatlakozik második csellószólamként az Aris Quartetthez a Joseph Haydntól induló, s egészen napjainkig ívelő zenei programban.

A Szentmargitbányai Kőfejtőben 2025 nyarán először visznek színre Wagner-operát, A bolygó hollandit. A bécsi rendező, Philipp M. Krenn a díszlettervező kollégájával, Momme Hinrichsszel az elátkozott tengerész történetét bemutató produkciójukban hullámzó, korbácsoló tengerré változtatják a kőfejtőt, melyen egy kísérteties hajót is megjelenítenek. A Wagner-operák tapasztalt és feltörekvő fiatal előadóiból álló nemzetközi együttest Patrick Lange karmester dirigálja majd. A produkció bemutatója július 9-én lesz, összesen 24 előadást terveznek.

Steinbruch-St-Margarethen-cAndreas-Tischler-115656.jpg

A Szentmargitbányai Kőfejtő (Fotó/Forrás: Andreas Tischler / Esterházy Magánalapítvány ©)

Esterházy-helyszínek: népszerű kulturális programkínálat rekordszámú látogatóval

Az Esterházy Alapítványokat a fontos történelmi örökség egyes helyszínein, az Esterházy-kastélyban, Fraknó Várában és a Lackenbachi-kastélyban megrendezett kiállításaival és különböző kulturális programjaival, valamint a Szentmargitbányai Kőfejtő operaelőadásaival Ausztria legjelentősebb és legnépszerűbb kulturális szolgáltatói között tartják számon. 2024-ben összesen 600.000 vendég látogatott el az Esterházy-helyszínekre – áll a szervezet közleményében.

Tavaly a fent említett három múzeumi helyszín rekordszámú látogatót vonzott: először lépték át a 250.000-es vendégszámot. Verdi Aidájára tavaly közel százezren voltak kíváncsiak. Ugyancsak rekordszámú látogatóval dicsekedhet a két fesztivál, a szeptemberi HERBSTGOLD és az egész éven átívelő classic.Esterházy. Mindkét formátum jegyeladásai átlépték az ötezreses határt, a HERBSTGOLD koncertjei 95%-os kihasználtsággal futottak. A KEYS TO HEAVEN zongorafesztivál első kiadásának nyolc koncertje többnyire ugyancsak teltházas volt.

 „Jó látni, hogy a közönség értékeli kulturális kínálatunkat. Célunk, hogy vendégeinknek továbbra is magas színvonalú rendezvényeket kínáljunk, és a jövőben még erősebben pozicionáljuk magunkat a nemzetközi koncertpalettán. Az ígéretes látogatószámok megerősítenek bennünket abban a tudatban, hogy jó úton haladunk” – hangsúlyozta Rico Gulda.

Az Alapítványok 1994-es megalapítása óta összesen több mint 250 millió eurót fektettek be a kulturális turizmusba és a régióba, a látogatók száma egyenletesen növekszik.

BerlinerPhilharmonikerCStephanRabold-150730.jpg

A Berlini Filharmonikusok és Kirill Petrenko (Fotó/Forrás: Stephan Rabold / Esterházy Alapítványok)

A Berlini Filharmonikusok Európa koncertje az Esterházy-kastélyban

2026-ban Kismartonban a közös európai kultúrára fókuszálnak: az Esterházy-kastély Haydn Terme lesz a Berlini Filharmonikusok tradicionális, május 1-i Európa-koncertjének helyszíne.

„Büszkén jelenthetjük be, hogy sikerült Kismartonba szerződtetnünk ezt a világszerte elismert, és talán az újévi koncert mellett legfontosabb zenei eseményt” – mondta Gulda. „A nagyságrendileg milliós televíziós és internetes nézőszámot elérő, nagy renoméjú esemény is jelzi, hogy az Esterházy Alapítványok munkáját nemzetközileg is jegyzik, és ez az esemény az elmúlt évtizedekben végzett fantasztikus munkájuk jutalma egyben” tette hozzá.

A Berlini Filharmonikusok 1991 óta tisztelegnek zenei programjukkal Európa előtt a kontinens kulturális és történelmi szempontból jelentős helyszínein.

Az Akropolisz lábánál álló ősi Odeon Színház, a versailles-i kastély, a barcelonai Sagrada Familia vagy a londoni Royal Albert Hall illusztris szereplői mellé most hivatalosan is felsorakozhat az Esterházy-kastély Haydn Terme.

A Berlini Filharmonikusok élükön vezető karmesterükkel, Kirill Petrenkóval és Gautier Capuçon csellóművésszel Sztravinszkij, Csajkovszkij, Beethoven és Haydn műveivel ívelnek végig az európai zenei hagyományon. Az EuroArts közreműködésével több mint nyolcvan országban közvetítik a koncertet.  

A program az Ukrajna melletti szolidaritás jegyében telik. Az Esterházy Privatstiftung Európa Ukrajnáért elnevezésű egyesülete már a 2022-es évben 20.000 eurót tudott a HERBSTGOLD fesztiválon gyűjtött adományokból és koncertbevételéből adományozni. A Berlini Filharmonikusok Európa-koncertje kapcsán ismét adománygyűjtést szerveznek a szolidaritást és a közös értékeket megélő, egységes Európa jegyében.

Fejléckép: Haydn Terem a kismartoni Esterházy-kastélyban (fotó/forrás: Paul Szimak / Esterházy Magánalapítvány ©)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.