Klasszikus

A Concertgebouw szexuális zaklatás miatt kirúgta az első karmesterét

2018.08.03. 10:20
Ajánlom
Elbocsátotta Daniele Gatti karmestert az amszterdami Concertgebouw zenekara, miután több női zenész panasszal élt ellene. De nem is biztos, hogy csak ez az ok.

Július 26-án hosszabb tényfeltáró cikk jelent meg a Washington Postban a klasszikus zene területén is észlelhető szexuális erőszakról, zaklatásról. A cikk részben eddig is ismert esetekről (James Levine, Charles Dutoit, Daniel Lipton) beszél, de felbukkan benne többek között Daniele Gatti is. A Royal Concertgebouw Zenekar olasz származású első karmesterét két nő vádolta illetlen közeledéssel. 1996-ban Alicia Berneche-t, az akkor huszonnégy éves szopránénekesnőt környékezte meg, aki a Chicago-i Ryan Opera Centerben akart fellépéshez jutni. Gatti órákat ajánlott neki, majd amikor az öltözőjébe ment, megpróbálta megcsókolni, és megtapogatta. Egy másik szoprán,  Jeanne-Michèle Charbonnet 2000-ben Bolognában találta magát hasonló helyzetben. „Ellöktem magamtól és kifutottam a helyiségből” – mondta a Postnak.

Probe-zum-Festkonzer_1368556929270755-132045.jpg

Daniele Gatti

A nők hiába akarták jelenteni az esetet, a környezetükban azt a tanácsot kapták, hogy jobb csöndben maradni. „Ha előlépsz, kirúgnak, ő pedig folytatja” – idézte az intést Charbonnet.

Gattit meglepték a vádak: „Egész életben távol maradtam az olyan viselkedéstől, amit zaklatásnak lehetne nevezni, legyen akár pszichés, akár fizikai” – mondta. „Ha közeledtem valakihez, csak akkor tettem, ha meggyőződtem róla, hogy az érdeklődés kölcsönös.”

Augusztus 2-án a Royal Concertgebouw Zenekara bejelentette, hogy megszakítják Daniele Gatti munkaviszonyát. Indoklásukban azt írják, hogy a vádak lehetetlenné teszik a közös munkát a zenekar tagjaival és a személyzettel. Hozzátették, hogy a Washington Postban megjelent cikk után a zenekar több női tagja hasonló viselkedésről számolt be.

Norman Lebrecht azt írja a Slipped Disc oldalán, hogy a kirúgás oka egyszerűen az is lehet az említett súlyos vétségek mellett, hogy Gatti próbái unalomban vagy egyenesen rossz hangulatban telnek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Alföldi Róbert: „Ezt ma Magyarországon eléggé pontosan lehet érteni”

Az idei évadban a negyedik előadását rendezi: Varsányi Anna A szent című darabját állítja színpadra a Szegedi Nemzeti Színházban. Az ősbemutatót május 2-án tartják. Alföldi Róberttel az abszurd helyzetekről, az inspiráló műhelymunkáról és a jó szerepekről is beszélgettünk.
Klasszikus

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Jazz/World

Esztergályos Máté: „Megmutattuk, hogy lehet békésen működni egymás mellett a jazz-zenei térben”

Április 30-án a Dohnányi Ernő Zenei Központban ünnepli egyéves születésnapját a Szakcsi Rádió. Az évforduló alkalmából Esztergályos Mátéval, a csatorna főszerkesztőjével beszélgettünk az eddig elért eredményekről, visszajelzésekről és arról, hogyan fogadta őket a szakma.
Színház

15 sor színház: Hegedűs a háztetőn

A Fidelio 15 sor-rovatát azért hoztuk létre, hogy mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás a székesfehérvári Vörösmarty Színház nagyszínpadi előadásáról, a Hegedűs a háztetőnről szól. 15 sor színház.
Színház

Nagy Viktor: „Nem érdemes mindig a fősodorral menni”

Nagyszínpadi Sherlock Holmes-előadással, Molnár Ferenc-darabbal, ír feketekomédiával érkezik a Rejtélyek évada a Thália Színházba. Nagy Viktor művészeti vezető a változó nézői igényekről, médiazajról és a nagy teherbírású társulatról is beszélt a Fideliónak. Interjú.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Bonjour Paris! – a francia kultúra nagyjait idézi meg a Szegedi Szimfonikus Zenekar budapesti koncertje

A Szegedi Szimfonikus Zenekar május 15-én a Zeneakadémián népszerű darabokkal és egy igazi különlegességgel tiszteleg Maurice Ravel 150. és Arvo Pärt 90. születésnapja előtt – ráadásul utóbbi szerző is egy emblematikus francia műalkotásnak szentelte alkotását.
Klasszikus ajánló

Az Őrség varázslatos tájaira hív a Fesztivál Akadémia Budapest

A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet.
Klasszikus hír

Kiemelkedő versenyeredményeket értek el a Zeneakadémia hallgatói

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerző szakos hallgatói számos díjat nyertek a csehországi Ostravában megrendezett 14. GENERACE Zeneszerzőversenyen.
Klasszikus ajánló

Oxford címmel indul turnéra a Szolnoki Szimfonikus Zenekar

Az együttes háromállomásos koncertsorozata különleges zenei válogatással és nemzetközi szólistagárdával valósul meg április utolsó három napján, Szolnokon, Kismartonban, valamint Budapesten.
Klasszikus ajánló

Nakarjakov és Pletnyov érkezik a Müpába április 25-én – különleges koncertélmény a Concerto Budapesttel

Glinka Valse-Fantasie című műve, Mihail Pletnyov trombitaversenye és a zeneszerző személyes emlékeiből építkező 14 zenekari képe szerepel a Concerto Budapest április 25-i koncertjén a Müpában. A hangverseny különlegessége, hogy két magyarországi bemutató is elhangzik: Pletnyov műveit ő maga vezényli, a virtuóz trombitaverseny szólistája az orosz világsztár, Szergej Nakarjakov lesz.