A koncertsorozat nemcsak zenei esemény, hanem a nyári budapesti kulturális élet meghatározó pontja, ahol közvetlen hangulatban találkozik a történelmi helyszín és a klasszikus repertoár.
Június 19. – Paganini, Mozart, Schubert, szenvedély és virtuozitás
Az első koncerten Paganini lendületes versenyműve, Mozart érzelmekben gazdag áriái és Schubert szimfonikus játékossága különleges dramaturgiai ívbe rendezik az est műsorát.
Az est Paganini D-dúr hegedűversenyével (Op. 6) indul, amely a romantikus hegedűrepertoár egyik legvirtuózabb darabja. A szólista Abouzahra Mariam, az egyik legígéretesebb fiatal magyar hegedűművész, aki már gyerekként zenekarok szólistájaként mutatkozott be. Jelenleg a bécsi Zeneakadémia hallgatója, nemzetközi versenygyőzelmei és külföldi szereplései (New York, Sanghaj, Muscat, Moszkva) egyre szélesebb szakmai figyelmet irányítanak játékára.
A koncert középső részében két népszerű Mozart-ária hangzik el Miklósa Erika előadásában: a mozarti operairodalom egyik legvirtuózabb és legnagyobb technikai kihívást jelentő koloratúrszoprán-áriája, a Martern aller Arten kezdetű a Szöktetés a szerájból című operából, valamint Pamina lírai áriája, az Ach, ich fühl’s A varázsfuvolából. A Kossuth-díjas szoprán ezen az estén is megmutatja, milyen sokféle érzelmi világot képes hitelesen megszólaltatni Mozart zenei nyelvén.
„Schubert zenéjének hallgatása nyugalmat és békét hoz az emberek életébe, hisz
épp olyan emberi, esendő és törékeny, mint mi mindannyian, csak ő ezt meg is meri mutatni a világnak.
Ebben a zenében a fájdalom és az öröm is egy finom fátyol mögül jelenik meg előttünk, amelyet nem tudunk megérinteni, ő mégis megérint mindannyiunkat” – fogalmazza meg gondolatait Keller András, az est karmestere.
Az est zárásaként elhangzó D-dúr szimfónia Schubert fiatal alkotói korszakának egyik legkarakteresebb darabja: klasszikus forma mögé rejtett játékosság, finom irónia és zenei spontaneitás jellemzi. Nem csupán korai szimfónia, hanem egy érzékeny alkotó első önálló gesztusa a zenetörténet felé.
Június 26. – Bach és Mozart, a két nagy mester
A nyáresti sorozat második koncertje a formai gazdagság és az előadói szabadság metszéspontjait mutatja meg a hallgatóságnak.
A műsort Johann Sebastian Bach 5. Brandenburgi versenye nyitja, amely a barokk concerto forma egyik csúcsteljesítménye, különösen a billentyűs szólam, a fuvola és a hegedű szólisztikus szerepe révén. A mű Szakcsi Lakatos Róbert, Kaczander Orsolya és Környei Zsófia kiemelt közreműködésével hangzik el, a közönség a Vármegyeháza kivételes akusztikájának köszönhetően a versenyszerű dialógusokat és a stiláris tisztaságot közvetlen közelségben élheti át.
Ezt követően Mozart A-dúr zongoraversenye csendül fel Szakcsi Lakatos Róbert szólójával.
A kiváló zongoraművész klasszikus zenei tanulmányait itthon és Svájcban végezte, majd nemzetközi jazzkarrierje során rangos díjakat nyert,
többek közt a Montreux Jazz Fesztivál szólistadíját. Szakcsi Lakatos Róbert azon kevés művészek egyike, aki autentikus módon képes ötvözni a klasszikus és improvizatív zene világát. Játéka egyszerre mélyen átélhető és technikailag briliáns, tökéletes választás ehhez a különösen lírai hangvételű Mozart-műhöz.
A hangverseny Mozart „Prágai” szimfóniájával zárul. A háromtételes mű ünnepélyes, mégis szellemes karaktere a zeneszerző kései stílusának egyik legmarkánsabb példája, és méltó befejezése egy nyári szabadtéri koncertnek. Az örökérvényű géniuszról Keller András így nyilatkozik: „Mozart zenéje visszaadja az elveszett Paradicsomot, hiszen az emberi lét csodáját képes volt hangokban megmutatni. Az öröm és a fájdalom is magasrendűen, mégis egyszerűen és természetesen szólal meg műveiben. Ha átadjuk magunkat a zenéjének, békére lelhetünk.”
Klasszikus zene a város szívében – közvetlenül és időtlenül
A Concerto Budapest nyáresti koncertjei nem csupán hangversenyek, hanem ünnepi alkalmak, ahol a zenekar és közönsége a város szívében, szabadtéren élheti át együtt a klasszikus zene időtlen üzenetét. A Pesti Vármegyeháza díszudvara nemcsak akusztikájával, hanem atmoszférájával is különleges teret ad ezeknek az estéknek, amelyek immár a nyár elengedhetetlen kulturális eseményei közé tartoznak Budapesten.
Jegyek és további információ:
Nyáresti koncert I. - PAGANINI/ MOZART / SCHUBERT // Miklósa / Abouzahra M. / Keller
Nyáresti koncert II. BACH / MOZART // Szakcsi Lakatos / Keller
Támogatott tartalom.
Fejléckép: Keller András és a Concerto Budapest (fotó/forrás: Mudra László / Concerto Budapest)