Perényi Miklós csellója is hallható azon az idén, a Tacet kiadónál megjelent lemezen, amelyen a Concerto Budapest Dvořák műveit játszik – az Újvilág-szimfóniát, a Csendes erdők és a Rondó című gordonkára és zenekarra írt darabot, illetve három szláv táncot. Az album része annak a sorozatnak, amely a zenetörténet nevezetes kilencedik szimfóniáit foglalja magába.
A német AUDIO magazinban a lemez a hónap felvétele lett. Lothar Brandt recenzens így ír: „Éles, kontrasztok, kamarazenei hangulat, nagyszerűen szerkesztett dinamika: Keller András, a Keller Quartet primáriusa új szempontokat talált az Újvilág-szimfóniához. Már az első tétel elején eddig ismeretlen színekben pompázik a zene. (...)” A kritika szerint a zenekar a sietős részeknél is aprólékos, és végig mederben marad; az írás a lemez hangzását is méltatja.
Rengeteg felvétel készült Dvořák Újvilág-szimfóniájából, de néha akad egy-egy, amely új megvilágításba helyezi ezt az örökzöldet
– írja a Fono Forum kritikusa, aki szintén a karmester kamarazenei tapasztalatában keresi a lemez nagyszerűségének okát. „Olyan rövid dialógusok alakulnak ki hangszerek és hangszercsoportok között, amelyeket eddig nem hallottunk.”
A HRAudio.net oldalán Graham Williams a hangzásról megjegyzi, hogy a Tacet hangmérnöke, Andreas Speer egyedülálló munkát végzett, igaz, annak gyümölcsét csak az élvezheti igazán, akinek 5.1-es hangfalrendszere van otthon. „Melegen ajánlom azoknak a kalandvágyó lelkeknek, akik megmártóznának a Real Surround Sound hangzásban.”
Élőben közvetítik A Hallgatás Napját
Az idén, negyedik alkalommal november 10-én rendezik meg a Concerto Budapest egynapos kortárs zenei fesztiválját, ahogy eddig is, a BMC-ben. „A zene nem létezik a kortárs zene nélkül: ha kivonjuk a képletből, a klasszikus zenei hagyomány nem értelmezhető” – vallja Keller András művészeti vezető, és ennek jegyében az elmúlt évszázadok és az elmúlt évtizedek zenéi kerülnek egymás mellé a koncerteken.

Kapcsolódó
A Hallgatás Napja a Concerto Budapesttel
Megismerés, rácsodálkozás, elmélyülés, felfedezések és újra felfedezések sora: ezt ígéri a közönség számára A Hallgatás Napja 2019. november 10-én, vasárnap immár negyedik alkalommal.
Az idei fesztiválon a szűkebb hazai vájtfülű koncertlátogatókhoz egy igazán komoly nemzetközi nézősereg csatlakozik, ugyanis A Hallgatás Napját a jelentős népszerűségnek örvendő, New York-i székhelyű The Violin Channel élőben közvetíti.
Szabó Stein Imre ötletgazda, akinek nevéhez a Zeneakadémia nemzetközi arculata és a Bartók Világverseny kötődik, így fogalmazott lapunknak:
„A Hallgatás Napja András eredeti koncepciója szerint olyan tiszta, természetes erővel jár át a kortársból a klasszikusba, és vissza hogy mindig is az volt az érzésem, hogy eleve itt, ezen a fesztiválon élhető át, hogy a zene élő szövet. Ahogy Tandori írta az eszméletről, itt a zene állandóan következik. A Hallgatás Napja, mint egy könnyű álom repít a legkomolyabb zene közelébe. Ugyanakkor azt a kényszerű sorsot is láttam, hogy mivel a kortárs címke megjelenik a névben, csak a legelszántabb néhány száz vájtfülű zenerajongó jelenik meg a koncerten. Azt gondoltam, ha tovább akarunk lépni, akkor ezt a valóban élő zenét egy nemzetközi léptékű élő közvetítéssel külföldön és itthon is igazán üggyé lehet tenni. A Violin Channel az utóbbi években rendkívül olvasott zenei portállá lett, de megtartotta húros profilját.
Győzködni kellett a főszerkesztőt, hogy számukra sem megszokott módon, egy egész napos fesztivál közvetítőjévé váljon a lap, lényegében csak lélegzetvételnyi szünetekkel reggel 10-től este 10-ig.
Egyébként a Violin Channel azért is pompás választás, mert amellett, hogy komoly presztízzsel bír, talán a legnépszerűbb a fiatalok körében. Röviden: szeretném, ha nemzetközi branddé válna az A Hallgatás Napja, mivel egészen különleges és Európában is egyedülálló – ha sikeres és ismert, rengeteget tehet és tesz a magyar kortárs zene ügyéért. Az élő internetes közvetítést a BMC kitűnő munkatársaival közösen valósítjuk meg, a nagyterem és az Opus Jazz Club programjait maradéktalanul közvetítjük. Egyébként a BMC, mivel a Concerto évek óta saját szűk költségvetéséből kellett hogy kigazdálkodja az egész napos fesztivált, bőven több, mint helyszín: Gőz László vezetésével már alkotó partnerei a fesztiválnak. De hozzáteszem: az igazi élmény ott lenni a helyszínen. Szerintem ez egy kiváló családi program lehet.”
A Hallgatás Napja több mint negyven művet, hat világpremiert és öt hazai premiert gyúr tizenhárom koncertbe. Idén Kurtág Márta és Jeney Zoltán halálára is reflektál a fesztivál.
A fejlécképen Keller András, a fotó készítője Felvégi Andrea.
Októberben a Fidelio újságírója is csatlakozott a Concerto Budapest ázsiai turnéjához. Az erről szóló írásokat itt, itt és itt olvashatja. Keller András pedig hónapokkal ezelőtt nagyinterjút adott lapunknak.

Kapcsolódó
Bartók Bangkokban is Bartók
„Ez egy olyan zenekar, amely a koncerten mindent odatesz” – mondja Keller András. A Concerto Budapest turnéjának első, bangkoki koncertje után a karmestert arról kérdeztük, miért nem barbaro Bartók zenéje, és miért rezonálhat rá bárki, aki emberből van.

Kapcsolódó
Keller András: Magyarország érdeke, hogy minél több sikeres zenekara fusson külföldön
A Concerto Budapest művészeti vezetője szerint Magyarországnak sokkal jobban meg kellene becsülnie zenei tehetségeit, és sokkal több pénzt kellene a komolyzenére fordítania. De nem csak a pénz körül forgott a karmesterrel való beszélgetésünk.