Klasszikus

A csembaló köti össze Bartókot és a barokkot

2017.09.11. 15:59
Ajánlom
Váradi Helga magának Bartók Bélának a javaslatát megfogadva ültette át csembalóra a mester egyes műveit.

Bartók Béla és a barokkzene kapcsolatát dolgozza fel Váradi Helga legújabb, 2018 tavaszán megjelenő lemeze. A csembalóművész az anyag előkészítése során

Floridába is eljutott a zeneszerző fiához, Bartók Péterhez.

A beszélgetés során többek közt ajánlást kapott a készülő lemezhez. Váradi Helga az alábbi videóban mesél arról,hogyan is találkozik Bartók Béla munkássága és a csembalómuzsika.

A svájci CLAVES kiadónál megjelenő lemez bemutatójára a Zene Világnapján 2017. október 1-én, vasárnap 18 órakor kerül sor a Bartók Béla Emlékházban. 

Váradi Helga 2015 januárja óta a Zürichi-tó partján fekvő Zollikon református templománakorgonistája. Egyházzenei munkája mellett a Zürichi Zeneművészeti Főiskola kutatási részlegének munkatársa, ahol

Bartók Béla fiatalkori szerelméről, Geyer Stefi hegedűművésznőről gyűjt publikálásra anyagot.

Első lemeze 2018 tavaszán a svácji Claves kiadó forgalmazásában jelenik meg  Bartók & Barokk  címen, melyben a  Mikrokozmosz  válogatott művei csembalón szólalnak meg.

Váradi Helga zenei érdeklődése már kora gyermekkorában elkezdődött – többéves zongoratanulmányai után, melyet Budapesten és Szentendrén folytatott, tizenháromévesen kezdett csembalózni Szentendrén, a Vujicsics Tihamér Zeneiskolában. 

2014-ben Luganóban játékával elnyerte a „Gianni Bergamo“ nemzetközi csembalóversenydíját. Előadóművészként különböző együttesekkel játszott: 2016-ban a sztárhegedűs Daniel Hope vezénylete alatt a Bázeli Kamarazenekarral turnézott Dél-Amerika különböző országaiban, Peruban, Brazíliában, Kolumbiában, Ecuadorban, Németországban ésAusztriában; emellett a Graubündeni Kamarafilharmonikusok, a svájci Kaleidoszkóp Kvartett és a Galatea Kvartett meghívottja is volt.

Váradi Helga

Váradi Helga (Fotó/Forrás: Váradi Helga)

További fellépések keretében megjelent Marseille-ben a Márciusi Barokk Napokon, a burgundiai Tournus Fesztiválon, illetve a Meiringeni Fesztiválon, ahol a Camerata Zürich együttesében muzsikált. A Reformáció 500. évfordulójának alkalmából a zürichi Grossmünster orgonáján és csembalón nagyszabású színpadi produkcióban, a Zwingli-Misztériumjátékban volt közreműködő az elismert színházi rendező, Volker Hesse és a német zeneszerző Hans-Jürgen Hufeisen vezetése alatt. A svájci és magyar népzene iránti érdeklődését a fiatal appenzelli sztárcimbalmos és tévésműsorvezető Nicolas Senn duótársaként orgonán mutatta meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

„Sokunkban ugyanaz az érzés kavarog: szégyen” – megszólalt Fischl Mónika Orbán János Dénes ügye kapcsán

Fischl Mónika Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas énekesnő, a Budapesti Operettszínház művésze közösségi oldalán reagált az Orbán János Dénes jogdíjkifizetései körül kialakult botrányra.
Plusz

Tarr Zoltán és Nagy Ervin az OJD-ügy kapcsán: „Visszaszereztünk 1,3 milliárd forintot”

Ennyit fizetett volna ki a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft. új operettek megírására, fordítására és külföldi bemutatására a szerzőnek – derült ki Tarr Zoltán miniszter posztjából. Nagy Ervin államtitkár további vizsgálatokat ígért.
Plusz

Orbán János Dénes ügyének kivizsgálását kéri a Színházi Kritikusok Céhe

„Az Orbán János Dénesnek kifizetett 541 millió forint 227 millió forinttal több, mint amennyit 2023-ban a kormány elkülönített az összes budapesti székhelyű független színház egész éves működésére.” – olvasható a Színházi Kritikusok Céhének levelében.
Zenés színház

OJD-ügy: Érdemi reakciót várnak a vezetőktől az Operettszínház művészei

Harmincöt társulati tag aláírásával jelent meg egy közlemény az Orbán János Dénes-ügy kapcsán, amelyben az Operettszínház tagjai arra kérik a teátrum vezetőit, nyilatkozzanak arról, milyen hatással vannak a kifizetések a színház gazdálkodására és a művészi munkára.
Vizuál

Odüsszeia: a háború után nincs hová hazatérni

„Christopher Nolan nemcsak az antikvitás világát siratja el, hanem egyszersmind figyelmeztet is: a civilizációk végül mindig széthullanak, a széthullás pedig a bűnbeeséssel kezdődik.” Odüsszeia kritika.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Majestic Sounds: orgonakoncertek a nyár fővárosában

Július 20. és augusztus 17. között ismét igazi csemege várja a klasszikus zene és azon belül az orgonairodalom szerelmeseit Siófokon. Hétfőnként 20 órától öt alkalommal érkezik a Majestic Sounds hangversenysorozat nyolc kiváló művész változatos és színvonalas műsorával.
Klasszikus ajánló

Komolyzene a fesztiválpezsgésben – különleges koncertek és zenei találkozások a 35. Művészetek Völgyében

Július 24. és augusztus 2. között rendezik meg a 35. Művészetek Völgyét, Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiválját. A klasszikus zene idén is kiemelt szerepet kap.
Klasszikus kritika

Kortárs zene a gyógyfürdőben – 15 sor klasszikus

„Persze a gyógyfürdő nem tesz lehetővé olyan elmélyült zenehallgatást, mint a koncertterem, ugyanakkor az ember másfajta fogékonyságra tesz szert.” Az alábbi rövid írás a Fesztivál Akadémia Budapestnek a Széchenyi Fürdőben megrendezett késő esti koncertjéről szól. 15 sor klasszikus.
Klasszikus hír

Jubileumok, találkozások és közös ünnep – így zárult a Csíkszeredai Régizene Fesztivál

Július 12-én este lezárult a 2026-os Csíkszeredai Régizene Fesztivál. Az idei kiadás a Fantasia mottó jegyében arra vállalkozott, hogy bemutassa: a régizene egyszerre őrzi a múlt emlékeit, és ösztönöz alkotó szabadságra.
Klasszikus ajánló

82 év, 1310 orgona – könyv jelent meg Magyarország legjelentősebb orgonakészítő családjáról

Magyarországon minden harmadik orgona az Angster gyárban készült, köztük a budapesti Szent István-bazilikában található hangszer is. Most Hajdók Judit orgonaművész és -történész gazdagon illusztrált kötetben mutatja be a neves dinasztia történetét.