Klasszikus

A díva arcai – Kiri Te Kanawa születésnapjára

2024.03.06. 16:25
Ajánlom
Kevés művész akadt az operatörténelem során, aki olyan sokszínű, mégis összetéveszthetetlenül egyedi előadói életművet hozott létre, mint a maori szoprán, Kiri Te Kanawa. Az énekesnő nyolcvanadik születésnapja alkalmából összegyűjtöttük néhány szép felvételét.

Mostanában leginkább a Cardiffi Singer of the World Énekverseny védnökeként lehet találkozni a 20. század egyik legragyogóbb szopránjával, aki 2017-ben vonult vissza véglegesen a színpadtól. Öt évvel ezelőtt, hetvenötödik születésnapján részletes portrét közöltünk róla, ezúttal azonban beszéljen maga a zene: Kiri Te Kanawa bámulatos sokoldalúságát mutatjuk meg különböző felvételek segítségével.

Dove sono – a grófné áriája

Mozart Figaro házasságának kevéssé hálás, ám nagy életbölcsességet igénylő szereplőjét Kiri Te Kanawa számos alkalommal megformálta. Az alakításából áradó nemesség és méltóság különösen emlékezetessé tette a férje szerelméért küzdő asszony alakját. A felvétel az 1973-as glyndebourne-i előadáson készült.

Ismét egy elhagyott nő, akiről nem is értjük, kedvese hogy képes nem észrevenni rendkívüli személyiségét. A Don Giovanniból való ária szépen megmutatja, Mozart milyen ragyogóan ábrázolja a figurák személyiségfejlődését akár néhány percnyi zenében is. Persze csak akkor, ha ilyen érzékenyen szólaltatják meg.

Gluck Iphigeneia Tauriszban című alkotása az operatörténet egy méltatlanul keveset játszott darabja, miközben nemcsak rengeteg zenei szépség, de szokatlanul modernnek ható lélektani mozzanatok is szerepelnek benne. Hallgassuk meg ezt a csodás áriát, milyen nyugodt beletörődéssel dönt úgy a főszereplő nőalak: inkább lemond az életéről, semmint hogy neki kelljen feláldoznia egy másik embert.

Sempre libera – Violetta áriája

Itt viszont rögtön egy sláger következik, Verdi Traviatájának első felvonásbeli áriáját szopránok sora szólaltatta már meg, operaszínpadon, koncertteremben és lemezen egyaránt. De felfedeztük-e valaha, hogyan lengi körül a csendes elmúlás érzése a hősnőt, akkor is, amikor az látszólag más témákon töpreng? A felvétel a nyolcvanas években készült egy áriaesten.

Vissi d'arte – Tosca áriája

Ha eddig azt hittük, Kiri Te Kanawához csak a sebzett nőalakok álltak közel, tévedtünk, hiszen az operairodalom egyik legerősebb és a sorsát legaktívabban kezébe vevő női karakterét, Puccini Toscáját is megformálta. A felvétel a Párizsi Opera 1982-es előadásából való.

Hab mir's gelobt – Rózsalovag-tercett

Kevés szerző volt képes olyan éterien elragadó zenét írni, mint Richard Strauss, így nem meglepő, hogy a muzsikája remekül illett egy hasonló adottságú hanggal rendelkező művészhez. Kiri Te Kanawa rendszeresen énekelte a szerző dalait, de A rózsalovag Tábornagynéját is nagy sikerrel alakította. Itt éppen a londoni Királyi Operaház előadásában, Solti György vezényletével, olyan kiváló partnerekkel, mint Aage Haugland és Barbara Bonney.

A szopránok sorsa, hogy viszonylag kevés darab végén talál rájuk a boldogság. Richard Strauss Arabellája kivétel, és bár az itt elhangzó duett után még vár némi bonyodalom a szerelmesekre, de hogy is kételkedhetnénk abban, hogy minden jóra fordul, ha egyszer egy ilyen okos, magabiztos, önmagát és érzéseit jól ismerő nő áll az események középpontjában?

Stölzel: Bist du mir

Barokk példánk még nem volt, pedig Kiri Te Kanawa természetesen a régizene jeles alkotásait is énekelte, Bach Máté-passiójából pedig felvétel is készült vele. Ez a slágerária, Gottfried Heinrich Stölzel műve, amelyet Bach is átvett, az énekesnő egyházi darabokat felvonultató lemezén szerepel.

Klange der Heimat – Csárdás

Mondhatnánk, hogy a könnyedebb műfaj sem állt távol az énekesnőtől, ám ifjabb Johann Strauss Denevérje a legnagyobb operaházak műsorán szerepel – egy ilyen ragyogó muzsika tehát hasonlóan nagyszerű hangot kíván. A felvétel a Királyi Operaház 1984-es előadásából való.

Tonight – Tony és Maria kettőse

Nemrég felbukkant a zenei sajtóban egy visszaemlékezés, amelyben Kiri Te Kanawa arról mesélt, milyen volt Leonard Bernsteinnel dolgozni. A neves zeneszerző-karmester ugyanis őt kérte fel, hogy énekelje lemezre Maria szólamát a West Side Storyból. Partnere ebben a részletben is José Carreras.

Akik ott voltak Kiri Te Kanawa 2007-es, utolsó budapesti fellépésén a Müpában, bizonyára emlékeznek, hogy az énekesnő utolsó, negyedik ráadásként egy maori dalt adott elő. Szülőhazájának különleges zenei világát nemcsak a koncertszínpadon népszerűsítette, hanem egy egész lemezt is szentelt neki. Utolsó zenei példánk erről az albumról származik.

Fejléckép: Kiri Te Kanawa (forrás: Cardiff Singer of the World)

Egy maori férfi és egy ír nő talált rá csecsemőként: 75 éves Kiri Te Kanawa

Kapcsolódó

Egy maori férfi és egy ír nő talált rá csecsemőként: 75 éves Kiri Te Kanawa

Dame Kiri Te Kanawa emlékezetes alakításaira Mozart, Verdi és Richard Strauss operáiban ma is emlékezünk. A 75 éves énekesnő ma már azt tartja legfontosabb feladatának, hogy a jövő operaénekeseit tanítsa alapítványán keresztül.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Plusz

2025-ben először lett transznacionális kulturális főváros: Gorizia

Goriziát jó hetven évvel ezelőtt választották ketté, egyik része Olaszországhoz, a másik Szlovéniához tartozik. A két rész az Európa Kulturális Fővárosa címnek köszönhetően idén újra egyesül.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.
Klasszikus hír

Rajna Martin lesz a Luxemburgi Filharmonikusok zeneigazgatója

A fiatal dirigens, a Győri Filharmonikusok vezető karmestere és a Magyar Állami Operaház első karmestere a 2026/27-es évadtól tölti majd be a pozíciót.
Klasszikus ajánló

Derecskei András Kantátáját mutatják be a Zeneakadémián

A zeneszerző új műve az Ómagyar Mária-siralomból merít, a január 12-i ősbemutatón a Szent István Filharmonikusok és Subedi Anna énekművész működik közre, a karmester Ménesi Gergely.