Klasszikus

A fickó, aki megcsinálta a zenetörténet legdurvább áprilisi tréfáját

2019.04.01. 12:15
Ajánlom
Barokk és klasszika, komoly komolyzene. Ezekből az összetevőkből akarta megalkotni Peter Schickele professzor a tökéletes Bach-gyermeket, véletlenül azonban a nevetőgáz is részt vett a reakcióban. Így született P. D. Q. Bach.

A neve azt jelenti: PDQ, Pretty Damn Quick – az az átkozottul gyorsan. A húszgyermekes Johann Sebastian Bach huszonegyedik gyermekét azonban soha nem ismerték el a nagy zeneszerzők között, sőt, sokan úgy vélik, nem is létezett. Persze nem véletlenül.

„P. D. Q. Bach életének legvitatottabb aspektusa, nos, a létezésén túl, hogy mikor létezett. (…) Mára szokássá vált úgy feltüntetni születési és halálozási dátumát, ahogy első sírján szerepelt: 1807-1742; ez viszont, valljuk be, nem véletlenül vezetett zavarodottsághoz és egy csomó magyarázkodáshoz a zenetudomány részéről.”

Ezekkel a szavakkal kezdődik P. D. Q. Bach mintegy háromszáz oldalas monográfiája, amely egyszerre paródiája a zenetudománynak, az intézményesült klasszikus zenének, s mellette még izgalmas olvasmányként is szolgál.

A fiktív zeneszerző, P. D. Q. Bach alakját Peter Schickele fiatalon, a Juilliard School hallgatójaként alkotta meg a hatvanas években. A furcsa, groteszk zenei humort alkalmazó művek és a koncertek annyira népszerűek lettek, hogy Schickele és zenésztársai hamar a Lincoln Centerben találták magukat. Ahhoz, hogy P.D.Q. Bach alakja valóban önálló életre keljen, életrajzra is szükség volt. S ahogy a fenti szemelvényből is kitűnik, a „zenetudósok” épp élete két végpontjának dátumában nem tudtak megegyezni. Illetve dehogynem:

az biztos, hogy Pretty Damn Quick Bach április 1-én született.

Mi lenne, ha egy Beethoven-szimfónia úgy zajlana le, mint egy focimeccs?

De még ennél is fontosabb, hogy mit tartogat PDG életműve. Ha megnézzük az életrajzából szereplő műjegyzéket, rögtön látjuk, hogy a zene számos területén pionír volt. Dudára, kazoo-ra, főtlen manicottira is írt műveket, sőt, egy hangszer is feltalált, a harsona és a fagott keresztezéséből hozta létre a hargottot (angol nyelven: tromboon). A csodálatos instrumentum borzasztó hangja révén méltán lett népszerűtlen.

Ne higgyük, hogy PDQ egy csapásra az lett, aki.

Három periódusra osztható alkotói pályája. Az első, amelyet a „zenetudomány” csak a Kezdő Fejesugrásként emleget, több halhatatlan opuszt adott a világnak. Ezek közé tartozik például az Echo Sonata két, egymással barátságtalan hangszercsoportra, valamint a Bölöm concerto búvárokra, fuvolistákra, két trombitára és vonósokra. Második alkotói periódusa az Alámerülés Korszaka, olyan zseniális darabokkal, mint a Pervertimento, a Pucerenád (Serenude), A civillai borbély-szvit és a Concerto zongorára zenekar ellen. Hallgassuk meg ebből a periódusból az Erotica-variációkat, amely, mint azt a cím sem jelzi, Beethoven nyomán íródott.

PDQ harmadik alkotói periódusát a Bűnbánat Korszakának nevezi a tudomány, hiszen a művész élete alkonyán egyre inkább a vallásos témákhoz fordult. Ekkor készült az Iphigenia Brooklynban, Haydn Évszakok című oratóriuma nyomán a Ízszagok (The Seasonings), a négykezes Brácsaszonáta, Beethoven Nagy fúgájának ihletésére a Legbölömebb fúga, a Fanfár a közönséges náthához, a Missa Solemnis nyomán pedig a Missa Nevetségesch. Ez utóbbi jegyzésszáma – no. N20 – a nitrogén-oxidra, azaz a nevetőgázra utal.)

P.D.Q. Bach művészetét sajnos soha nem tartották nagyra. Nagyon ritkán adják elő a műveit, és akkor is többnyire nevetnek rajta. Álljon itt néhány alkotása, hogy lerójuk tiszteletünket géniusza előtt!

Az elégtelenül hangolt zongora és egyéb diszfunkcionális művek billentyűkre (részlet)

1712 – nyitány

Főtéma és szonáta két barátságtalan hangszercsoportra

Egy kis édi zene

Traumarai magányos zongorára

Concerto csak zongorára és zenekarra

A legviccesebb komolyzenész Veszprémbe jön, és elhúzza a nótánkat

Kapcsolódó

A legviccesebb komolyzenész Veszprémbe jön, és elhúzza a nótánkat

Aleksey Igudesman az a hegedűs, aki pár évtizede Victor Borge volt a zongoristák számára: nem csak vicces, hanem intelligens és muzikális, de nem kell szofisztikált, garbós értelmiséginek lenni ahhoz, hogy nevetni tudjunk rajta.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.