Pénteken a Népszava írta meg, hogy a magyar kormány kiszáll a Budapesti Tavaszi Fesztivál finanszírozásából, miután nem újítják meg a decemberben lejárt szerződést. Ez azt jelenti, hogy a Fővárosi Önkormányzatnak – amely a brand birtokosa – saját forrásból kell megrendeznie a fesztivált, valamint őszi „kistestvérét”, a CAFe Budapestet.

Kapcsolódó
Népszava: A kormány kivonul a Budapesti Tavaszi Fesztivál finanszírozásából
Nem újítja meg a fesztivál megrendezését célzó eddigi szerződést a kormány a főváros önkormányzatával. Eközben új fesztiválok születnek Bartók és Liszt Ferenc nevével fémjelezve.
A Müpa, amely a BTF és a CAFe főszervezője volt új rendezvényeket indít az állam támogatásával: ez lesz a Bartók Tavasz Művészeti Hetek és a Liszt Ferenc Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. A Magyar Közlöny december 17-i kiadásában a 1927/2020. kormányhatározatban szerepel, hogy a Bartók Tavasz és a Liszt Ünnep kiemelt jelentőségű kulturális fesztiválok lesznek a kormány „kiszámítható és hosszú távú támogatásával”. 2021-ben a Bartók Tavasz előkészítésére 490 milliót, a teljes fesztiválra 1,1 milliárdot, a Liszt Ünnepre pedig 650 milliót ad az Emmi.
Müpa: A BTF a jövőben a város feladata
Megkerestük Káel Csabát, a Müpa vezérigazgatóját, és a következőkre voltunk kíváncsiak:
- Részt vesz-e a Müpa a BTF további életében?
- Miért nem a fővárossal együtt szervezik a létrejövő új fesztiválokat?
- Milyen profilja lesz az új fesztiváloknak a BTF-hez és a CAFe-hoz képest? Miért van szükség új fesztiválokra, ha a BTF egy 40 éves branddel rendelkezik?
Káel Csaba írásos válaszában így fogalmazott: „A Müpa számára megtiszteltetés volt, hogy az elmúlt években főszervezőként hozzájárulhatott a Budapesti Tavaszi Fesztivál sikeréhez, és eredményeihez. A megteremtett értékekre nagyon büszkék vagyunk.
A Müpa megbízatása ugyanakkor kormányhatározat szerint megadott időszakra, 2020-ig szólt a városfesztivál kapcsán, így a jövőben ezeknek az értékeknek az őrzése a BTF márkanév tulajdonosának, a fővárosnak a feladata.”
A Müpa vezérigazgatója a Bartók Tavasz Művészeti Hetekről azt írta: „nem pusztán egy városfesztiválról van szó”. „Az a szándék, hogy a Bartók Tavasz fokozatosan országos eseménysorozattá váljon, amelynek küldetése, hogy még vonzóbb célponttá tegye Magyarországot a nemzetközi kulturális turisták számára a következő években. Bartók Béla világhírű magyar alkotónk, valódi kulturális világmárka, 2021 tavaszán születésének 140. évfordulóját ünnepeljük: régi adósságot törleszt a magyar kulturális élet azzal, hogy egy nagyszabású összművészeti fesztivál is Bartók nevét viseli majd. A Bartók Tavasz továbbá azért is fontos a Müpa számára, mert hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a világjárványt követően talpra állhasson, megerősödhessen a kulturális és turisztikai szektor. Ehhez a területen működő minden szereplő kreativitásra, tudására, együttműködésére és a sajtó támogatására is szükség van.” A Bartók Tavasz programjáról a Müpa március elején ad tájékoztatást.
Főváros: Nem szeretnénk haraggal elválni egymástól
Megkerestük a főváros részéről Faix Csabát, a Budapest Brand Nonprofit Zrt. vezérigazgatóját, aki telefonon válaszolt kérdéseinkre.
- Váratlanul érte őket a kormány kivonulása?
- Mit kell tenni a brand megmentéséért, és mit enged a város költségvetése?
- Át fog alakulni a Budapesti Tavaszi Fesztivál a jövőben? Várható-e ezzel kapcsolatban bejelentés, és lesz-e idén fesztivál?
Faix a Fideliónak elmondta, hogy először decemberben, a Magyar Közlönyből értesültek a Bartók Tavasz és a Liszt Ferenc Ünnep létrejöttéről, január közepén pedig Káel Csaba „nagyon korrekten”, személyesen is tájékoztatta a főváros nonprofit cégét, a Budapest Brand Zrt.-t arról, hogy a továbbiakban Müpa nem vesz részt a Budapesti Tavaszi Fesztivál és a CAFé Budapest szervezésében.
„Nem szeretnénk haraggal elválni egymástól” – hangsúlyozta az elmúlt hat év közös munkájáról beszélve, aminek lezárása, „elvarrása” most is folyik. Arra a kérdésre, hogy milyen terveik vannak az immár teljes egészében a főváros által rendezett fesztivállal, Faix elmondta:
„Meg szeretnénk és meg fogjuk rendezni mindkét fesztivált, hiszen ezek olyan értékek, amiket meg kell menteni. Ezzel együtt természetesen fájó az állam által biztosított összeg kiesése.
A Budapest Brand Zrt.-nél ugyanakkor megvan az a szaktudás, ami a szervezéshez szükséges.” Emellett türelmet kért, hiszen mindkét esemény előkészítését nehezítik a jelenleg is érvényben lévő járványügyi korlátozások.
Tavaszköszöntő promenád a 2019-es BTF-en. Fotó: Csibi Szilvia