Klasszikus

A Händel-legenda - játék

2010.11.30. 15:18
Ajánlom
Birta Gábor Händel nem hivatalos életrajzát tárja elénk december 10-én. Játsszon velünk és látogasson el partnerével a hangversenyre!

Georg Friedrich Händel, a barokk életérzés világi fenegyereke gazdag egyéniségével és ezerarcú munkásságával már generációk tömegét rajongóvá tette. Német születésű, mégis az angolok tartják nemzeti szerzőjüknek. Hatalmas egyénisége hatással volt az őt követő muzsikusokra is, mint például Mozart, Beethoven vagy Rossini.

A Händel-legenda az ő megdöbbentő, mulatságos, varázslatos és bohém személyiségét mutatja be oly módon, hogy a róla szóló legpikánsabb anekdotákon keresztül elkíséri a szülői háztól egészen az időskor alkonyáig. Utazásai, találkozásai, szakmai és szerelmi csatározásainak története tizenkét olyan Händel-ária köré fűződik, amelyek az ismert melódiák mellett javarészt ritkán hallhatóak. Aki még ennél is különlegesebbre vágyik, gazdagodjon annyival, hogy Birta Gábor zenés-prózai estjéhez hasonlót kontratenor eddig még soha nem készített. A másfélszeres közönségszámot vonzó németországi (Stuttgart) premier után végre Magyarországon is hódító útjára indul.

Birta Gábor fiatal kora ellenére számos koncerttel és előadással bizonyította tehetségét. A nemzetközi sikerek után itthon is lehetőséget kapott a Magyar Állami Operaház színpadán, ahol hangos sikerrel debütált Händel Xerxészében. Különleges kontratenor (mezzoszoprán) hangi adottságainak köszönhetően a kritikusok is hamar felfigyeltek rá és nagy jövőt jósolva neki üdvözölték az opera szakmában. Számos teltházas koncertje után egy egészen új felfogású produkcióval áll a nézők elé: prózai-zenés est, Händel életének fonalát követve, inkább személyes, mint történelmi megközelítésben. Műfaját meghatározni nagyon nehéz lenne, hiszen a próza és a zene jól megtalált egyensúlya, a néhol dramatikus, néhol narratív szövegek és az áriák laza szövetét átfonó életrajzi szál egy egészen új megközelítésben mutatja be a barokk zenét és annak egyik legnagyobb komponistáját.

Kérdésünk: Milyen hangfajú énekes Birta Gábor?

A helyes választ december 7-ig beküldő megfejtőink közül ketten vehetnek részt másodmagukkal a december 10-i koncerten.

A Händel-legenda, avagy egy nem hivatalos életrajz 12 áriában

2010. december 10. 19:00 - Óbudai Társaskör

Km.: Birta Gábor (kontratenor), Sándor Szabolcs (zongora, csembaló)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Szívbemarkoló énekléssel mondott végleg búcsút a színpadnak a 93 éves kubai ikon, Omara Portuondo Budapesten – VIDEÓ

A kubai zene élő legendája, a 93 éves Omara Portuondo az előzetes tervek szerint Budapesten adta volna élete utolsó koncertjét október 6-án a Papp László Sportarénában, ám egészségügyi állapota miatt erre végül nem kerülhetett sor.
Zenés színház

„Megéri jónak lenni” – interjú a Budapesti Operettszínház készülő operettmusicaljének szereplőivel

Pejtsik Péter és Orbán János Dénes Hamupipőke című operettmusicaljét november 15., 16. és 17-én mutatja be a Budapesti Operettszínház, Bozsik Yvette Kossuth-díjas balettművész, koreográfus rendezésében.
Vizuál

A bronzkor csodája – bárki megcsodálhatja a 3000 éves Somló-hegyi nyakéket a Nemzeti Múzeumban

A Nyakék a késő bronzkorból címmel megnyitott kamaratárlat a Nemzeti Múzeum Széchényi-termében látogatható. A bronzkor csodájára a Somló-hegyen bukkantak rá a múzeum régészei idén nyáron, a kincsleletet tartalmazó korsó felnyitásáról videó is készült.
Vizuál

Világsztárok alakjában látható Mucsi Zoltán a közelmúltban megnyílt ingyenes kiállításon

Ingyenes kiállítás nyílt a Freyler Art Galériában, amelyben a Mucsi Zoltánról korábban naptárként megjelent fotósorozat további képei láthatók. A színművész ismert emberek és fiktív karakterek bőrébe bújva látható.
Klasszikus

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Várjon Dénes albumát az év kamarazenei lemezének választották a Német Zenekritikusok

Miután a neves elismerés negyedéves fordulóin a kiváló zongoraművész és Antje Weithaas hegedűművész Beethoven-szonátákat felvonultató lemezsorozatának két albumát is díjazták, a sorozat egésze a kategória nagydíját is elnyerte.
Klasszikus ajánló

Világsztárok sorakoznak fel a magyar muzsikusnövendékek továbbképzése mögött – újra Concerto Mesteriskola

Szűcs Máté és Takács-Nagy Gábor, a kamarazenei élet két kiválósága október 15-én és 16-án ingyenes, nyilvános mesterkurzust tart a Concerto Budapest Páva utcai székházában.
Klasszikus ajánló

Maxim Rysanovval koncertezik a Budapesti Vonósok

A neves brácsaművész Schubert Arpeggione szonátáját adja elő a Zeneakadémián. A műsor második felében egy Mendelssohn-átirat hangzik el.
Klasszikus hír

Kínai és dél-koreai győzelemmel zárult a IV. Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny

A döntőt a New York-i Carnegie Hall nagytermében tartották. A szervezők szerint a verseny idén újabb mérföldkőhöz ért el, és minden korábbinál nagyobb közönségnek sikerült átadni Liszt Ferenc zenéjét.
Klasszikus magazin

Öt nem operai mű Vajda János születésnapjára

Vajda János Kossuth-díjas zeneszerző 1949. október 8-án született Miskolcon. A kerek évforduló alkalmából az operáival nagy népszerűségre szert tevő komponista további művei közül ajánlunk néhány különösen szépet.