Új arculattal folytatódnak a FUGA-koncertek. Miben követik az eddigi hagyományt, és milyen újítások várhatóak?
Ha egy csapat, egy stáb összetétele majdnem teljesen átalakul, akkor módosul az események kivitelezése, arculata is. Ez teljesen természetes, konzekvens dolog, az élet rendje. A FUGA esetében az alapvető értékrend azonban nem változik. Művészeti és szellemi értelemben a legmagasabb minőség és színvonal bástyái, elkötelezett hívei vagyunk, ahogyan ez korábban is a helyszín védjegye volt. Ebben pénzhiány sem tud minket megingatni. A korábbi csapat tagjaival többen együtt dolgoztunk, illetve dolgozunk, így az elmúlt években volt alkalmunk megismerni a FUGA nagyszerűen kitalált lehetőségeit és mechanizmusát (jómagam számos koncert szervezője, valamint résztvevője voltam), és eme szenzációsan felépített struktúrát igyekszünk megőrizni, méltó módon továbbvinni. Néhány változás ugyanakkor mégis történt: új koncertsorozatok indultak, egyes korábbi sorozatok címei megújultak, valamint egy régen megálmodott programot tervezünk szisztematikusan felépíteni.
Nem elég csak beszélni arról, hogy a fiatal generációkhoz közel kell a kortárs komolyzenét vinni, tenni is kell érte.
Ennek módjáról azonban többet nem árulhatok el, kérem, figyeljék a FUGA jövőbeni eseményeit!
Milyennek látja a kortárs komolyzene jelenlegi, itthoni helyzetét?
Egy ilyen mértékben érdekek mentén színét váltó, szerepjátszó, kényszerlavírozásra utasított világban, mint amilyen a mai magyar valóság, nagyon nehéz helyzetben vannak az új komolyzene iránt elkötelezett előadók, zeneszerzők. Ha tizenegynéhány évvel ezelőtt e probléma enyhítése céljából Rajk Judit őszinte tisztasággal nem nyitotta volna ki a FUGA kapuit, sokan egészen biztosan – tehetségük ellenére is – feladták volna ebbéli tevékenységüket, küzdelmüket. Annak idején pontosan tudtuk, fiatal pályatársakkal, barátokkal és Judittal karöltve: ha nem fektetünk be plusz energiákat,
ha nem áldozzuk be olykor önmagunk, nem sok lehetőség adatik a magas szellemiséget képviselő, tehetséges, kevésbé tolakodó, gyakorta „félretaszított” művészeknek.
(És ez utóbbit lehet a szó legkeményebb értelmében is érteni.) Ezen erő birtokában, szellemiségében karoljuk fel a továbbiakban a kortárs kamaramuzsikát, valamint a klasszikus produkciókat egyaránt.
Hogyan épül fel a koncertstruktúra? A mostanában tartott koncertek között kirajzolódni látszik egy „mester és tanítvány” tematika, illetve szerzői esteket is tartanak.
Valóban, a Fraktál Horizontok / Mester és tanítványai sorozat már most nagy népszerűségnek örvend, ezzel együtt ugyanakkor több sorozat indult, avagy folytatódott: a hagyományos klasszikus zenei sorozatok Prämodern gyűjtőnévvel, Asztromuzsika címmel szerzői estek, mely sorozatban tematikus műválasztásra kérjük fel a szerzőket, egy, a programot megkoronázó új mű bemutatásával. Ezenkívül van még egy elektroakusztikus komolyzenei koncertsorozat, az FModulations, hamarosan következik az imént említett pedagógiai program, valamint kortárs táncelőadások, egyedi apropóból történő koncertek és nem utolsó sorban a hangszeres alapokra támaszkodó kortárs kamarazene, a CentriFUGA.
Milyen terveik vannak a CentriFUGA Kortárs Zenei Műhellyel?
A CentriFUGA-t szeretnénk a jól kikristályosodott formájában, produkciós műhelynek megőrizni; nyitott kapukkal, természetesen a műsorszerkesztési jogot fenntartva, évente legalább 4-5 koncerttel, ahogyan ez korábban történt. Nagyszerű közösség a CentriFUGA, talán korunk egyik csúcstechnológiájú, zeneművészeti lenyomata, mely némi indító szikrával valójában önmagát hozta létre, kapkodás nélkül, önzetlen, mélyről jövő szeretettel.
Hogyan kapcsolódnak a koncertek a FUGA egyéb tevékenységéhez, illetve a helyszín adottságaihoz? Össze kívánják kapcsolni a zenei és a további programokat?
A FUGA páratlanul érdekes és kiemelkedő hely fővárosunkban, ahol a koncertek „háttérdíszlete” mindig egyedi, és a hangversenyektől független módon változik.
Az éppen aktuális kiállítás ölelésében szólalhatnak meg hangok mai építményei, a kortárs bemutatók, illetve a klasszikus nagyok, és ez már önmagában oly izgalmas, hogy kutatási téma lehetne.
De hogy egy-két konkrétummal is válaszoljak, tervezünk hidat képezni kortárs táncosok és a zenészek között, táncelőadások formájában, valamint alkalomadtán a zenei programok az egyes kiállításokkal óhajtanak majd együtt lélegezni. Ez utóbbi inkább projektfüggő, ciklikusság nem várható. A FUGA zenei életének színessége önmagában sok-sok kuriózumot, meglepetést és szellemi tartalmat kínál majd az érdeklődőknek, mindezt a lehető legmagasabb színvonalon. Mindenkit szeretettel várunk!
A FUGA – Budapesti Építészeti Központ koncertjeiről további információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Koncert a FUGA-ban (forrás: CentriFUGA Kortárs Zenei Műhely)