Thomas Deuel svéd neurológus zeneszerzést és jazzt tanult a molekuláris biológia mellett, így kézenfekvő volt, hogy csatlakozik a washingtoni egyetem kutatásához. Deuelt két cél vezérelte az encefalofon feltalálásában:
Az encephalofon megszólaltatásához egy elektródákkal felszerelt elektroencefalogram (EEG) viselése szükséges. Az eszköz az agyi hullámokat egy szintetizátor segítségével hanggá alakítja, és annak hangszínkészlete szerint szólaltatja meg.
Korábban is használtak már EEG-t hang előállítására, de nem kontrollált módon. Az encefalofon egy tudatosan irányítható hangszer. A kutatások során a tudósok zenészek agyi aktivitását vizsgálták, a JACK Quartet például rendszeresen játszott EEG-vel felszerelve.
Az encefalofonon való játék természetesen gyakorlás kérdése. "Nem tartunk még ott, hogy egy Beethovent a kézbe véve rögtön meg tudjuk szólaltatni. De kontrollal bírunk az agyunk felett" - mondta Deuel. Juan Pampin, az egyik kutató hozzátette, alaptalan attól félni, hogy a gépek egyszer a zenélés tevékenységéből is kiszorítanak minket.
Ez egy emberközpontú kutatás. A technológia segít meglátni, mire képes az ember - az a legfőbb cél, hogy többet megtudjunk magunkról.
A lenti videóban Thomas Deuel játszik a hangszeren.