Klasszikus

A hangszer, amit gondolattal irányíthatunk

2017.03.30. 10:23
Ajánlom
Neurológusok, zenészek és mérnökök tanulmányozták az emberi agyat zenélés közben, hogy kifejleszthessék az encefalofont, az első hangszert, melyet mindenféle izomműködés nélkül is meg lehet szólaltatni.

Thomas Deuel svéd neurológus zeneszerzést és jazzt tanult a molekuláris biológia mellett, így kézenfekvő volt, hogy csatlakozik a washingtoni egyetem kutatásához. Deuelt két cél vezérelte az encefalofon feltalálásában:

a zenélés új módszerét akarta felfedezni, mely egyben segítene a neurológiai problémákkal küzdők gyógyulásában.

Az encephalofon megszólaltatásához egy elektródákkal felszerelt elektroencefalogram (EEG) viselése szükséges. Az eszköz az agyi hullámokat egy szintetizátor segítségével hanggá alakítja, és annak hangszínkészlete szerint szólaltatja meg.

Korábban is használtak már EEG-t hang előállítására, de nem kontrollált módon. Az encefalofon egy tudatosan irányítható hangszer. A kutatások során a tudósok zenészek agyi aktivitását vizsgálták, a JACK Quartet például rendszeresen játszott EEG-vel felszerelve.

Az encefalofonon való játék természetesen gyakorlás kérdése. "Nem tartunk még ott, hogy egy Beethovent a kézbe véve rögtön meg tudjuk szólaltatni. De kontrollal bírunk az agyunk felett" - mondta Deuel. Juan Pampin, az egyik kutató hozzátette, alaptalan attól félni, hogy a gépek egyszer a zenélés tevékenységéből is kiszorítanak minket.

Ez egy emberközpontú kutatás. A technológia segít meglátni, mire képes az ember - az a legfőbb cél, hogy többet megtudjunk magunkról.

A lenti videóban Thomas Deuel játszik a hangszeren.

(The Seattle Times)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Hozzátok térek vissza, mert ide tartozom – beszélgetés Hámori Gabriellával

Hámori Gabriella rengeteget forgatott a színház mellett, kipróbálta, milyen kergetni az amerikai álmot, és színpadi játékában is keresi a filmes jelenlétet. Az Örkény Színház Jászai-díjas színművészével készítettünk interjút.
Vizuál

Átadták a 20. Verzió Filmfesztivál díjait

A jubileumi szemlén idén öt kategóriában versenyeztek a filmek. A Nemzetközi versenyben két díjat is osztottak. A fesztivál a nyertes filmekkel a mozikban november 29-ig, online pedig december 10-ig folytatódik.
Vizuál

Hayao Miyazaki új filmjével kezdődik a 21. Anilogue Animációs Filmfesztivál

A hatnapos budapesti szemlén a közönség a legújabb szórakoztató, illetve művészi animációs alkotások legjavát láthatja. A szervezők emellett kisiskolásoknak és kiskamaszoknak szóló versenyprogrammal is várják a családokat.
Vizuál

Rangos németországi fesztiválon díjazták az Elfogy a levegő című magyar filmet 

Moldovai Katalin első mozifilm rendezése, az Elfogy a levegő kapta az ifjúsági zsűri díját a 72. alkalommal megrendezett Mannheim-Heidelberg Nemzetközi Filmfesztiválon.
Vizuál

Ismét hazánkban láthatóak a holokausztot túlélő Bokor Miklós festményei

November 30-án, a Nemes Galériában nyílik meg a Reflexiók című tárlat, ahol hosszú évtizedek után láthatjuk ismét Magyarországon a 2019-ben elhunyt művész munkáit.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

A zenéhez lelkileg kell kapcsolódni – beszélgetés Lantos István zongoraművésszel

A Liszt Ferenc Társaság jubileumi ünneplése Lantos István örökös tiszteletbeli elnök zongorajátékával vette kezdetét november 25-én a Régi Zeneakadémián. A Kossuth-díjas zongoraművészt, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagját a közelmúltban a nemzet művészének választották.
Klasszikus ajánló

Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János a Magyar Hospice Alapítványért

A Méltóság hangja című est bevételét a Budapest Hospice Ház egy betegszobájának éves fenntartására ajánlják fel a legendás művészek: Miklósa Erika, Halász Judit, Kovács Kati és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Szokolay Sándor emléke előtt tisztelegnek Sopronban

December 8-án gyertyagyújtással, kiállítással és hangversennyel idézik meg a tíz évvel ezelőtt elhunyt Kossuth-díjas zeneszerző alakját a soproni Liszt Ferenc Kulturális Központban. 
Klasszikus magazin

Zene a lakatlan szigeten

Nemrég azt a kérdést tettük fel olvasóinknak, milyen zenét vinnének magukkal egy lakatlan szigetre. Az izgalmas és változatos válaszokat olvasva persze mi is elgondolkodtunk, és összeállítottuk a magunk lakatlansziget-playlistjét.
Klasszikus ajánló

Világsztárok a Zeneakadémián – 6 érv, amiért ott a helyünk november 29-én

Ha klasszikus zene, akkor koncert; ha koncert, akkor a legjobb hangversenyterem és szólisták. Mutatjuk, miért érdemes november 29-én, szerdán este a Zeneakadémia Nagytermébe menni.