Klasszikus

„A hangszerrel együtt zenélek és nem rajta”

2016.11.11. 10:06
Ajánlom
Az alig tizenhat éves Barbarics Csanád az első alkalommal megrendezett Cziffra György Zongoraversenyen a Cziffra Fesztivál és az Opera zongoraterem különdíját érdemelte ki. A Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskola tanulóját pályakezdéséről, versenytapasztalatairól, és természetesen Cziffra Györgyről is kérdeztük.

- Milyen indíttatásból kezdtél el zongorázni és miért pont a zongorára esett a választásod? Netán a családban is vannak zenészek?

- Három és fél évesen ültem le először a zongorához. A többi hangszer azért nem jöhetett szóba, mert egy-egy hangszer fizikálisan nehéznek bizonyult, nem bírtam volna el, míg a zongora szinte kézenfekvő volt. Amikor tanárhoz kerültem, olyan biztatást kaptam, hogy érdemes ezen a pályán elindulnom. Noha nagymamám énektanárként tevékenykedett és gyerekkorában édesanyám és édesapám is fuvolázott, hivatalos zenész nincs a családban.

- Jelenleg a Szent István Király Zeneművészeti Szakközépiskolába jársz. Tizenhat éves vagy, gondolkodtál már azon, hogy a középiskola után hol szeretnél továbbtanulni?

- Mindenképp megjelölném majd a Zeneakadémiát, noha a külföldi továbbtanulás ötletét sem vetném el. Ha már ott tartok, kiderül, hogyan tovább.

- Milyen versenyeredményeket tudhatsz magad mögött, melyikre vagy az eddigiek közül a legbüszkébb?

Barbarics Csanád

Barbarics Csanád (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Több versenyen vettem már részt változó eredménnyel. Számomra kiemelten fontos verseny a 2011-ben Bécsben megrendezett Bartók Béla Nemzetközi Zongoraverseny, amin a korcsoportomban első helyezett lettem.

- A Cziffra György Zongoraverseny milyen újdonságokat tartogatott számodra? Ismerted a megadott darabokat?

- A listán feltüntetett darabok közül többet játszottam már, viszont nagy meglepetésként ért a Cziffra-átirat és a Dubrovay László-darab.

- Okozott nehézséget a Dubrovay mű?

- Új, ebből adódóan pedig szokatlan volt. Nehezen szoktam meg az újszerű hangzásokat. Az eleinte bonyolultnak tűnő ritmusokat idővel sikerült megértenem, és élvezettel fedeznem fel a darabban rejlő szépségeket.

- Korábban találkoztál kortárs szerzeményekkel?

- Nem, és azt kell mondjam, kissé ódzkodtam tőle. Miután alaposan megismertem a darabot, azonnal megszűnt a tőle való idegenkedésem. Eddig a barokkban és a klasszikában voltam otthon, de a versenynek hála a romantikus és a kortárs művek irányába is elmozdulhattam.

cziffra dijatado szollosi 17

cziffra dijatado szollosi 17 (Fotó/Forrás: Szőllősi Mátyás)

- Cziffra neve ismerősen csengett?

- Amikor öt évvel ezelőtt bekerültem a Snétberger Zenei Tehetség Központba, megismertem őt. Sokat hallgattam, az egyik legnagyobb zongoraművésznek tartom Cziffrát. Nagy örömmel és megelégedéssel tölt el, hogy elindult a róla elnevezett fesztivál.

- Fiatal zongoristaként, gondolom, sok impulzus ér, többen tanáccsal, javaslatokkal látnak el. Hogyan figyelsz ezekre?

- Akárkivel is találkozom, mindig figyelembe veszem az újdonsült ismereteket, tanácsokat. Olyankor, amikor Balázs János óráján vagyok, igyekszem tőle elsajátítani a rá jellemző hihetetlen magabiztosságot és alázatot, míg például az iskolában Monostori Imre tanár úr a precizitásra tanított meg, Dráfi Kálmán tanár úr mesterkurzusán pedig megint csak az alázat elsajátítása volt kiemelten fontos.

- A te értelmezésedben mit jelent az alázat?

- Hogy zene és hangszer nem tekinthető alárendelt dolognak. A hangszerrel együtt zenélek és nem rajta. Ez a fajta hozzáállás abban segíthet, hogy sokkal jobb hatást érjek el a játék során.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Zenés színház

Számos jelentkező pályázik a Magyar Állami Operaház főigazgatói posztjára

A Magyar Állami Operaház főigazgatói pályázatára március 28-ig lehet jelentkezni, a napokban megjelent hírek szerint több jelentkező, énekes, karmester és rendező is megméretteti magát.
Színház

Újabb akadály gördült Eszenyi Enikő budapesti visszatérése elé

Eszenyi Enikő február végén eltörte a csuklóját a Csodálatos vagy, Júlia! című előadás fotóspróbáján. Emiatt májusra kellett halasztani az előadás premierjét a Játékszínben, most pedig Pásztor Erzsi jelentette be, hogy visszaadja a szerepét.
Vizuál

Felszabadított női testek, tabuk nélkül

Saját testüket médiumként használva fogalmazták meg a női lét kérdéseit azok az művészek, akiknek munkáit a Liget Galéria „Lerántjuk a leplet” című kiállításán láthatjuk még április 6-ig.
Vizuál

Ha ezt a tekintetet látja, jobb, ha menekül

Ha nem is hallott még a Kubrick-nézésről, egész biztosan látta már valamelyik filmben az amerikai rendező védjegyévé vált megoldást, amely minden egyszerűsége ellenére vérfagyasztóan hatásos.
Klasszikus

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus hír

Bretz Gábor és Dragony Tímea kapta idén a Bartók–Pásztory-díjat

A kuratórium 2023-ban Bretz Gábor operaénekesnek és Dragony Tímea zeneszerzőnek ítélte a Bartók–Pásztory-díjat, az átadóünnepséget a hagyománynak megfelelően március 25-én tartották a Zeneakadémián.
Klasszikus hír

A Zeneakadémia a világ száz legjobb előadó-művészeti egyeteme közé került

A Quacquarelli Symonds (QS) 2023-as ranglistája alapján előadó-művészet kategóriájában a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem az 51-100. hely közé került. Egyetlen más hazai egyetem sem kapott ilyen magas helyezést.
Klasszikus ajánló

Tedi Papavramival ad koncertet az Anima Musicae Kamarazenekar

A Grandioso-sorozat harmadik koncertjén, április 22-én ismét egy világhírű hegedűművésszel, Tedi Papavramival ismerteti meg a hazai közönséget az Anima Musicae Kamarazenekar.
Klasszikus ajánló

Könyvbemutató, koncert és tárlatvezetés Bartók Béla születésnapján

A Bartók-összkiadás két új, a szerző vonósnégyeseit tartalmazó kötetét ismerheti meg a közönség a Zenetudományi Intézet március 25-i, zenés programján.
Klasszikus ajánló

Benjamin Appl, a bársonyos hangú dalkirály, akit muszáj hallani

Végtelen szín áramlik a hangjában, és szinte elviselhetetlenül megindító, ahogy énekel. Így vélekednek a nemzetközi kritikusok a német–brit lírai sztárbaritonról, Benjamin Applről.