Klasszikus

A hét portréja: Grigory Sokolov

2006.04.17. 00:00
Ajánlom
Az orosz zongoraművész 1950. április 18-án született Leningrádban (ma Szentpétervár). Ötéves korában kezdett zongorázni. Hét évesen vették fel a Leningrádi Konzervatóriumba, ahol először Leah Zelikhman, a későbbiekben Moisey Khalfin tanítványa volt.

Első fontos szólóestjét Moszkvában, tizenkét évesen adta. A nemzetközi figyelem középpontjába akkor került, amikor tizenhat évesen megnyerte a Nemzetközi Csajkovszkij Zongoraversenyt. A verseny aranyérmét a zsűri – aminek elnöke Emil Gilelsz volt – titkos szavazással ítélte oda.

Első sikerétől kezdve mindenkit elbűvölt repertoárja rendkívül széles skálájával és játékának óriási erejével. Kevés pedált használ, billentéstechnikája elsőrendű, a zongorából hangok mérhetetlenül sok variációját csalja ki. Interpretációi költőiek és egészen egyéniek – előadásában a legismertebb darabok is meghökkentően újnak hatnak.

Rendszeresen fellép Európa, Japán és az Egyesült Államok legtekintélyesebb hangversenytermeiben. Játszott Londonban, Párizsban, Bécsben, Berlinben, Madridban, Salzburgban, Rómában és New Yorkban, dolgozott a legkiemelkedőbb karmesterekkel, mint Neeme Jarvi, Charles Dutoit, Trevor Pinnock, Yukka-Pekka Saraste, Yan Pascal Tortelier és mások; fellépett a legkiválóbb zenekarokkal. Lemezfelvételeit élőben rögzíti, nem kedveli a stúdiók steril környezetét. Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Rahmanyinov, Prokofjev, Schubert, Schumann, Szkrjabin és Csajkovszkij műveiből készített felvételei nagy elismerést arattak.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.