Klasszikus

A Himnusz születésének 175. évfordulójára emlékeznek

2019.06.07. 14:20
Ajánlom
A Fidelio és a Klasszik Rádió közös műsorának június 8-i adásában nemzeti fohászunk zenetörténeti érdekességeiről, a hamarosan kezdődő Bartók Plusz Operafesztiválról, a Partitúra műsoráról és a POSZT-ról is beszélgetünk Kesselyák Gergellyel, Miklósa Erikával, Somogyváry Ákossal és Szűcs Gáborral.

Miskolc immár nyolcadik éve öltözik elegáns köntösbe, s várja hangversenyekkel, kortárs operákkal, ősbemutatókkal, neves hazai és külföldi fellépőkkel az érdeklődőket a Bartók Plusz Operafesztivál keretében. A fesztivál a Bartók utáni operajátszás új útjait keresi, s a bartóki életmű megőrzése és ápolása mellett a szervezők missziójuknak tekintik a Bartók utáni népszerű operarepertoár bemutatását, továbbá a kortárs művek születésének elősegítését. Ennek köszönhetően számos új darab megírására kértek fel zeneszerzőket. Operaíró versenyükön, amelyet kétévente hirdetnek meg, arra sarkallják a pályázókat, hogy keresgéljék azokat az új műfajokat, amelyek a musical és a mai kortárs opera között megtalálhatják azt a harmadik utat, amely újra egyesíteni tudja az operák iránt támasztott magas kulturális elvárásokat, és megtalálja a hangot a szélesebb közönségréteggel is. A június 14. és 23. között zajló rendezvénysorozatról kétrészes interjúnkban Kesselyák Gergely fesztiváligazgatóval, karmesterrel beszélgetünk.

Kesselyák Gergely

Kesselyák Gergely (Fotó/Forrás: Éder Vera)

A Partitúra című műsor sokak számára ismerős, hiszen a zenés ismeretterjesztő sorozat nagyon népszerű volt már indulásától. 2018-ban a Virtuózok zsűrijének két legnépszerűbb tagja, Miklósa Erika operaénekes és Batta András zenetörténész Novák Péter rendezésében kulturális felfedezőútra indult Magyarországon, és csodálatos kincseket mutatott meg a nézőknek hétről hétre. Nemcsak a zene, de minden művészeti ág megjelent érdekes emberek, érett művészek és fiatal tehetségek, gyönyörű tájak és megkapó hagyományok kavalkádjában. A Partitúra – mottója szerint – egy kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt, egy olyan összhangzattan, amelyben a néző az egyik szólam. A Partitúra sokak örömére újraindult, s már javában zajlanak a forgatások.

Miklósa Erika: „Új felfedezők vagyunk

Kapcsolódó

Miklósa Erika: „Új felfedezők vagyunk"

Szerda esténként látható a Duna Televízióban a Partitúra második évada. Interjúnkban Miklósa Erika operaénekes, műsorvezető a Partitúra keletkezése mellett arról is beszélt, hogy a kultúra összehoz, összeköt, ezt jelzi a műsor alcíme is: Összhangzat van.

Május elsején a korábbi adások legjobb részeiből láthattunk egy válogatást a Duna TV-n, s ettől kezdve nyolc héten át minden szerda este várja a nézőket a tévé elé a zenés kulturális roadshow. Az új széria a régi koncepciót megtartva, Magyarország gyönyörű vidékein, városaiban barangol Egertől a Balatonon át a keleti megyékig. Minden állomáson elidőzve, sajátos szemszögből mutatja meg a rengeteg értéket és szépséget, amit az ország képvisel. Sajátos szemszögből, hiszen a két műsorvezető és a stáb által fontosnak, szépnek, érdekesnek tartott emberek, események jelennek meg.

Idén a Fidelio is Novák Péter stábjával tart, és werkriportokkal, videóanyagokkal, háttérinterjúkkal kapcsolódik be a forgatásba, a háttérmunkálatokba, a néző számára nem látható világba.

Miklósa Erika operaénekest arról is kérdezzük, amikor elkezdődött a Partitúra, mi volt az első igazán meglepő élménye a forgatások során; melyik a kedvenc vidéke Magyarországon; a mostani forgatás során mire törekedtek, mit szeretnének hangsúlyozni; a zenés ismeretterjesztés mint műfaj miért ennyire népszerű; a Virtuózok zsűritagjaként szerzett tapasztalatait hogyan tudta itt hasznosítani?

DSC_0229-145417.jpg

Batta András és Miklósa Erika a Partitúra forgatásán (Fotó/Forrás: Gál Bereniké)

Himnusz születésének 175. évfordulójára emlékeznek június 14-én és 15-én a Magyar Nemzeti Múzeumban, az Erkel Ferenc Társaság és a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának ünnepi hangversenyén, Medveczky Ádám Kossuth-díjas karmester és Somogyváry Ákos karnagy, Erkel Ferenc szépunokájának vezényletével, Oberfrank Pál Érdemes Művész, Jászai Mari-díjas színművész közreműködésével.

A Kölcsey Ferenc Hymnus című versének megzenésítésére kiírt pályázat egyöntetű döntését az egykori bírálóbizottság 1844. június 15-én hozta meg: ezt a napot tekintjük a magyar himnusz születésnapjának.

Az Erkel Ferenc Társaság és az ugyancsak Erkel által 1853-ban útjára indított Budapesti Filharmóniai Társaság erről a születésnapról kíván megemlékezni a Magyar Nemzeti Múzeumban, ugyanis a zenekar első koncertjét Erkel vezényletével 1853. november 20-án éppen itt tartotta. Az ünnepi koncerten Becze Szilvia zenetörténeti kalauzolásával mutatják meg a Hymnus keletkezésének körülményeit, a kor sajátosságait, a Nemzeti Múzeum különleges szerepét és a Filharmóniai Társaság megalakulásának előzményeit. Az Erkel Ferenc Társaság elnöke, Somogyváry Ákos Erkel Ferenc szépunokájaként mintegy negyed százada kutatja a Hymnus keletkezésének történetét, amelynek eredményeképpen került elő öt további pályamű az 1844-es pályázatból, szerzőik azonban máig sem minden esetben beazonosíthatóak. Somogyváry Ákost arról is kérdezzük, miért tartják a világ egyik legszebb himnuszának a magyarokét; mi a különlegessége ennek a nemzeti fohásznak; vannak-e benne olyan összefüggések, üzenetek, szimbólumok, amelyeket csak a beavatottak tudhattak; zenei szempontból mi adja az egyedülállóságát, és hogyan mutatja meg a XIX. század sajátosságait; kik lépnek fel a 175. születésnapon?

Hymnus

Kölcsey Ferenc: Hymnus, a Magyar nép zivataros századaiból (Fotó/Forrás: OSZK)

A Pécsi Országos Színházi Találkozó idén június 6-án startol, és tart egészen június 15-ig várja közönségét. A POSZT-ra látogatók a fesztivál tíz napján egy különleges megmérettetés részesévé válnak, miközben a válogatók által az évad legfontosabb előadásainak ítélt produkciókat tekinthetik meg. A szakma és a közönség együtt szurkol kedvenc előadásainak, az ünnepélyes díjátadó gálán pedig az is kiderül, hogy kik kapják a legjobbaknak járó elismeréseket. A versenyprogramot több mint 200 magyar nyelvű színházi produkció megtekintése után állította össze Gulyás Gábor esztéta, a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója és Zalán Tibor író, dramaturg. Munkájukat Mispál Attila rendező és Csikós Attila író segítette. A versenyelőadásokat a Pécsi Nemzeti Színházban láthatja a közönség. A fesztivál ideje alatt további színházi produkciók, szakmai beszélgetések, közönségtalálkozók, virtuális plakátkiállítás, valamint színházmarketing konferencia is várja az érdeklődőket. A POSZT idei díszvendége Molnár Piroska Kossuth-díjas színésznő, a nemzet színésze. Szűcs Gábor fesztiváligazgatót a versenyprogramról, a programsorozat céljáról, a válogatás szempontjairól is kérdezzük, s kiderül, hogy a fesztiváligazgató szerint milyen a jó és élvezhető kortárs színházi előadás.

A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 10-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére 2019. június 9-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.

A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Klasszikus

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Vizuál

„Attilának isteni tehetsége volt” – Henrik Irén a Csongor és Tündéről

Április 17-én mutatják be a Csongor és Tünde egész estés rajzfilmverzióját: Vörösmarty Mihály klasszikusából Dargay Attila eredeti figuratervei alapján készült feldolgozás. A magyar animáció legendás alakjának özvegyével, Henrik Irénnel beszélgettünk.
Klasszikus

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Vizuál

Mindenki bűnhődik, de nem a saját bűnei miatt

Sós Bálint Dániel első nagyjátékfilmje megdöbbentően érett rendezői debütálás, amely bonyolult morális kérdéseket vet fel, célja mégsem az, hogy moralizáljon. A rendkívül feszült és jól megírt történetet a bravúros technikai megoldások teszik igazán teljessé.
Könyv

Vámos Miklós: Kegyetlen állat az ember

Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal az osztrák Christoph Ransmayr Egy félénk férfi atlasza című könyvét ajánlja. Gondolataira a Kalligram gondozásában megjelent kötet fordítója, Adamik Lajos reagál.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mendelssohn-variációk – először hallható zongoraest az Óbudai Zsinagógában

Villányi Dániel zongoraművész koncertjének műsora a romantika-késő romantika világát olyan zeneszerzők remekművein keresztül járja be, akiket Felix Mendelssohn szelleme mélyen érintett – személyesen vagy művészetén át.
Klasszikus hír

Schiff András nem lép fel többé az Egyesült Államokban

A világhírű zongoraművész, aki korábban már Magyarországgal és Oroszországgal kapcsolatban is hasonló döntést hozott, a New York Timesnak adott interjúban fejtette ki, milyen politikai tényezők vezettek az elhatározásához.
Klasszikus ajánló

Megértés és tolerancia a középpontban – évadot hirdetett a Fesztiválzenekar

Don Giovanni-minifesztivál, A kékszakállú herceg vára, Wagner, Mahler, Mozart, világhírű énekes szólisták és hegedűművészek sora várja a BFZ közönségét a 2025–26-os évadban.
Klasszikus ajánló

Tavaszi tobzódás a romantikában – Farkas Gábor lép fel a Budapesti Vonósokkal

A koncerten egy korai, de meglepően érett Mendelssohn-darab mellett Anton Arenszkij és Anton Webern romantikus ihletésű művei hangoznak el, április 4-én a Zeneakadémia Solti Termében.
Klasszikus beszámoló

15 sor klasszikus: Tenor-Passió

A Fidelio 15 sor címmel futó rovatát azért indítottuk el, hogy szubjektív módon mindenről beszámoljunk, ami kultúra, és érdemes tudni róla. A következő rövid írás Orosz Balázs énekművész diplomahangversenyéről szól. 15 sor klasszikus zene.