Klasszikus

A Hungaroton újdonságai

2006.06.18. 00:00
Ajánlom
A Hungaroton kiadó négy újdonságával bővült a klasszikus és jazz lemezek kínálata. A most megjelent korongokon az Amadinda Ütőegyüttes Cage-sorozatának újabb darabja, Schiff András, Perényi Miklós DVD-video felvételei, valamint a "Hungarian Jazz History" című sorozat három következő lemezének zenéi hallhatóak.

Az Amadinda Ütőegyüttes világviszonylatban is egyedülálló vállalkozásának gyümölcse, a Cage-sorozat negyedik részéhez érkezett. Az 1984-ben alakult, és a közvélemény által a világ egyik legeredetibb ütőhangszeres együtteseként számon tartott, négytagú formáció 1998-ban indította útjára Legacies (Hagyományok) elnevezésű sorozatát. Ebben a huszadik századi zene egyik legnagyobb hatású zeneszerzőjének, John Cage-nek összes ütőhangszeres műveit is rögzítik. A sorozat eddigi három lemezén hallható többek közt a Four4 című kompozíció is, amelyet a radikálisan gondolkodó komponista az Amadinda Ütőegyüttesnek ajánlott, és amelynek 1992-es tokiói ősbemutatója is a magyar kvartett nevéhez fűződik. Az összkiadás negyedik kötetén hallható először teljes egészében az eddig hiányosnak vélt Four Dances című alkotás. A darab hiányzó 25 taktusa a felvétel előkészületei során került elő. Az együttes szeptemberben vonul ismét stúdióba, hogy a hatrészesre tervezett sorozat ötödik lemezének anyagát rögzítsék.

Talán kevesek előtt ismert, hogy a Bach-tolmácsolásaival is hírnevet szerzett zongoraművész, Schiff András első lemezét éppen húszéves korában készítette a Hungarotonnál - ezen Bach egyik angol szvitjét is játssza. 2003 februárjában a budapesti Zeneakadémián a teljes sorozatot tolmácsolta – ennek felvétele látható a nemrég megjelent DVD-n, amelyen mindegyik mű előtt Schiff András zenével színesen illusztrált magyarázó előadásait is hallhatjuk - nemcsak magyar nyelven, hanem angolul is, német és francia felirattal.

Szintén Dolby Digital hangformátumú DVD-n jelent meg a Bach-életmű másik nagyszabású sorozata, a hat csellószvit, amelyet Schiff András állandó kamarapartnere, a budapesti Zeneakadémia másik világhírű neveltje, Perényi Miklós játszik. Az első számú magyar csellista Pablo Casals meghívására vett részt a legendás katalán muzsikus mesterkurzusain, és adott koncerteket fesztiválján, Marlboróban. Perényi Miklós szintén nem először rögzítette a csellisták bibliájának is tekinthető műveket; az 1981-es felvétel után most digitális videó-film változatban is élvezhető a kiváló magyar gordonkaművész átszellemült Bach-játéka.

A Hungaroton a magyar modern jazz hangzó örökségéből válogatta ki az értékes alkotásokat Jazz History című sorozatában, amely már 17. lemezénél tart. A gazdag archívumból felkutatott válogatások utóbbi időben megjelent korongjain a magyar jazz két prominens személyisége szerepel. Binder Károly és Vukán György a nyolcvanas években megjelent albuma mellett érdekes válogatást nyújt át a Hungaroton 1968 és 1985 között megjelent lemezeiből Jazz Dance from Hungary címmel. A megjelent kritikák egybehangzóan azt állítják, hogy a magyar jazz-zenészek már ekkor sem maradtak el a jazz élvonalától. Pege Aladár, Török Ádám, Dés László és Deseő Csaba mellett a régóta a tengerentúlon élő Gárdonyi László 1983-as debütáló albumának nyitó száma is hallható.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Öt fiatal művészt ismertek el Junior Prima Díjjal színház-, film- és táncművészet kategóriában

2024-ben tizenhatodik alkalommal adták át a Junior Prima Díjat színház-, film- és táncművészet kategóriában, a mostani jutalmazottakkal együtt eddig már 116 fiatal magyar tehetségnek ítélték oda az elismerést.
Vizuál

Kiúttalanság és anyagfáradás – kritika a Fekete pont című filmről

Bár a képi világ és a témaválasztás nem erre utal, Szimler Bálint új filmje valójában egy remek szatíra egy átlagos magyar iskola életéről. A rendező ugyanakkor megkísérel időnként átlépni a szociális drámák világába is, ám kérdéses, hogy ehhez megvannak-e a megfelelő eszközei.
Klasszikus

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Plusz

Ahol a hazai és a nemzetközi művészet találkozik – közeleg a Liszt Ünnep

Október 9-én kezdődik, és egészen 22-éig várja az érdeklődőket a negyedik Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál. Az eseménysorozat névadójának szellemiségében összeállított programon a klasszikus és kortárs zene nemzetközi sztárjai érkeznek Budapestre.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.
Klasszikus beszámoló

Visszatérő vendégek – benyomások a 6. Marton Éva Nemzetközi Énekversenyről

Tíz év nagy idő – mondta Marton Éva, amikor az Operaházban tartott zárógálán értékelte az idei énekversenyt, és valóban: sok száz énekest hallhattunk már a 2014-es indulás óta a világhírű művész nevét viselő, kétévente rendezett megmérettetésen.