Klasszikus

A jazz-zenészek is tiltakoznak a Zeneakadémia rektori pályázata miatt

2023.07.14. 09:45
Ajánlom
A művészek az ellen emelték fel a szavukat, hogy az intézmény vezetésére július 3-án kiírt pályázat szerint csak klasszikus zenészek indulhatnak a pozícióért.

Ahogyan mi is beszámoltunk róla, a Kulturális és Innovációs Minisztérium július 3-án írta ki a Zeneakadémia rektori pályázatát, ám az egyetem szenátusa már a következő napon tiltakozott a jelentkezés feltételei miatt, a kiírás ugyanis igen szűkre szabja a lehetséges pályázók körét. A jelöltnek hanglemezfelvételekkel, illetve klasszikus zenei versenyen elért eredményekkel, valamint zsűrizési tapasztalattal kell rendelkeznie.

Ez kizárja a zeneszerzés, zenetudomány és zenepedagógia területén működő jelentkezőket, valamint a jazz és a népzene művészeit.

A kiírás ellen már tiltakozott a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, továbbá zeneszerzők nagy csoportja is.

Az Index birtokába jutott egy újabb levél, amelyben zeneszerzők emelik fel a hangjukat az őket ért diszkrimináció ellen, arra hivatkozva, hogy a Zeneakadémián önálló jazz tanszék is működik, az intézményben pedig számos, magas állami kitüntetéssel rendelkező művész oktat. „Mint bizonyára tudja,

a magyar jazzoktatást a Széchenyi-díjas Gonda János alapította meg 1965-ben, majd 1990 óta a magyar felsőoktatás része, rengeteg kiváló, nemzetközi szinten is jelentős művészt adva zenekultúránknak.

A magyar jazzművészet muzsikusai közül számosan magas állami kitüntetések birtokosaiként tevékenykedtek. Tavaly elhunyt ikonikus zongoristánk, Szakcsi Lakatos Béla a Nemzet Művésze volt, de sorolhatnánk a Kossuth-díjasokat (Pege Aladár, Vukán György, Szabados György, Dés László, Horváth Kornél, Dresch Mihály, Borbély Mihály...), akik e műfaj kiválóságai voltak, vagy ma is aktív alkotók, valamint a Liszt- és Erkel-díjasokat is, akik közül többen az egyetem oktatói gárdáját erősítik” – írják.

Szintén az Index közölte le, hogy a Zeneakadémián Európai Szövetsége (AEC) hírlevelében a budapesti Zeneakadémiára hivatkozik, mint azon intézmények egyikére, amelyeknek autonómiáját veszély fenyegeti az országuk kormánya részéről, és azt írják, figyelemmel követik a magyarországi fejleményeket.

Fejléckép: A Zeneakadémia épülete (fotó/forrás: Rudolf Klein / Zeneakadémia)

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia is tiltakozik a Zeneakadémia rektori pályázata kapcsán

Kapcsolódó

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia is tiltakozik a Zeneakadémia rektori pályázata kapcsán

A köztestület közleménye szerint súlyosan szakmaiatlannak és diszkriminatívnak tartja, hogy az intézmény rektori pozícióját kizárólag előadóművész töltheti be.

Zeneszerzők írtak levelet Csák Jánosnak a Zeneakadémia rektori pályázata miatt

Zeneszerzők írtak levelet Csák Jánosnak a Zeneakadémia rektori pályázata miatt

„Értetlenül állunk azelőtt, hogy a napokban megjelent, a Zeneakadémia rektori pozíciójára kiírt álláspályázat kizárólag klasszikus előadóművészekre szűkíti a lehetséges pályázók körét” – fogalmaztak a levélben.

Sorozatunk előző részei

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Átadták a Szemle Plusz díjait, a Gyévuska a legjobb előadás, a Fidelio különdíját Martinkovics Máté nyerte

Pótszékes teltházakkal zajlott le idén a Szemle Plusz színházi fesztivál a Városmajori Szabadtéri Színpad szervezésében. Az augusztus végi seregszemle díjaiért tizenkét előadás szállt versenybe, a díjkiosztót szeptember 13-án tartották a Kristály Színtérben.
Vizuál

KÉP-regény: A telefonhívás

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal Sztankay István halálának tizedik évfordulója alkalmából eleveníti fel egy több mint húsz évvel ezelőtti, korareggeli telefonhívás emlékét. 
Plusz

„A hiány elválaszthatatlan a jelenléttől” – beszélgetés a PLACCC Fesztivál két alkotójával

Az augusztus 30. és szeptember 21. között zajló PLACCC Fesztivál programjában szerepel Bogdana Kosmina ukrán vizuális művész és építész helyspecifikus installációja, valamint Rita Hoofwijk holland színházi alkotó köztéri részvételi előadása.
Vizuál

Harminchárom napig forog Freund Ádám taxis hiénákról szóló filmje

Várhatóan 2025 végére készül el a rendező első nagyjátékfilmje, a Hiénák, amelynek stábja a következő időszakban Budapest több helyszínén is felbukkan majd. Az alkotók sok humorral átszőtt filmdrámát ígérnek a nézőknek. 
Könyv

Beleolvasó – Iglódi Csaba: Az ígéret szép szó

Ki vagy te valójában, Késmárki Bertalan? – erre a kérdésre talán még maga az érintett sem tud válaszolni. Iglódi Csaba kiváló alapanyagból gyúrja meg hősét, majd visszanyúl a kalandregény műfajához, és a közepébe állítja őt.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus gyász

Elhunyt Kelemen Pál gordonkaművész

Kelemen Pál 1970-től 1999-ig a Liszt Ferenc Kamarazenekar csellistája volt, az együttessel több mint száz lemezfelvételt készített, emellett az ő nevéhez fűződik Magyarország első magán koncertközvetítő irodája is. A művész hetvenkilenc éves volt.
Klasszikus ajánló

A nagybőgő szépségei – két fiatal művész koncertje a BMC-ben

Elsősorban 20-21. századi művekre épül Devich Benedek nagybőgő- és Gorka Plada zongoraművész koncertjének műsora. A kamaraestet az előadók Kurtág Györgynek ajánlják.
Klasszikus ajánló

Nagyszabású koncerttel köszöntik a hetvenéves Hollerung Gábort

A szeptember 15-i Hollerung 70 című koncerten két olyan együttes lép fel a Budafoki Dohnányi Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság személyében, amelyeket Hollerung Gábor több mint harminc éve vezet.
Klasszikus hír

Magyar Nemzeti Férfikar néven folytatja a Honvéd Férfikar

Az idei évadtól a 75. jubileumát ünneplő, Prima Primissima-díjas Honvéd Együttes tagjaként működő Honvéd Férfikar új néven, Magyar Nemzeti Férfikarként jelenik meg. Az új szezonban is sokszínű programmal készülnek, köztük bécsi vendégszerepléssel, jubileumi ajándékkoncerttel és tematikus hangversenyekkel.
Klasszikus ajánló

Fülbemászó 20. századi remekművek és örök kedvencek a Pannon Filharmonikusok új évadában

Titok címmel hirdette meg 2024/2025-ös évadát a Pannon Filharmonikusok, amely szeptember 12-én kezdődik Kesselyák Gergely Isteni költemény című bérletnyitó koncertjével a Kodály Központban.