Klasszikus

„A Kárpát-medencei népzene ihletforrás számomra”

Rövidinterjú Dobos Dániel zeneszerzővel
2019.02.18. 18:05
Ajánlom
A Bartók Világverseny első helyezése után az Artisjus Junior díját is begyűjtötte Dobos Dániel. A fiatal zeneszerzőt inspirációkról, jövőbeli célokról kérdeztük bemutatkozó interjúnkban.

Hogyan lettél zeneszerző?

Kiskorom óta érdekelt a zeneszerzés, bár inkább csak afféle játéknak tekintettem a dolgot. Általános iskola hatodik osztályban kezdett el komolyabban érdekelni a komponálás. Az első jelentősebb siker számomra a 2013-as Sugár Rezső Zeneszerzőverseny volt ahol 1. helyezést értem el. Akkor fogant meg bennem a határozottan, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Azóta több kisebb-nagyobb hullámvölgyön vagyok túl, eddig mindig sikerült valamilyen örömöt találni a szakmában, amiért érdemes folytatni.

Milyen stílusok, zeneszerzők hatottak a zeneszerzői hangodra?

Bartók és Ligeti zenéje mellett az északi és angol zeneszerzők zenei világa hatott rám legjelentősebben, mások mellett Thomas Adès, Mark Simpson, Anders Hillborg.

Hogyan törhet be egy fiatal kortárs zeneszerző a nyilvánosságba?

Ma ez úgy gondolom egy különösen nehéz feladat, mivel szinte bármit ír le az ember, rögtön hasonlítgatni próbálják már meglévő zenékhez, korábbi szerzőkhöz. Az ember már csak így működik, próbál mindent bekategorizálni. Ha valaki napjainkban szeretne a kánon részévé válni, fontos, hogy megtalálja a jó arányt a kortárs hangzás és az érthetőség között, legyen figyelemmel a közönség igényeire, de közben ne váljék szolgájává a mai zenei divatoknak. És nem utolsósorban nagyon sok munka és jókora adag szerencse is kell hozzá.

Milyen terveid vannak? Van-e olyan téma, zenei probléma, amivel mindenképpen szeretnél foglalkozni zeneszerzőként?

Nagyon érdekel a Kárpát-medencei népek népzenéje, ez elsődleges ihletforrás is számomra. Jó volna meghonosítani kifejezetten népi hangszereket a mai 21. századi szóló- és kamarairodalomban. Ezek mellett a magyar egyházzene, a valódi, szakrális tartalommal bíró egyházzene kibontakoztatása és újragondolása az amit célul tűztem ki magamnak az elkövetkező tíz-húsz évre.

Dobos Dániel 1994-ben született, a Zeneakadémia II. éves zeneszerzés mesterszakos hallgatója, 2010 óta több országos és nemzetközi zeneszerzői versenyen ért el helyezést. A VI. Bartók Béla Országos Zeneszerzés Versenyen 2014-ben II. díjat, a Zeneakadémiai Zeneszerzés Versenyén 2016-ban I. díjat kapott, a Kodály Zoltán születésének 135. évfordulója alkalmából a Magyar Zeneszerzők Egyesülete által kiírt pályázaton pedig II. helyezést ért el a magyar népzene által inspirált művével 2017-ben. A Bartók Világverseny és Fesztivál 2018-as versenyének győztese.

Magyar zeneszerző nyerte az idei Bartók Világversenyt

Kapcsolódó

Magyar zeneszerző nyerte az idei Bartók Világversenyt

Dobos Dániel Drumul Dracului című műve érdemelte ki az I. helyezést a Bartók Világverseny és Fesztivál zeneszerzői fordulójában

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Jazz/World

Elhunyt Quincy Jones

A többszörös Grammy-, Tony- és Primetime Emmy-díjas amerikai zeneszerző, producer kilencvenegy éves korában hunyt el november 3-án éjszaka Los Angelesben, szerettei körében. Quincy Jones a 20. századi popkultúra egyik legmeghatározóbb alakja volt.
Színház

Elhunyt Forgács Gábor

A színész, humorista és szinkronszínész halálhírét lánya, Győrfi-Forgács Beáta tette közzé a közösségi oldalán. Forgács Gábor hetvenhat éves korában hunyt el november 4-én reggel.
Színház

Györgyi Anna: „Semmi nem szebb és fontosabb annál, ami esendő, emberi”

A Rózsavölgyi Szalon Szívhang című előadásában nyújtott játékáért a Vidor Fesztiválon a legjobb női alakításért járó Colombina-díját nyerte el Györgyi Anna. Az elismerést nemrég vehette át. A Jászai Mari-díjas színművészt a jelenleg futó előadásairól, szinkronos munkásságáról, feladatairól is kérdeztük.
Klasszikus

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Színház

Kórusmű tizenhét hangra – újra színpadon A várományos

November 10-én, vasárnap 19 órától ebben az évadban első alkalommal tűzi műsorára az Örkény István Színház az Ascher Tamás által rendezett A várományos című komédiát.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus kritika

A szimfonikus zenekar mint az emberiség metaforája

Súlyos kérdésekre kereste a választ a Bajor Állami Zenekar és főzeneigazgatójuk, Vlagyimir Jurovszkij Schönberg és Beethoven műveire épülő koncertje november 4-én, Münchenben.
Klasszikus hír

Ifjú muzsikusokat díjaztak Cziffra György születésnapján

Ünnepi koncertet adott Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész november 5-én. A hangverseny alkalmából átadták a Cziffra Fesztivál két díját: az Ifjú Tehetség díjat és az Innovatív Zenei Projekt díjat.
Klasszikus interjú

Lukács Miklós: „A szabad improvizációhoz különleges szenzitivitásra van szükség”

November 10-én a Concerto Budapest Magyar Kincsek Ünnepe fesztiválján 15:30-tól Ligeti Tíz darab fúvósötösre című művét szólaltatja meg a Ligeti Ensemble és a Cimbiózis Trió. A produkció kapcsán Lukács Miklóssal beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

José Cura számára személyes ügy a fogyatékkal élők támogatása

José Cura argentin tenor és karmester ellátogatott a Salva Vita Alapítvány budapesti központjába, hogy találkozzon a szervezet munkatársaival és speciális igényű ügyfeleivel. A világsztár december 3-án fellép a szervezet jótékonysági koncertjén is.
Klasszikus ajánló

Idén is kedvenc kávézóinkban hallgathatjuk a BFZ muzsikusait

November 9-én a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei ismét kilépnek a koncertteremből, és belemerülnek a budapesti éjszakába. Kivételes szombat estét ígér a zene éjszakája 2024-ben az érdeklődőnek!