Hogyan lettél zeneszerző?
Kiskorom óta érdekelt a zeneszerzés, bár inkább csak afféle játéknak tekintettem a dolgot. Általános iskola hatodik osztályban kezdett el komolyabban érdekelni a komponálás. Az első jelentősebb siker számomra a 2013-as Sugár Rezső Zeneszerzőverseny volt ahol 1. helyezést értem el. Akkor fogant meg bennem a határozottan, hogy ezzel szeretnék foglalkozni. Azóta több kisebb-nagyobb hullámvölgyön vagyok túl, eddig mindig sikerült valamilyen örömöt találni a szakmában, amiért érdemes folytatni.
Milyen stílusok, zeneszerzők hatottak a zeneszerzői hangodra?
Bartók és Ligeti zenéje mellett az északi és angol zeneszerzők zenei világa hatott rám legjelentősebben, mások mellett Thomas Adès, Mark Simpson, Anders Hillborg.
Hogyan törhet be egy fiatal kortárs zeneszerző a nyilvánosságba?
Ma ez úgy gondolom egy különösen nehéz feladat, mivel szinte bármit ír le az ember, rögtön hasonlítgatni próbálják már meglévő zenékhez, korábbi szerzőkhöz. Az ember már csak így működik, próbál mindent bekategorizálni. Ha valaki napjainkban szeretne a kánon részévé válni, fontos, hogy megtalálja a jó arányt a kortárs hangzás és az érthetőség között, legyen figyelemmel a közönség igényeire, de közben ne váljék szolgájává a mai zenei divatoknak. És nem utolsósorban nagyon sok munka és jókora adag szerencse is kell hozzá.
Milyen terveid vannak? Van-e olyan téma, zenei probléma, amivel mindenképpen szeretnél foglalkozni zeneszerzőként?
Nagyon érdekel a Kárpát-medencei népek népzenéje, ez elsődleges ihletforrás is számomra. Jó volna meghonosítani kifejezetten népi hangszereket a mai 21. századi szóló- és kamarairodalomban. Ezek mellett a magyar egyházzene, a valódi, szakrális tartalommal bíró egyházzene kibontakoztatása és újragondolása az amit célul tűztem ki magamnak az elkövetkező tíz-húsz évre.
Dobos Dániel 1994-ben született, a Zeneakadémia II. éves zeneszerzés mesterszakos hallgatója, 2010 óta több országos és nemzetközi zeneszerzői versenyen ért el helyezést. A VI. Bartók Béla Országos Zeneszerzés Versenyen 2014-ben II. díjat, a Zeneakadémiai Zeneszerzés Versenyén 2016-ban I. díjat kapott, a Kodály Zoltán születésének 135. évfordulója alkalmából a Magyar Zeneszerzők Egyesülete által kiírt pályázaton pedig II. helyezést ért el a magyar népzene által inspirált művével 2017-ben. A Bartók Világverseny és Fesztivál 2018-as versenyének győztese.
Kapcsolódó
Magyar zeneszerző nyerte az idei Bartók Világversenyt
Dobos Dániel Drumul Dracului című műve érdemelte ki az I. helyezést a Bartók Világverseny és Fesztivál zeneszerzői fordulójában