Klasszikus

A királynék városában barangol a Paritúra

A Partitúra augusztus 4-i adása
2019.08.03. 19:30
Ajánlom
Nyáron sem áll le a Partitúra, vasárnap délutánonként Miklósa Erika és Batta András kulturális országjáró műsorának első évadát ismétli a Duna Televízió. Ezúttal a veszprémi adást tekinthetjük meg újra.

A kulturális felfedezőút tavaly nyáron Veszprémet vette célba. A legmagasabban fekvő megyeszékhelyünk helyén már az i. e. 5. évezredben nagy kiterjedésű neolitikus település állt. Veszprém vára egyike volt legkorábbiaknak Magyarországon, Géza korában már biztosan létezett, de egyes feltevések szerint már a honfoglalás előtt is állt.

Bár a hagyomány szerint Veszprém öt dombra épült, valószínűbb, hogy a völgyekben való megtelepedés időben megelőzte a dombok beépülését.

A város neve a szláv bezprem szóból ered, ami köznévként nyelvészek szerint „egyenetlent”, „dimbes-dombost” jelentett. A királynék városát bemutató adásban a Partitúra csapata felkeresi a Veszprémi Állatkertet, amely hajdanán a budapesti állatkert egyetlen alternatívája volt, csodálatos természeti környezete ma is egyedülálló.

DSC_0973-115919.jpg

Miklósa Erika, Batta András, Novák Péter és a Partitúra stábja a műsor forgatásán (Fotó/Forrás: Gál Bereniké / Fidelio)

Miklósa Erika és Batta András beszélget Likó Marcell várpalotai énekessel, szerzővel, aki a Vad Fruttik dalai mellett már több kötetet is jegyez, hol életrajzával (A bunkerrajzoló), hol verseivel (Énekelt és el nem énekelt dalok), de leginkább kíméletlen őszinteséggel lepve meg az olvasókat.

Még II. János Pál pápa nevezte ki címzetes püspökké Dr. Márfi Gyulát, aki 1997 óta veszprémi érsek és 2017-ben ünnepelte fél évszázados papi jubileumát. Az adásban arról is mesél az érsek, milyen szellemi kincseket őriz az érseki könyvtár és levéltár, sőt

Miklósa Erikával egy régóta esedékes pingpong meccset is megvívnak!

A stáb ezután a veszprémi Hangvillába látogat, amely az egykori városi mozi alapjaira épült, és felülnézetből egy zongorát formáz. A térségben hiánypótló intézmény egyik művészeti divíziója a Pannon Várszínház, amelynek alapítója és igazgatója, Vándorfi László rendező mondja el, hogyan jött létre az intézmény, és mitől lesz elkötelezett bérletvásárló egy vidéki város polgársága.

mkz-130742.jpg

Mendelssohn Kamarazenekar (Fotó/Forrás: Auer Fesztivál)

Kováts Péter hegedűművész 1985-ben hozta létre Veszprémben a Mendelssohn Kamarazenekart. Az adásban elmeséli, mik voltak a biztosítékai annak, hogy tere lehet egy minőségi kamarazenekarnak a városban, de szó esik a csodálatos életutat bejárt veszprémi születésű hegedűművészről, Auer Lipótról is.

Amikor a VeszprémFest ötlete több mint másfél évtizeddel ezelőtt megfogant a szervezők fejében, egymás között állítólag csak „Pavarotti Veszprémben” munkacímen emlegették azt. Hogy ez valóban így volt-e, arról Mészáros Zoltán fesztiváligazgató mesél. Végül megismerhetjük Mike Friderika környezetvédelmi jogászt, az Európa Kulturális Fővárosa pályázat csapatának oszlopos tagját, aki a koncepció részleteibe avatja be a nézőket.

Az előző adások megnézhetők ide kattintva >>>

A Partitúra első évadát nyáron tíz héten át vasárnap délutánonként, 13.25-kor ismétli a Duna Televízió. A veszprémi adás ismétlése augusztus 4-én látható.

Fejléckép: Novák Péter, Miklósa Erika és Batta András (fotó: Gál Bereniké / Fidelio)

Partitúra

Partitúra – kulturális felfedezőút Magyarországon, nyitott szívvel, együtt. Ez a mottója a Virtuózok zsűrijéből is jól ismert páros, Miklósa Erika operaénekesnő és Batta András zenetörténész műsorának. A Partitúra alkotói Novák Péter rendezésében olyan országos túrára csábítják a nézőket, ahol a muzsika és más művészeti ágak, a hagyományok és az új teremtések, a mesterek és a fiatal tehetségek turistajelzését követhetik nyomon.

A népszerű tévéműsor legújabb szériája szeptember 12-től várja a nézőket a képernyő elé. Az új részek szombatonként 14.30-kor kezdődnek a Duna Televízióban.

Tartsanak velünk virtuális felfedezőtúránkon, amely során Magyarország meseszép tájain kutatunk közösségi élmények, közös értékek és kiemelkedő emberek után!

A korábbi részek itt érhetők el>>>

A műsorral kapcsolatos kommunikáció az NKA támogatásával valósulhatott meg.

Legolvasottabb

Klasszikus

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Vizuál

KÉP-regény: Sztalker Óbudán

A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal azt eleveníti fel, amikor 1992-ben úgy döntött, besurran az Óbudai hajógyár területére, és megörökíti a csendben rothadozó épületeket. 
Klasszikus

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Vizuál

Varázslatos bábanimáció érkezik a mozikba karácsonykor

A cseh-szlovák-magyar koprodukcióban készült Tomi, Polli és a varázsfény című bábanimáció olyan örökzöldekhez hasonlítható, mint a Mirr-Murr, a kandúr vagy a Misi Mókus kalandjai. Cikkünkben elérhető a film első hivatalos előzetese. 
Színház

Evangéliumi történetek felolvasásával emlékeztek Jézus életére

A székesfehérvári Vörösmarty Színház hagyományos Újszövetség Maratonján negyven helyi lakos olvasott fel evangéliumi szövegrészeket advent első vasárnapján.

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Duplalemezzel ünnepli fennállása hatvanadik évét a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Az együttes új dupla albumán közönségkedvenc felvételek is helyet kaptak. A jubileum alkalmából jelent meg Egy viharos nap című zenés mesekönyvük is. 
Klasszikus gyász

„Micsoda tűz gyúlt benne a színpadon” – Vass Lajos emlékezik Rolla Jánosra

A hetvenkilenc éves korában elhunyt Kossuth-díjas hegedűművész, a Liszt Ferenc Kamarazenekar egykori koncertmestere több szállal kötődött az Óbudai Társaskörhöz, ahol legutolsó koncertjét is adta. Emlékét az intézmény igazgatója, Vass Lajos idézte fel.
Klasszikus gyász

Elhunyt Rolla János

A Kossuth-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia Kamarazene Tanszékének oktatója és korábbi tanszékvezetője hetvenkilenc éves volt – tudatta a szomorú hírt a Zeneakadémia.
Klasszikus interjú

A revü világát idézi meg a Szolnoki Szimfonikusok újévi gálája

Január 20-án tizedik alkalommal tart újévköszöntő hangversenyt a Szolnoki Szimfonikus Zenekar. A különleges jubileum alkalmából Patkós Imrével, az együttes ügyvezető-szakmai igazgatójával beszélgettünk.
Klasszikus ajánló

Koppándi Jenővel lép fel az Anima Musicae

Folytatódik a zene lelkéről elnevezett kamarazenekar nagy sikernek örvendő sorozata, amelyen hazánk kiváló hegedűművészei vezetik egy-egy hangverseny erejéig az együttest.