Az Esterházy-család története hosszú évszázadok óta szorosan összefügg a kortárs művészetek támogatásával. Az első herceg, Esterházy Pál művészet és irodalompártoló tevékenysége mellett zenei tevékenységéről is híres volt, neki tulajdonítják a Harmonia Caelestis címmel kiadott egyházzenei kompozíciót. Unokája, II. Pál Antal herceg, aki maga is virtuóz hegedűs és fuvolás alkalmazza először karmesterként Joseph Haydnt, a vonósnégyes műfajának megteremtőjét, akit aztán testvére a leggyakrabban Fényes Miklósként emlegetett I. Esterházy Miklós is megörökölt. Unokájának, II. Esterházy Miklósnak köszönhető a mai Szépművészeti Múzeum alapgyűjteménye, ami a herceg festmény- és rajzgyűjteményéből áll.
Így szinte magától értetődő, hogy az Esterházy Magánalapítvány hagyományként őrizve ezt a kulturális örökséget, teret és bemutatkozási lehetőséget ad a kortárs művészeteknek. Az Esterházy-kastély idei rezidens vonósnégyese az amerikai Kronos Quartet lesz, akik amellett, hogy az augusztus 25-én koncertet adnak a Haydn-teremben az azt megelőző három napban mesterkurzust tartanak fiatal vonósnégyesek részére.
A Kronos Quartet új projektje a „Fifty for the Future – The Kronos Learning Repertoire címet viseli. A projekt lényege, hogy 2015/16-os évadtól kezdve a következő öt éven keresztül huszonöt női valamint huszonöt férfi zeneszerzőt kérnek fel, hogy komponáljanak az együttes számára. A máig megszületett húsz mű között olyan zeneszerzők kompozíció szerepelnek, mint Philip Glass, Laurie Anderson, Anna Meredith és Franghiz Ali-Zadeh. A koncerten Haydntól kezdve a Fifty for the Future projekt válogatott darabjainak az ősbemutatójáig terjed a felcsendülő művek repertoárja.
A sorozatból kiválogatott műveket gyakorlásképpen diákoknak és pályájuk elején álló művészeknek is ajánlják. Az új darabok kottái és felvételei ingyenesen lesznek elérhetők online. Az izgalmas projektet, amely bizonyosan nagy hatással lesz a kortárs zenei életre, a Kronos Quartet, a Carnegie Hall és más partnerek, partnerintézmények – közöttük a classic.Esterházy – támogatják.
A kortárs zenei program kitűnő kiegészítője a kastély Fehér-termében az Esterházy Művészeti Díj díjazott művészeinek – Borsos Lőrinc, Horváth Dániel, Kaszás Tamás, Király András, Makai Mira Dalma, Szabó Ábel és Tibor Zsolt - válogatott alkotásaiból rendezett, „festészet a szabad térben címmel nyílt időszaki kiállítás. A kiállítás szerves részét képezi a kastéllyal szemben található Vinotékában Csató József, Kovács Olívia és Kaliczka Patríczia – ők mindhárman a 2013-as Esterházy Művészeti Díj győztesei – valamint Esterházy Marcell, a magyar koncepcionális művészek ifjabb generációjának egyik legérdekesebb képviselője műveiből rendezett, „horse/homestories” című kiállítás.
A koncert helyszíne és időpontja: 2016. augusztus 25., csütörtök 19:30 óra – Haydn-terem
A mesterkurzus időpontja: 2016. augusztus 22-24.