Klasszikus

A kultúra szószólója

2003.06.21. 00:00
Ajánlom
Váradi Júlia, a Magyar Rádió (MR) szerkesztő-műsorvezetője kapta tegnap a Voltfólió-díj kultúra szószólója különdíját. Az odaítélésben háromszáz tagú szakmai zsűri döntött.

– Ha már szószóló vagyok, akkor a szakma és a közszolgálatiság érdekében fel szeretném emelni a hangom – nyilatkozta lapunknak az újságírónő. Úgy érzem, péntek este nem tudom úgy átvenni ezt a díjat, hogy köszönőbeszédem végén biztosítom a hallgatóságomat arról: „kérem szépen, ezután is a kultúra és a közművelődés ügyét kívánom szolgálni”. Már csak azért sem – tette hozzá az egyre sűrűbbé váló ki- és bemenő forgalomban –, mert félő, hogy nem lesz hol.

– Talán a sors játéka, hogy éppen aznap értesítettek a rangos jutalomról, amikor folyosói pletykákból egészen véletlenül megtudtam, hogy megszüntetik az egyetlen rádióműsoromat – számolt be öröméről és bánatáról a riporter. Az Esti kör olyan kultúrpolitikai vitaműsor-sorozat volt, amelyet két és fél éve szerkesztettem és vezettem. Az egyre inkább „aszalódó” rádióban ez a műsor kis sziget volt számomra. Igaz, néha följelentettek. Például a Terror Háza vagy a Nemzeti Színház kapcsán a rádió vezetői raportra hívtak, de lényegében nem szóltak bele. Ebben a kétheti műsorban – a szakma szabályainak megfelelően – mindig meghallgattatott mindkét fél.

– Mint szószóló hadd ragadjam meg az alkalmat és adjak hangot tiltakozásomnak. Tűrhetetlennek tartom, hogy a közszolgálati Kossuth adón egyre kevesebb kulturális műsor hangzik el, és egyre kevesebb az olyan újságíró, aki valóban ért ehhez a műfajhoz, és nem csak kívülről „koszol bele”. Állandóan új struktúrákat vezetnek be a rádióban, amit nem beszélnek meg a munkatársakkal. Így történhetett meg az, hogy a rádió kulturális rovatát összevonták a vallási szerkesztőséggel. Ennek a lépésnek csak hátránya volt – állítja Váradi Júlia, aki szerint ebben a rovatban egyre nagyobb hangsúly helyeződik a vallási műsorokra a kultúra kárára.

– Felháborítónak és érthetetlennek tartom továbbá – fejti ki a szószóló –, hogy a Magyar Rádió vezetése elviseli – az ORTT által is – gyűlöletkeltőnek, alkotmánysértőnek minősített műsorok létét. És itt nemcsak a Vasárnapi Újságra kell gondolni – állítja a szószóló –, hanem több olyan műsor van, amilyet egy közszolgálati rádiónak nem lenne szabad fölvállalnia.

A rádió elnöksége – gazdasági titokra hivatkozva – megtiltotta munkatársainak, hogy bármit is nyilatkozzanak a Magyar Rádióval kapcsolatosan. A belső kritikákat soha sem hallgatják meg, ha pedig egy munkatárs a nyilvánosság elé lép, akkor azt keményen szankcionálják. Ha azonban egy külső személy valami „csúnyát” mer írni az intézmény működéséről, illetve annak vezetőiről, akkor rögtön bírósághoz fordulnak. Abszurdum, hogy egy közpénzből működő nemzeti intézmény a működését ért bírálatokat nem megvitatja, hanem jogi útra tereli – mondja Váradi Júlia.

 
 
 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

„Ezek a hibák a bizalmat rombolják” – a Magyar Színházi Társaság válaszokat vár a Kolibri Színház ügyében

A szervezet nyílt levelet fogalmazott meg Hankó Balázs miniszter felé, írásukban egyebek közt arra kérik a tárcavezetőt, adjon választ arra, miért Zalán Jánost nevezte ki a Kolibri Színház élére, miközben a társulat túlnyomó többsége nem az ő pályázatát támogatta.
Vizuál

5+1 kiállítás, amit még láthatunk januárban

Gyűjtögető szerzők, kínai étkezéskultúra, pillanatképek a sarkvidékről – cikkünkben az e hónapban még megnézhető kiállításokból válogattunk. 5+1 utolsó esély januárra.
Színház

Mundruczó Kornél rendezése Németország legjobb előadásai között

A Proton Színház Parallax című előadása Németországban versenyben van a 2024-es év legjobb előadása címért. A produkcióra január 15-ig lehet szavazni.
Színház

Üdvözli az igazgatói kinevezéseket, és töretlen alkotókedvet kíván a Magyar Teátrumi Társaság

A hazai előadóművészeti szféra legnagyobb szakmai-érdekképviseleti szervezete reagált a Magyar Színházi Társaság közleményére.
Színház

Gyévuska – a Pintér Béla és Társulata ikonikus előadása az Átriumban

Több mint húsz éve mutatta be a Pintér Béla és Társulata Gyévuska című előadását – a nyolc fős zenekar közreműködésével játszott zenés darab immár az Átriumban látható.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Francia klasszikusokat játszik a Nemzeti Filharmonikusok Julien Chauvinnel

Mit komponáltak Haydn és Mozart kortársai Párizsban? Erre ad választ január 21-én a Nemzeti Filharmonikus Zenekar a Zeneakadémián, világhírű francia vendége, Julien Chauvin hegedűművész-karmester társaságában.
Klasszikus hír

Fischer Ádámot nemzetközi zenei díjjal ismerték el

A karmester az International Classical Music Award (ICMA) különdíját kapta új Haydn-felvételéért, amelyeket az általa vezetett Dán Kamarazenekarral készített a Naxos Kiadónál.
Klasszikus ajánló

Újabb Príma Donnák lépnek fel az Eiffel Műhelyházban

Tokody Ilona január 18-án Puccini-dalokkal lép a közönség elé, míg Rost Andrea február 7-én kedvenc operarészletei mellé operett- és musicalszámokat is válogatott műsorába.
Klasszikus ajánló

Bach bűvöletében – Százhúsz éves a Lutheránia

Bach Karácsonyi oratóriumára várja az érdeklődőket a Lutheránia Ének- és Zenekar január 12-én, vasárnap este 18 órától a budapesti Deák téri evangélikus templomban. Vezényel Kamp Salamon Kossuth-díjas karnagy.
Klasszikus ajánló

Mesés környezetben hallgathatjuk a FAB muzsikusait

A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatában igazi unikum a tavaly útjára indított Winterfest, amelyet idén második alkalommal rendeznek meg január 24–26. között a festői fekvésű Lillafüredi Palotaszálló történelmi tereiben.