Klasszikus

A legerősebb tőke az összefogás

2009.10.07. 17:00
Ajánlom
Sajtótájékoztatót tartott a Művészetek Palotája október 7-én, amelynek témáját a 2009/2010-es évad programjai mellett Budapest vezető országos zenei fellegvárainak együttműködése, a Müpában rezidens intézmények terveinek és a közös elképzelések bemutatása határozta meg.

Kiss Imre, a 2010. március 14-én öt esztendős Müpa vezérigazgatója bevezető mondataiban köszönetet mondott a támogatóknak, az Erste Bank NyRt.-nek, a Magyar Telekomnak és a médiaszponzoroknak a Művészetek Palotája sikerében fontos szerepet játszó segítségért, hogy a kedvezőtlen gazdasági helyzetben is kitartanak a kultúra mellett ebben a példaértékű együttműködésben. A sajátos gazdasági viszonyok között az évi 2,3 milliárdos állami támogatás mellett a legnagyobb tőkének az emblematikus intézmények - a Művészetek Palotája, a Magyar Állami Operaház és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem - összefogását értékelte.

Csonka András vezérigazgató-helyettes azt hangsúlyozta, hogy a műsorok összeállításában alapvetően kétféle elvárásnak kell eleget tenni: a közönség minél több külföldi sztárt szeretne színpadon látni a hazaiak mellett, ugyanakkor a Müpa fontos missziója, hogy fellépési lehetőséget biztosítson a magyar tehetségeknek. Mindezt figyelembe véve ismét a zene több nemzetközi idolja érkezik, magyar művészek lépnek fel ugyanakkor a Hétfő esti jazz-esteken, a már hagyományos Jazz Showcase koncertjein, folytatódik a Müpa megnyitásának pillanatától létező, a hazai együttesekről és az új magyar zenéről is szóló Magyar Szimfonikus Körkép. Ismét lesz újévi hangverseny (A teremtés) Fischer Ádámmal, maraton-koncert ezúttal Beethovenre fókuszálva és a Budapesti Wagner-napok.

 

Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora egy zenei szilíciumvölgy bástyájaként említette a Müpát, a mostantól újjáépülő Zeneakadémiát és a rekonstrukcióra váró Operaházat a jelenleg bezárt, de a felújítás küszöbén álló Erkel Színházzal. Ezen intézményeket a világon egyedül álló magyar zenei tehetségek veszik körül, akik akár külföldi vendégművészek nélkül is igen magas színvonalú produkciókkal tudnák megtölteni a koncerttermeket. A Müpával kezdetek óta meglévő együttműködés, amely a zeneakadémisták különböző fellépéseiben, a zeneakadémiai tanárok szakértő közreműködésében is megtestesül, a kívánatos összefogás egyik fontos eleme.

Vass Lajos, a Magyar Állami Operaház főigazgatója szintén e gondolat támogatója. Fischer Ádám személye fontos kapocs az együttműködésben, az idei Wagner-napok új elemeként megszólaló Trisztán és Izoldában a Magyar Állami Operaház Zenekarát és Énekkarát, valamint több magánénekesét is vezényli.

A Művészetek Palotájában rezidens Nemzeti Filharmonikus Zenekar fő-zeneigazgatója, Kocsis Zoltán a napi együttműködés fontosságát hangsúlyozta, amelyet a későbbiekben ki lehet egészíteni egy-egy komponista munkásságát bemutató fesztivállal. Zenekarának egyik legjelentősebb 2010-es vállalkozásaként Schönberg Mózes és Áron című, a szerinte kórusoratóriumként megformált pszichodráma előadását nevezte meg, reményei szerint a csak szövegkönyvben és néhány Schönberg-vázlatban fennmaradt, általa frissen megkomponált III. felvonással kiegészítve.

Török Jolán, a Nemzeti Táncszínház igazgatója is hangsúlyozta, hogy a Müpa megnyitásának pillanatától jelen vannak különböző műfajú, különböző korosztályoknak szóló előadásokkal. A jövő évre vonatkozóan a művészeti koncepció hangsúlyairól szólt, a konkrét programokról azután tud érdemben nyilatkozni, miután decemberben megkapják a tájékoztatást az anyagi lehetőségeket illetően.

Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum igazgatója kiemelte a 2008 tavaszától létező közös jegy sikerét, azaz hogy a Müpába váltott jegyekkel ingyen tekinthetők meg a kiállítások. Mindeddig csaknem ötezren éltek a lehetőséggel, különösen sokan az átütő sikerű Robert Capa-kiállítás vonatkozásában. Népszerűvé váltak a Müpa-beli Cifra Palota, Minimatiné és Ringató gyerekprogramok mellé rendelt múzeumpedagógiai kreatív foglalkozások is.

A tavaszi bérleteket október 19-től, a koncertekre érvényes szólójegyeket november 2-től kezdi árulni a Művészetek Palotája.

www.mupa.hu

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Plusz

Itt a lista, közülük kerülnek ki a 2024-es Prima Primissimák

Rekordszámú, több mint 900 jelölés érkezett az immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. Közülük választotta ki a Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető díjat.
Színház

Kulka János: Tényleg más lettem

A közelmúltban hosszú idő után először lépett egyedüli szereplőként színpadra Kulka János. A Halál Velencében című előadást a Jurányi Házban mutatták be, a színművészt ennek apropóján kérdezte az RTL.
Színház

Sajgál Erika: A legtöbb ötven fölötti nő most ébred rá a saját erejére

A Rózsavölgyi Szalonban csaknem két éve fut sikerrel a Szívhang, Hárs Anna darabja. A történet három ötvenes barátnőről szól, akik az egyetemen évfolyamtársak voltak, és azóta is összetartanak. A Hédit alakító Sajgál Erikával beszélgettünk.
Zenés színház

A Valuska lett az International Opera Awards legjobb ősbemutatója

Tíz előadás közül a legjobb ősbemutatónak választották a rangos International Opera Awardson Eötvös Péter utolsó operájának premierjét, a Magyar Állami Operaház Valuska-produkcióját.
Színház

„A világ, amiben élünk, pokoli hely, ennek csak egy tünete a TikTok” – interjú a Túlságosan vékony falak alkotóival

A Staféta pályázaton Fidelio-díjat nyert Túlságosan vékony falak című előadás alkotóival, Bódi Zsófiával, Gerorgita Máté Dezsővel és Horváth Pannával a social media jelenlétről, influenszerekről és az előadás létrehozásának körülményeiről beszélgettünk.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Gabriela Scherer: „Bensőséges pillanatokban az ember nem lehet túl hangos”

Első alkalommal jár Budapesten az utóbbi években egyre több nagy operaházban feltűnő svájci szoprán, Gabriela Scherer. Számos német és olasz hősnő után most a földöntúli Szent Erzsébet szerepében hallhatjuk, október 9-én, a Liszt Ünnep nyitókoncertjén.
Klasszikus ajánló

Válogatott vonósnégyeseket hoz Magyarországra a MERITA projekt

A MERITA – Európai Kamarazenei Együttműködés keretében érkezik Magyarországra két izgalmas műsor-összeállítású vonósnégyes: a Skazka Kwartet a Fonóban ad koncertet október 12-én, a PuraCorda a BMC színpadán látható október 21-én.
Klasszikus hír

Neves internetes médiadíjért versenyez a Concerto Budapest közvetítése

Magyar komolyzenei, filmes és internetes világsiker: a Concerto Budapest 2024-es Mozart-napjának élő közvetítését beválasztották a 14. Lovie Awards döntőjébe.
Klasszikus ajánló

Christoph Eschenbach lép fel a MÁV Szimfonikus Zenekarral

Az együttes hatalmas megtiszteltetésnek tekinti, hogy a zenei élet egyik legizgalmasabb karmester-egyéniségének vezényletével két hangversenyt is adhat Budapesten, október 26-án, a Zeneakadémián, 27-én pedig a Pesti Vigadóban.
Klasszikus videó

„A zene öröm veled” – rendhagyó helyszínen forgatott kisfilmet a Liszt Ferenc Kamarazenekar

Október 1-jén, a zene világnapján tette közzé új imázsfilmjét a Liszt Ferenc Kamarazenekar, amelyet az elhagyatott kelenföldi erőműben vettek fel. A történetben fontos szerep jut a Csuja Imre által megformált portásnak is.