Ahogyan arról beszámoltunk, a tiltakozások hatására Csák János kulturális és innovációs miniszter július 18-án bejelentette: új pályázatot írnak ki a Zeneakadémia rektori tisztségére, amely már nem fogja kizárni a jelentkezők közül az olyan fontos területeken tevékenykedő művészeket és tudósokat, mint a jazz- és a népzene, a zeneszerzés vagy a zenetudomány. Július 21-én meg is jelent a pályázat, amely valóban nem tartalmazza ezeket a megkötéseket,
bár továbbra is elvárás, hogy a jelölt rendelkezzen lemezfelvételekkel, versenyeken elért eredményekkel, illetve zsűrizési tapasztalattal, ez már nem korlátozódik a klasszikus zenére.
Emellett egy kikötés a zenetudósok számára is biztosítja a jelentkezés feltételeit, habár a miniszter korábban úgy nyilatkozott, nem szeretne „hivatalnokot” látni a pozícióban: „Zenetudománnyal foglalkozó szakember esetén nemzetközileg kiemelkedő zenetudósi tevékenységgel, valamely világnyelven írt, több mint 10, nemzetközi szakirodalomban idézett tudományos publikációval, nemzetközi zenetudományi konferenciákon [szerzett] előadói tapasztalattal [kell rendelkeznie].”
Megjelent azonban egy újabb feltétel is: a jelentkezőnek „szakmai teljesítményének elismeréseként a 271/2008. (XI. 18.) Korm. rendeletben szereplő valamely állami kitüntetéssel” kell rendelkeznie.
A rendelet hatálya alá a Kossuth- és Széchenyi-díj, valamint a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze és a Magyar Köztársaság Babérkoszorúja kitüntetések tartoznak.
Így számos, ilyen díjjal nem rendelkező pályázó nem indulhat, ahogyan például Kutnyánszky Csaba rektorhelyettes sem, aki az Index információi alapján éppen az egyetem által támogatott jelölt volt.
A Zeneakadémiával kapcsolatos híreink összegyűjtve itt találhatók. >>>
Fejléckép: A Zeneakadémia homlokzata (fotó/forrás: Darabos György / Zeneakadémia)