Klasszikus

A legősibb hangszer

2003.05.12. 00:00
Ajánlom
Világzene és irodalom a Merlin Színházban

Világzene, irodalom és emberpróbáló hőség várta a Merlin Színház Európa-napi műsorára érkezőket. A Nyolc óra alatt a Föld körül című rendezvény közönsége öt földrészt utazhatott be marokkói, török, ír, ausztráliai és amerikai zenét játszó magyar együttesek kalauzolásával. A Merlin Színház társulata egy angol és egy magyar nyelvű darabbal készült a napra.
A műsor a Chalaban együttes koncertjével kezdődött, repertoárjukat a hagyományos marokkói zene mellett jazzelemekkel, arab folklórral, latinos és karibi hangzásvilággal fűszerezett világzene tarkította. Az őket követő, török zenét játszó Arasinda olajat öntött a tűzre: egyórás koncertjén elemi erővel szólaltatták meg a hetvenmilliós Törökország sokszínű népzenéjét. A Törökországban közkedvelt népdalok eredeti stílusban, törökül hangzottak fel, de a nyelvi hasonlóságok miatt a hallgatóságnak néha az lehetett a benyomása, mintha a török származású énekesnő, Hannah Berger magyarul énekelne. A forró kis-ázsiai éjszakákra emlékeztető koncertet a Bran melankolikus, balladisztikus hangulatú előadása követte. Az 1993 óta egyre sikeresebb zenekar az ír, breton és kelta zenék mellett egyre több ószirmi dallamot játszik. Az általuk megszólaltatott kocsmadalokat, balladai ihletettségű énekeket, friss tempójú tánczenéket írországi gyűjtéseik alapján válogatták össze.
A koncerteket a színház társulatának két előadása kötötte össze, a színházteremben Shakespeare öszszes művét adták elő, két felvonásra rövidítve, angolul. A kamarateremben ezzel párhuzamosan bemutatták a Simon élete című produkciót. Carole Fréchette színművében Simon, az ügyetlen, de optimista különc fokozatosan veszti el derűlátását, a társadalom nem veszi komolyan, ötletei kudarcba fulladnak, így Simon – munka, kitartás és önkritika híján – elbukik. Az egyfelvonásos művet Baksa Imre, Solecki Janka, Tóth Attila hiteles, energikus szereplésével Kurucz Pál rendezte.

A színi előadások után ismét a zenéé volt a főszerep. Szendrey József nem mindennapi dijerido-előadása az ausztrál bennszülöttek sok ezer éves hagyományát elevenítette fel. Mint elmondta, a dijerido „fehér név”, a hangszer egyik ősi elnevezése a yidaki, avagy bőgőbot. A yidaki legalább negyvenezer éves, egyidős a bennszülött kultúrával, így a világ legősibb hangszerének számít. Szendrey ausztráliai tapasztalatai szerint az őslakosok rendkívül magas szinten ismerik és óvják környezetüket. Lelkileg, szellemileg kifinomult emberek, akik a Föld gondnokainak tartják magukat. Mivel a természethez és az anyaföldhöz való ragaszkodásukat gyakran félreértik, a városlakó bennszülöttek céljaik elérése érdekében komolyan politizálnak.
Hazafelé tartva felötlött bennem a kérdés: amennyiben az unió tagjai egyenlők, és kultúrájuk is egyenértékűnek számít, vajon akad-e a külhonban olyan régió, amelynek fiataljai a magyar folklórt ápolják ilyen magas fokon, egy távoli Európa-napon?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Színház

Elhunyt Tresz Zsuzsanna Jászai Mari-díjas díszlet- és jelmeztervező

„Egyedi látásmódja, kreativitása, kitartó, mindig a tökéletes megoldásra törekvése és szakmai alázata példaértékű volt” – írja a vasárnap eltávozott alkotóról a Pécsi Nemzeti Színház.
Vizuál

Lakos Nóra: „Nekem rengeteget segített az írás kamaszként”

„Még egy szerető családban is érezheted magad egyedül, amikor kamasz vagy” – fogalmazott lapunknak Lakos Nóra, akivel legújabb filmje, a Véletlenül írtam egy könyvet kapcsán ültünk le beszélgetni.
Színház

Index: Májusban feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház ügyében

A hírportál cikkéből kiderül: számos szabálytalanságot tárt fel egy vizsgálat, amely nyomán feljelentést tettek a Pesti Magyar Színház belső működésével kapcsolatban. A kérdéses időszakban Zalán János vezette a teátrumot.
Vizuál

Közzétették a 44. Magyar Filmszemle zsűrijének névsorát

A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3–9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét.
Klasszikus

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus interjú

Renaud Capuçon: „Kíváncsiság és öröm nélkül nem lehet muzsikálni”

Szerencsére gyakori vendég Budapesten a világhírű hegedűművész, Renaud Capuçon – nemrég a Budapesti Fesztiválzenekarral játszotta Mendelssohn e-moll hegedűversenyét január 17–19. között a Müpában, a tavalyi évadban pedig vezényelni is hallhattuk.
Klasszikus hír

Jubileumi évaddal érkezik a Virtuózok

Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
Klasszikus ajánló

Visszanézhető a Concerto Budapest Hegedűgálája

Nagy sikert aratott január 18-án a Zeneakadémián a Keller András karmester és neves hegedűművészek közreműködésével tartott koncert, amely tíz napig online is megtekinthető a közvetítés különböző felületein.
Klasszikus ajánló

Négy művész, négy műfaj – egy koncerten a Cziffra Fesztiválon

A 10. jubileumi Cziffra Fesztivál Világok találkozása című koncertjére négy kivételes művész négy különböző zenei műfajjal érkezik február 20-án a MOMKultba: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Gubik Petra és Balázs János.
Klasszikus ajánló

Cimbalomünneppel köszönti a magyar kultúra napját az Óbudai Társaskör

Január 22-én együtt lép színpadra Farkas Rózsa és Balogh Kálmán cimbalomművész a Társaskörben. A hangszer ezúttal mint hungarikum kerül középpontba: megmutatják minden arcát, így a magyar szerzőktől egészen Chick Corea világáig vezetik a hallgatóságot.