Rövid dalocska és bibliai történetet elmesélő oratórium, átszellemült egyházi muzsika vagy magával ragadó karakterdarab – a klasszikus zene karácsonyi repertoárja is nagyon változatos. Egy csokorra valót mutatunk a legfelemelőbb művekből, melyek között a jól ismert darabok mellett ritkaságok is szerepelnek.
Franz Gruber: Stille Nacht
A Csendes éj világszerte az egyik legnépszerűbb karácsonyi dal, magyar szöveggel is gyakran szoktuk énekelni. A felvételen a világhírű King’s Singers énekegyüttes előadásában szólal meg.
Benjamin Britten: A Ceremony of Carols
Angliában nagy hagyománya van a karácsonyi énekeknek, erre épít Benjamin Britten csodálatos kompozíciója is. A felvételt a cambridge-i St John's Voices a tavalyi, sokak számára magányos karácsonyra készítette.
Gustav Holst: In The Bleak Midwinter
Christina Rossetti 19. századi angol költőnő verse annyira népszerű karácsonyi alkotás, hogy több zeneszerző is feldolgozta. Ezúttal Gustav Holst változata hallható, a legendás új-zélandi szoprán, Kiri Te Kanawa előadásában.
Francis Poulenc: Négy motetta karácsony idejére
A 20. századi francia szerző senki máséhoz nem fogható zenei világa ezekben a rendkívül átszellemült kórusművekben is megtapasztalható. A négy rövid, bibliai témájú darabot a Nederlands Kamerkoor énekli.
Arcangelo Corelli: Karácsonyi concerto
Kevés a karácsonyi művek között a tisztán hangszeres kompozíció, Corelli hattételes concerto grossója azonban ilyen. A felvétel a Frankfurti Rádiózenekar tavalyi, közönség nélküli koncertjén készült.
Arthur Honegger: Karácsonyi kantáta
A svájci szerző a káosztól vezeti el az emberiséget a megváltás örömhíréig. A kórus disszonáns dallamai után a gyermekkar hirdeti ki az isteni Gyermek születését, majd egy népszerű karácsonyi énekekre épülő, ujjongó második rész következik.
George Friedrich Händel: Messiás – The people that walked in darkness
A Messiás első része foglalkozik a karácsonyi ünnepkörrel. Először az ószövetségi jövendölések hangzanak el, ahogyan ebben a basszusáriában is: „A nép, amely sötétben jár, nagy fényességet lát.‟
Johann Sebastian Bach: Karácsonyi oratórium – Ehre sei Gott
A Karácsonyi oratórium hat kantátából áll, ebből az első három kötődik a születéstörténethez, a másik három pedig Vízkereszt ünnepéhez. Az angyalok dicsőítő szavait megéneklő kórustétel a karácsony első napjára készült, második kantátában található.
Camille Saint-Saëns: Karácsonyi oratórium – részletek
A francia zeneszerző karácsonyi darabja kevésbé történetcentrikus, mint német elődjéé (habár erősen hatott rá Bach muzsikája). Legtöbb részlete zsoltárszövegekre épül, ahogy a felvételen hallható zárókórus is.
Hector Berlioz: Krisztus gyermekkora – A pásztorok búcsúja
Berlioz oratóriuma elsősorban azt a részt dolgozza fel Jézus születésének történetéből, amikor a Szent Család Egyiptomba menekül. A darabnak ez a kórustétele nagyon népszerű lett, önmagában is gyakran adják elő.
Liszt Ferenc: Krisztus – A három királyok
Liszt monumentális oratóriumának első harmada foglalkozik a karácsonyi ünnepkör eseményeivel. Ennek zárótétele a napkeletről érkezett királyok utazását érzékletesen megjelenítő zenekari tétel.
Pjotr Iljics Csajkovszkij: Diótörő-szvit
Természetesen nem hiányozhat a karácsonyi művek közül Csajkovszkij mesebalettje sem, melynek legnépszerűbb táncait maga a zeneszerző foglalta össze zenekari szvitjében.