Klasszikus

A Maestro - Történetek Arturo Toscanini életéből

2017.03.25. 17:35
Ajánlom
Solti György miatta lett karmester, de Zubin Methának és Doráti Antalnak is példaképe volt. Toscanini művészetének célja a tökéletesség volt, a próbákat zsarnoki habitussal vezette, de magával szemben is kérlelhetetlen volt, a zene iránt pedig mindig alázatos. Néhány történettel emlékezünk rá.

Toscanini természetes, mint minden művész. Előadásában soha sincs kényeskedés, sem affektálás. Azt mondják, hogy egyszer egy karmester megkérdezte tőle, mi Verdi egyik művének a helyes tempója. – A helyes tempó? – válaszolt. – Menj el egy vendéglőbe, ahova parasztok és fuvarosok járnak, kínáld meg őket egy pohár borral és énekeltesd el velük ezt a melódiát. Jól figyelj rájuk, ne felejtsd el, amit hallasz,

az lesz a helyes tempó, mert ezek az emberek sohasem vétik el a tempót.

– Sergio Failoni

Egyszer Bruno Walter feltette egy Toscanini-próba lemezfelvételét. Nagyon szórakoztatónak találta a maestro dühkitöréseit, különösen, hogy állandóan kiabált: „No! No! – anélkül, hogy megmondta volna, mi nem tetszik neki. Aztán a háttérben megszólalt egy hang: – De maestro, mit kéne csinálnunk? – A „No! No! No!” azonban csak ment tovább. Néhány évvel később Chicagóban megkérdeztem az első csellistámat, Frank Millert, aki Toscanini idején az NBC Symphony Orchestra tagja volt, hogy kinek a hangját hallottam. – Én voltam – válaszolta –, tényleg nem tudtuk, mit akar a maestro.
– Sir Georg Solti

A lenti hangfelvételen meghallgathatja, milyen khm, olaszos hangnemben próbált a zenekarral Toscanini.

Beethoven Hegedűversenyét vettük végig a Hotel Astorban lévő lakosztályában. A lassú tételben jártunk, amikor a második tutti után megszólalt a telefon. Természetesen nem törődtem vele, apám se, aki szerényen a sarokba húzódott, és Toscanini sem, aki a billentyűket böködte (mert nem volt nagy zongorista). Aztán másodszor is csörgött. Tovább játszottunk, de én emlékszem, hogy úgy éreztem, egyre nő a feszültség a szobában.

A harmadik csöngetésnél Toscanini felállt a zongoraszékről, és könnyű, határozott léptekkel nem a telefonhoz, hanem a fali dugaszhoz ment, és egy rántással kitépte az egészet.

A borítást, a csatlakozót, a kábelt, mindent. Aztán egyetlen szó nélkül visszament a zongorához, és derűsen folytatta, ahol abbahagyta. Amikor a harmadik tétel végére értünk, halk kopogás hallatszott az ajtó felől. Toscanini nyugodt, vidám hangon kikiáltott: – Avanti! Egy aggódó trió zúdult be: a felesége, a szállodatulajdonos és egy villanyszerelő.
– Yehudi Menuhin

Puccini és Toscanini barátsága enyhén zűrös volt, gyakran összevesztek. A zeneszerző szokásához híven minden karácsonykor tortát küldött a barátainak, egyik évben azonban összeveszett Toscaninivel. Hiába próbálta megállítani a torta küldését, az már megérkezett a karmesterhez. Sértődött táviratot küldött hát: "A tortát véletlenül küldtem!" Jött is a válasz: "A tortát véletlenül megettem..."

Egy életpálya mérföldkövei

  • 1867. március 25. Pármában megszületik Arturo Toscanini. Apja szegény szabó, egykori szabadságharcos, anyja nem sokat foglalkozik a gyerekkel.
  • 1886. június 30. A zenészek Rióban összevesznek a helyi dirigenssel, az impresszárió a függöny felgördülte előtt a csellista Toscanini kezébe nyomja a karmesteri pálcát, aki partitúra nélkül, emlékezetből vezényeli az Aidát.
  • 1887: A milánói Scala zenekarában lett gordonkásaként játszik Verdi Otellójának premierjén.
  • 1898: átveszi a csőd szélén álló, egy éve zárva tartó Scalát, és az intézményt néhány év alatt a világ legjobbjai közé emeli, olyan énekes-tehetségeket fedez, mint Enrico Caruso és Fjodor Saljapin.
  • 1908-tól a Metropolitan karmestere, igazi sztár az amerikaiak számára.
  • 1914-18: Hazatér Olaszországba, katonazenekarokat vezényel a frontvonal közelében, jótékonysági hangversenyeket ad.
  • 1926. április 25. A Turandot ősbemutatóján a komponista által leírt utolsó ütemnél félbeszakítja az előadást, a teljes mű csak másnap hangzik el. Ugyanezen a napon megtagadja Mussolini parancsát, hogy előadják a fasiszta himnuszt.
  • 1929-ben újra a fasiszta zaklatás elől tengerentúlra szerződik, a New York-i Filharmonikusok karmestere.
  • 1937: az NBC rádiótársaság zenekart alapít számára.
  • 1954-től látása és memóriája megromlik.
  • 1957. január 16-án, néhány héttel kilencvenedik születésnapja előtt hal meg New Yorkban.

 

Fejléckép: Arturo Toscanini (Fotó/Forrás: Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Legolvasottabb

Tánc

Önálló univerzum épül a Millenárison

Elkezdődött a Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison. A világon egyedülálló, monumentális attrakció létrehozásán olyan kiemelkedő magyar alkotók is dolgoznak, akik korábban számos film – köztük hollywoodi sikerprodukciók – vizuális világának megteremtésében vettek részt.
Plusz

Reflektorfényben a tehetség mentorai – átadták a Mester-M Díjakat

Tizenöt kivételes pedagógus, tanár és edző, akiknek munkája generációk életére van hatással – ők vehették át a személyenként ötmillió forinttal járó elismerést április 17-én, az immár hagyománynak számító Mester-M Díjátadó Gálán.
Klasszikus

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Könyv

Dragomán György: „Azt szeretnénk, hogy ez az alkotóház mindenki otthona lehessen”

Mint arról beszámoltunk, alkotóházként születhet újjá Esterházy Péter egykori, rómaifürdői családi háza. Bár az épülettel még rengeteg munka van, a tervek szerint az első vendégek már ősszel megérkezhetnek. Az alkotóház egyik megálmodójával, Dragomán György József Attila-díjas íróval beszélgettünk. Villáminterjú.
Színház

Jordán Tamás, Veiszer Alinda és Göttinger Pál is ott lesz a DANTE fesztiválján

Nyílt próba és stand-up, előadás élő zenével, beszélgetés a színházcsinálásról egy színházi legendával – nemsokára érkezik a DANTE Közösségi Alkotótér szülinapi fesztiválja. Nem érdemes kihagyni a Margit-negyed egyik legfiatalabb kulturális terének ünnepét!

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Mitológiai drámából ifjúkori mestermű – az Idomeneót adja elő a Szent István Filharmonikusok

Wolfgang Amadeus Mozart Idomeneo című operáját mutatja be a Szent István Filharmonikusok a Purcell Kórus közreműködésével és Vashegyi György vezényletével április 26-án a Müpában.
Klasszikus ajánló

Két klasszis karmester szerepel együtt az Óbudai Társaskörben

Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze Rajna Martinnal, az Opera első karmesterével együtt lép pódiumra a Világítótornyok sorozat első rendhagyó estéjén az Óbudai Társaskörben, április 28-án.
Klasszikus ajánló

Újabb zenei ritkaságokat fedezhetünk fel a Haydneum következő évadában

Három fesztivál, három különböző bérletsorozat, valamint a hagyományos nyári koncertsorozat Eszterházán gondoskodik arról, hogy a szervező Haydneum – Magyar Régizenei Központ a régizene minden arcát megmutassa.
Klasszikus lapszemle

Fischer Iván: „Ez a hiány megoldhatatlan”

A Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója egy interjúban mesélt arról, hogy az állami támogatás reálértékének csökkenése hogyan lehetetleníti el az együttes munkáját.
Klasszikus ajánló

Klassz a Belvárosban – IV. Komolyzenei Napok az Aranytízben

Május 9. és 11. között különleges, egyetlen alkalommal megvalósuló koncerteknek ad helyet az Aranytíz a Belváros szívében. Fellép többek között Czene Rudolf, Kállai Ernő, Lugosi Ali, Hornyák Balázs, Szüts Apor, Pál István Szalonna és Bandája, Duka Elemér & Gipsy Chamber Orchestra.