Ahogyan mi is beszámoltunk róla, júniusban megalakult a Magyar Muzsikusok Szövetsége, melynek céljai
a klasszikus zene társadalmi elfogadottságának emelése, a magyar zene értékeinek megőrzése és fejlesztése, egy átfogó stratégia megalkotása e célok elérése érdekében.
Nemrég Csák János kulturális és innovációs miniszter is bejelentette, hogy egyeztetett a szövetséggel a Zeneakadémia nagy vihart kavart rektori pályázata kapcsán. A szervezet közleményt bocsátott ki állásfoglalásukról és a miniszterrel folytatott tárgyalásokról, melyet teljes terjedelmében közlünk.
A Magyar Muzsikusok Szövetségének közleménye a Zeneakadémia rektorválasztásának folyamatával kapcsolatban
A Magyar Muzsikusok Szövetségének (MMSZ) célja a magyar klasszikus zene társadalmi elfogadottságának, kulturális szerepének emelése, éppen ezért kiemelt figyelmet fordít a zenei oktatásra, az alapfoktól egészen a felsőfokig. A Zeneakadémia a magyar felsőoktatás és kultúra egyik csúcsintézménye, melynek működése hatással van nemcsak a magyar, hanem a nemzetközi zenei életre is.
A Szövetség ezért kiemelt figyelemmel kíséri a Zeneakadémia rektorválasztásának folyamatát.
Az elnökség azzal fordult Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszterhez, hogy a Zeneakadémia nemzetközi versenyképességének megerősítése érdekében tárgyaljanak a pályázat módosításáról. Csák János miniszter úr fogadta az MMSZ küldöttségét, amelyben részt vett Kelemen Barnabás Kossuth-díjas hegedűművész, Bogányi Gergely Kossuth-díjas zongoraművész, Keller András Kossuth-díjas hegedűművész, karmester, valamint Csonka András, az MMSZ főtitkára. Csák János miniszter megvitatta a küldöttséggel a kérdést,
bár nem minden javaslattal értett egyet, az elvi célokban osztotta a Szövetség véleményét, aminek kulcsa, hogy nemzetközileg elismert szakember vezesse az intézményt.
Az MMSZ elnöke Keller András, az elnökség tagjai Balázs János, Baráti Kristóf, Bogányi Gergely, Kelemen Barnabás, Rost Andrea és Várjon Dénes.
Mint arról beszámoltunk, a Kulturális és Innovációs Minisztérium a közelmúltban kiírta a Zeneakadémia rektori pályázatát, ugyanis október 31-én lejár dr. Vigh Andrea megbízatása. A kiírás hangos tiltakozást váltott ki az egyetem szenátusa, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia, a zeneszerzők, valamint a jazzszakma részéről, akik diszkriminatívnak minősítették azt, mivel a jelentkezőnek mindenképpen előadóművésznek kell lennie, és lemezfelvételekkel, valamint nemzetközi klasszikus zenei versenyeredményekkel kell rendelkeznie. A tiltakozókhoz az egyetem 171 majd további 35 oktatója, valamint Hallgatói Önkormányzata is csatlakozott. Csák János miniszter július 18-án este jelentette be, hogy visszavonják a pályázatot, és újat írnak ki, amely a jelentkezők szélesebb köre előtt lesz nyitott, ugyanakkor továbbra is sztárelőadót szeretne az intézmény élén látni.
Lapértesülések szerint a miniszter által támogatott jelölt Keller András, a Magyar Muzsikusok Szövetségének elnöke.
Fejléckép: A Zeneakadémia Nagyterme (fotó/forrás: Felvégi Andrea / Zeneakadémia)