A Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) évente szervezi meg az Országos Tehetségnapot, amely 2010 óta a pedagógusok és a diákok nagyszabású ünnepévé nőtte ki magát. Célja, hogy széles körben felhívja a figyelmet a tehetséggondozás ügyének fontosságára. A rendezvény részeként adják át a Magyar Tehetség Nagykövete címet, amely az elismerésen túl egy felkérés is arra, hogy a kiválasztott személy a saját példájával és tevékenységével tovább támogassa a tehetségsegítés ügyét, és egyéni lehetőségei szerint pártfogolja a Kárpát-medencei tehetségsegítő szervezetek munkáját.
A világszerte ismert csellista, Várdai István szívügye a fiatal tehetségek támogatása. Barátaival közösen hozták létre a Kamara Akadémia Egyesületet, annak érdekében, hogy hosszú távon lehetőségeket kínáljanak a pálya iránt elkötelezett fiataloknak. Az egyesület rendszeresen iskolán kívüli fejlesztéseket, mesterkurzusokat szervez, ezzel segítve a mentorált fiatalokat tehetségük kibontakoztatásában. Emellett a bécsi zeneakadémia (Die Universität für Musik und darstellende Kunst) professzora Heinrich Schiff utódjaként.
Vele készült interjúnk itt olvasható.

Kapcsolódó
Mindenki azt játssza, ami önmaga – interjú Várdai Istvánnal
Miután lenyűgözött Bach hat csellószvitjével, úgy éreztem, érdemes lenne beszélgetni Várdai Istvánnal, aki harmincnégy évével megkérdőjelezhetetlen tekintély a szakmában. Tehetséggondozásról, játéktechnikáról, fegyelemről és bohémságról is szó esett.